Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyczyn. Czasami jest ona niegroźna i może minąć samoistnie, ale jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, wymaga konsultacji z lekarzem. Staw kolanowy jest bowiem narażony na różne uszkodzenia ze względu na złożoną budowę oraz duże obciążenia. Co warto wiedzieć na temat bólu kolan?
Najczęściej przyczyną bólu kolan jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, czyli tzw. gonatroza. Do zwyrodnień może dojść z powodu nadmiernej masy ciała, mikrourazów, predyspozycji genetycznych czy wieloletniej pracy w niewłaściwej postawie ciała, na przykład klęcząc na kolanach.
W wypadku zwyrodnienia, oprócz bólu kolan, pojawia się także osłabienie mięśni kolan, obrzęk i charakterystyczne trzaskanie w stawie podczas zginania kolan.
Oprócz zmian zwyrodnieniowych równie częstym powodem bólu kolan jest stan zapalny stawu. Na jego powstanie wpływ mogą mieć wady postawy, na przykład koślawość czy szpotawość kolan, dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Stan zapalny może objąć różne struktury stawu kolanowego, między innymi błonę maziową czy kaletkę. W stanie zapalnym kolano staje się opuchnięte, zaczerwienione, bolesne i ciepłe. Dolegliwości te nasilają się zwłaszcza podczas ruchu.
Przejściowy ból kolan, który może prowadzić do rozwoju powyższych schorzeń, wynika najczęściej z przebytych urazów czy przeciążenia. Wszelkiego rodzaju urazy, takie jak skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia czy zerwanie więzadeł, mogą powodować ból kolan. Często dotyczą one sportowców i osób aktywnych fizycznie.
Najczęściej dochodzi do wystąpienia tzw. kolana biegacza z bólem umiejscowionym z przodu, w okolicy rzepki, lub kolana skoczka – z bólem zlokalizowanym w dolnej części rzepki, w miejscu łączenia się z więzadłem.
Poza tym niekiedy bóle kolan wskazują na dolegliwości kręgosłupa. Dotyczy to zwłaszcza odcinka lędźwiowego lub krzyżowego. Ból będzie wtedy promieniował w kierunku kończyn dolnych, aż do kolan.
Przeczytaj: https://sulphur.com.pl/najczestsze-przyczyny-bolu-stawow-kolanowych/
Leczenie bólu kolan powinno być poprzedzone wizytą u ortopedy, wykonaniem badań i postawieniem trafnej diagnozy. W przypadku niewielkich urazów pomóc może doraźne leczenie przy pomocy leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub przeciwreumatycznych.
W leczeniu bólu kolan doskonale sprawdzają się maści i żele przeciwreumatyczne marki Sulphur (https://sulphur.com.pl/leki-bez-recepty/leki-przeciwreumatyczne/). Polecane są jako naturalny lek łagodzący ból przy dolegliwościach takich, jak reumatyzm, RZS, a także urazy narządów ruchu. Dostępne bez recepty środki mogą być stosowane regularnie przez długi czas. Znacząco poprawiają jakość życia w przewlekłych dolegliwościach powodujących bóle kolan lub przy niegroźnych urazach.
Oprócz tego lekarz może zapisać leki na receptę dostosowane do zdiagnozowanej przyczyny bólu. Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych będą odpowiednie w przypadku stanów zapalnych kolan. Przy poważnym uszkodzeniu stawu, konieczny może być zabieg chirurgiczny – artroskopia stawu kolanowego.
Ze względu na różne przyczyny bólu kolan nigdy nie należy go lekceważyć, gdyż może wskazywać na rozwój poważnej choroby, znacząco ograniczyć ruchomość i pogorszyć jakość życia.
materiał sponsorowany
Dodaj komentarz