wzdęcia brzucha

Bolesne wzdęcia – jak sobie z nimi radzić?

Opublikowano: 1 września 2022

Nadmierne gazy w postaci wzdęć, nasilonych wiatrów i odbijania to jedne z najczęstszych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego zgłaszane przez pacjentów w codziennej praktyce lekarskiej. Przyczyny wzdęć i towarzyszących im objawów mogą być różne. Niekiedy pojawiają się jako izolowany symptom, ale częściej są elementem obrazu klinicznego innych chorób1. Ciągłe wzdęcia i gazy są bardzo dokuczliwe i w istotny sposób obniżają jakość życia, dlatego warto nauczyć się sobie z nimi radzić. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na wzdęcia i nadmierne gazy jelitowe, które pomagają je likwidować.

Czym są wzdęcia brzucha?

Wzdęcia to subiektywne odczucie rozdęcia1, a zarazem objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. Głównymi gazami znajdującymi się w przewodzie pokarmowym są azot i tlen, dwutlenek węgla, wodór i metan. W warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi ok. 200 ml2,3.

Większość gazów powstaje na skutek fermentacji bakteryjnej składników odżywczych i glikopeptydów endogennych w okrężnicy. Duże ilości powietrza mogą dostawać się do przewodu pokarmowego także w wyniku połykania go podczas jedzenia, picia czy żucia gumy. Część z niego wydostaje się z powrotem w wyniku odbijania, a część przechodzi do dalszych odcinków układu pokarmowego2,3.

Sposoby na wzdęcia – jak pozbyć się wzdęć?

Długotrwałe wzdęcia związane są z zaburzeniami czucia trzewnego i motoryki jelit. Powodować je może mnóstwo różnych chorób i dolegliwości, np. zespół jelita drażliwego czy zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Jeśli uczucie nabrzmiałego i powiększonego brzucha dokucza nam w sposób ciągły i długotrwały, dobrze jest udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy, a jeśli to konieczne, podjęci specjalistycznego leczenie3.

Wzdęcia – jak się pozbyć? Ogólne zalecenia, których powinno się przestrzegać bez względu na postawione rozpoznanie, przedstawiono poniżej.

Zmień sposób jedzenia

Duże ilości gazów w przewodzie pokarmowym biorą się tam stąd, że połykamy powietrze wraz z pokarmem. Aby zmniejszyć ryzyko występowania przykrych dolegliwości brzusznych i dyskomfortu, posiłki należy jeść wolno, spokojnie i bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs2,3.

Unikaj produktów gazotwórczych

Wzdęcia często są efektem stosowania niezdrowej diety bogatej w pokarmy gazotwórcze. Z codziennego jadłospisu powinny zniknąć warzywa takie jak groch, fasola, bób, kalafior, kapusta, brukselka, por czy szparagi, ponieważ przyczyniają się do nadmiernej produkcji gazów jelitowych. Powstawaniu wzdęć sprzyja także spożywanie nabiału, szczególnie jaj i serów pleśniowych. Właściwości gazotwórcze wykazują ponadto napoje gazowane i alkoholowe, a także zawierające kofeinę4.

Dużo się ruszaj

Aby samodzielnie poprawić pracę jelit, trzeba przede wszystkim wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Na początek można zacząć chodzić na długie i w miarę szybkie spacery, z czasem jednak powinno się wprowadzać różne sporty, a także zwiększać długość i intensywność treningu5.

Pokonaj stres

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stres i napięcie emocjonalne również wpływają na motorykę jelit6. Dlatego właśnie należy w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych i wzbudzających w nas skrajne emocje, a jeśli to niemożliwe, spróbować nauczyć się lepiej z nimi radzić. Pomocna w tym aspekcie może okazać się pomoc psychologa oraz techniki relaksacyjne.

Stosuj symetykon

Na objawy wzdęć polecane są produkty zawierające symetykon. Substancja ta zmniejsza napięcie powierzchniowe śluzu oraz pęcherzyków gazów znajdujących się w jelitach. Ułatwia to ich pękanie i rozbijanie, co w ostateczności usprawnia usuwanie nadmiaru nagromadzonych gazów w przewodzie pokarmowym7. Na wzdęcia i towarzyszące im objawy stosować można m.in. Ulgix Wzdęcia. Jest to produkt z symetykonem przeznaczony do łagodzenia objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia8.

Produkty z symetykonem powinno się dawkować zgodnie z zaleceniami producenta, aby  uzyskać optymalne działanie substancji oraz możliwie największe bezpieczeństwo ich stosowania7. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu.  Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Bibliografia:

  1. Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.
  2. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
  3. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
  4. Wnęk D., Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy – postępowanie dietetyczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  5. Wiercińska M., Kudłacz P., Zaparcia – objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  6. Zych W., Wzdęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  7. Lewandowski K., Kaniewska M., Świątek A., Rydzewska G., Symetykon–możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu, Lekarz POZ, 7(3).
  8. Witryna internetowa: https://ulgix.pl/ulgix-wzdecia/ (dostęp: 2022.09.29.).

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...