mężczyzna w XXI wieku

Body positive, czyli mężczyzna w XXI wieku

Opublikowano: 15 grudnia 2021

Temat ciałopozytywności budzi ostatnimi czasy wiele kontrowersji. Z reguły dotyczy kobiet, ale coraz częściej skupia się także na mężczyznach. Z czym związane jest to pojęcie i jaki jest naprawdę mężczyzna w XXI wieku? Dlaczego musi wciąż rywalizować, by być najlepszą wersją siebie?

Wykreowany obraz rzeczywistości

W mediach społecznościowych, czy też prasie bardzo często można spotkać zdjęcia osób, które wkładają dużo pracy w to, aby je starannie wyretuszować. To co na zdjęciu nie zawsze odzwierciedla stan rzeczywisty. Czasami różni się diametralnie od tego co zastaniemy na żywo. Retuszu dokonują kobiety, jak i mężczyźni. Chociaż kobiety bardzo często poddawane są krytyce odnośnie ich wyglądu, coraz częściej zdarza się to również mężczyznom. Dlaczego tak się dzieje i wciąż musimy udowadniać, że jesteśmy lepsi niż postrzegają nas inni?

Ciałopozytywność

Jest to ruch społeczny, mówiący o tym, iż każdy człowiek powinien mieć pozytywne wyobrażenie o własnym ciele. Pojęcie to zakłada, że należy dać sobie przyzwolenie na posiadanie niedoskonałości i pokochać swoje ciało takim jakim jest. Wiąże się to z tym, iż każdy jest niezwykle wartościową jednostką bez względu na wygląd. Nie oznacza to oczywiście od odejścia od zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, czy też aktywności fizycznej. Wszelkie te aktywnością mają mieć jedynie na celu nasze dobro, a nie przypodobanie się i akceptację społeczeństwa.

Skutki dbania o wymarzoną sylwetkę w celu akceptacji przez społeczeństwo mogą być bardzo różne i negatywne. Wiążą się one na przykład z wieloma chorobami w tym zaburzeniami odżywiania, czy też  depresją. Nieustanna pogoń za dążeniem do ideału ma odzwierciedlenie w postaci chorób na tle psychicznym. Wszystkie te negatywne czynniki stały się siłą napędową do wielu zmian, na przykład w mediach. Pojawia się tam wiele kampanii, które mają na celu podkreślenie problemów związanych z tym zakresem.

Mężczyzna idealny

Mężczyzna idealny

Zmiana odnośnie ciałopozytywności w niewielkim stopniu dotyczy mężczyzn. W dalszym ciągu w wielu reklamach prezentowane jest ich nienaganne ciało. Warto zaznaczyć, iż bardzo często są to wręcz perfekcyjne, wyrzeźbione sylwetki ze śnieżnobiałym uśmiechem. Taki wizerunek mężczyzny przestaje się podobać innym, ponieważ odbiorcy mają świadomość tego, iż ma on niewiele wspólnego z tym co widzimy na ulicach. Społeczeństwo wie, że jest to jedynie wykreowany wizerunek medialny.

Barber shop i prywatny stylista

Często można spotkać się z opinią, iż zadbany mężczyzna to taki, który regularnie korzysta z porad stylisty oraz usług barber shopa. Co więcej uczęszcza na siłownię i stosuje różnego rodzaju diety, w celu poprawy ogólnej kondycji ciała. Mężczyzna niczym z reklamy stał się pożądany przez kobiety, ale również przedstawiano go jako kanon piękna w prasie, telewizji, czy też wszelkich kampaniach reklamowych. Panie mają w kwestii poprawy swojej urody wiele udogodnień, z których mogą korzystać, jeśli uznają to za stosowne. Można do nich zaliczyć między innymi: sztuczne rzęsy, paznokcie, kosmetyki, podkłady, itp. Wszystko w zależności od tego, z czego kobieta pragnie skorzystać. Panowie korzystają również z gamy kosmetyków takich jak perfumy i wody toaletowe, lecz mają mniejsze pole manewru odnośnie poprawy wyglądu.

Warto podkreślić, iż idea dotycząca ruchu body positive zaczyna pojawiać się coraz częściej. Nie tylko w świadomości Polaków, jak i innych Państw. W kampaniach reklamowych biorą udział modelki plus size i zaczynają się pojawiać również modele noszący większe rozmiary. Wszystko po to, by pokazać, że piękno nie powinno być dyktowane rozmiarem, kolorem skóry, bliznami, znamionami, itp. Postrzeganie piękna to pojęcie względne i zależy jedynie od nas samych oraz akceptacji. W Polsce samoocena Panów wygląda bardzo różnie. Nadal jest wiele osób, które siebie nie akceptują, ponieważ nie doświadczają akceptacji u innych.

Karolina Solińska

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Siwienie włosów
Siwienie włosów to naturalny proces, podczas którego nasze w...
farbki do brwi
Farbki Zola to innowacyjny produkt, który zdobywa co...
zestawy kosmetyków na prezent
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kupić bliskiej osobie...
Tomasz Kasela
Gabinet Dr Kasela łączy medycynę, naukę i biznes w s...
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...