ból zatok

Ból zatok – jak się z nim uporać?

Opublikowano: 20 lipca 2021

Ból zatok jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Większość przypadków zapalenia można z powodzeniem leczyć domowymi sposobami lub bezpiecznymi lekami o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Jeśli po ich zastosowaniu objawy zapalenia zatok nie ustąpią, warto wybrać się na konsultację lekarską. Jak uporać się z bólem w okolicy zatok?

Zapalenie zatok – co warto wiedzieć?

Zatoki przynosowe są miejscem, które zlokalizowane jest w obrębie twarzoczaszki. Ich obecność pozwala na prawidłowe oddychanie, mówienie oraz rozpoznawanie zapachu. Ich funkcją jest także wyłapywanie wirusów i bakterii, które drogą wziewną starają się dostać do wnętrza organizmu. Nagromadzenie się patogenów na ich ściankach prowadzi do rozwoju dolegliwości bólowych, które nieleczone – przekształcają się w zapalenie zatok.

Zatoki przynosowe, ze względu na swoją lokalizację i funkcje są bardzo wrażliwe na wahania temperatury, działanie klimatyzacji, suche powietrze oraz działanie patogenów. Pierwszym objawem rozwoju jednostki chorobowej zatok jest pojawienie się przewlekłego kataru oraz uczucie niemożności udrożnienia kanałów nosowych. Silnemu zatkaniu nosa często towarzyszy ból głowy, który nasila się podczas pochylania. Dodatkowymi objawami świadczącymi o rozwoju infekcji zatok jest osłabienie węchu i smaku, charakterystyczna mowa nosowa, kaszel, a niekiedy ból zębów wywołany zapaleniem zatok szczękowych.

Domowe sposoby na ból zatok – jakie metody warto zastosować?

Umiarkowany ból zatok najczęściej nie wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli objawom nie towarzyszy wysoka gorączka i silne osłabienie organizmu z powodzeniem można wykorzystać domowe sposoby na poradzenie sobie z dolegliwością.

Jakie sposoby pomagają poradzić sobie z bólem zatok?

1. Inhalacja – inhalowanie pomaga skutecznie oczyścić zatoki, a także nawilżyć drogi oddechowe, co znacznie ułatwia oddychanie. Cząsteczki dostające się do zatok skutecznie rozrzedzają zalegającą w ich wnętrzu wydzielinę, czego efektem jest niwelowanie bólu głowy i zmniejszenie stanu zapalnego. Do inhalacji można wykorzystać napar z mięty oraz olejki eteryczne, na przykład lawendowy.

2. Ciepły okład – rozgrzany kompres ułożony na bolesnych partiach twarzy przyniesie natychmiastową ulgę w bólu. Dodatkowo, ciepło pozwala na rozwodnienie wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie z zatok przynosowych.

3. Płukanie zatok – doskonałym sposobem na ból zatok jest zastosowanie płukanek. Ich zadaniem jest oczyszczenie i nawilżenie błon śluzowych, czego efektem jest pozbycie się zalegającej w ich wnętrzu wydzieliny. Do płukania można wykorzystać sól fizjologiczną lub wodę morską.

4. Przyjmowanie płynów – właściwa podaż płynów i wody jest bardzo ważna podczas trwania infekcji organizmu. To sposób, który pozwala zapobiegać odwodnieniu organizmu, a dodatkowo wpływa na poprawę funkcjonowania w trakcie choroby. Podczas bólu zatok warto sięgać nie tylko po wodę, ale także napary ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Doskonałą herbatą na zatoki jest napar z imbiru, goździków, rumianku, kardamonu, lipy czy szałwii.

5. Maść rozgrzewająca – niezwykle skutecznym sposobem na ból zatok jest aplikacja maści rozgrzewającej na bolesne miejsca. Wydzielanie ciepła, dzięki aktywnym substancjom rozgrzewającym pozwala na szybkie rozrzedzenie wydzieliny, złagodzenie obrzęku oraz ułatwienie oddychania. Efektem aplikacji maści będzie zmniejszenie bólu głowy przy pochylaniu i znaczna poprawa samopoczucia.

6. Leki na ból zatok – podczas uporczywego bólu zatok warto zastosować leki dostępne bez recepty w aptekach, na przykład Sinupret. To skuteczne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia ziołowe tabletki na zatoki, które pozwalają na zahamowanie rozwoju stanu zapalnego i poprawę jakości oddychania. W recepturze leku można znaleźć roślinne ekstrakty, jak wyciąg z korzenia goryczki, ziela szczawiu czy ekstrakt z kwiatu bzu czarnego oraz ziela werbeny. To kolaboracja substancji, które skutecznie oczyszczają zatoki z zalegającej wydzieliny, a dodatkowo obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu wszelkie uporczywe objawy ustępują.

Ból zatok jest uporczywą dolegliwością, z którą można sobie radzić domowymi sposobami lub bezpiecznymi lekami z apteki. Niemniej jednak, w przypadku nasilenia się objawów lub pogorszenia samopoczucia wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może okazać się niezbędna.

 

Recepty online – nowa usługa dla większej wygody polskich pacjentów

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...