Borys Godunow – w Teatrze Polskim w Warszawie

Opublikowano: 20 maja 2019

Borys  Godunow to postać historyczna wykorzystana przez Puszkina, aby opisać podstawowe mechanizmy życia politycznego” – powiedział Peter Stein, międzynarodowej sławy niemiecki reżyser. Laureat Europejskiej Nagrody Teatralnej.

Twórca  wydarzenia scenicznego „Fausta” Goethego, spektaklu, który trwał z przerwą, 22 godziny, zaprezentowanego na EXPO w 2000r, w Hannoverze. Trylogii Ajschylosa „Orestei”, „Rozbitego dzbana” Heinricha von Kleista  z Klausem Marią Brandauerem. Cztery lata temu przygotował  „Borysa Godunowa „w Moskwie.

W to wielkie przedsięwzięcie  zaangażowanych będzie ponad dwieście osób i 50 osobowy zespół aktorski.  „Bardzo dobrzy aktorzy  zawsze są pomocni, co może zrobić reżyser bez aktorów i ich talentu”– dodaje reżyser.

Autorem scenografii jest Ferdinand Woegerbauer, kostiumy przygotowała Anna Maria Heinreich, muzykę skomponował  Massimiliano  Gagliardi. Przekładu dokonał Seweryn Pollak. Opracowanie tekstu Peter Stein i Marek Radziwon.

Jest to największa i najbardziej wymagająca produkcja artystyczna na scenach teatralnych w ostatnich trzydziestu latach. „Gdzie indziej jak nie tutaj na deskach Teatru Polskiego może powstać dzieło Petera Steina. Wielki teatr, z rozbudowaną dekoracją, muzyką, dźwiękiem, światłem, dziesiątkami kostiumów. To jest nasze zadanie, wypełnianie naszej misji. Naszym obowiązkiem jest pokazanie teatru różnorodnego” – powiedział Andrzej Seweryn dyrektor Teatru Polskiego, który kreuje rolę Borysa Godunowa. Dodał też, że kwintesencją tego utworu jest jego strona moralna, jego strona chrześcijańska.

Andrzej Seweryn dyrektor Teatru Polskiego, kreuje rolę Borysa Godunowa

Andrzej Seweryn dyrektor Teatru Polskiego, kreuje rolę Borysa Godunowa – fot/Katarzyna Chmura

Autorem muzyki i libretta jest Modest Musorgski, prapremiera odbyła się w teatrze Mariańskim w St. Petersburgu w 1874 roku i została przyjęta z wielkim entuzjazmem.

Dzieło Puszkina było  wystawiane w  wielu operach polskich m.in. w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej w reżyserii Mariusza Trelińskiego, w Operze Śląskiej w inscenizacji Wiesława Ochmana, w Teatrze Wielkim w Poznaniu w reżyserii Iwana Wyrypajewa i na licznych scenach światowych m.in. w Metropolitan Opera, Bolshoy Theatre , w nowoczesnej inscenizacji w Teatro la Fenice w Wenecji. Filmowa wersji powstała w 1986r w reżyserii Sergeya  Bondarczuka.

Akcja dramatu Puszkina rozgrywa się w Rosji  i częściowo w Polsce, na przełomie XVI i XVII wieku. Historia Borysa Fiodorowicza Godunowa, cara Rosji w latach 1598 – 1605  oparta jest na faktach. Godunow był doradcą cara Iwana IV Grożnego.  Po bezpotomnej śmierci Fiodora I, moskiewski Sobór Ziemski  ogłosił Borysa Godunowa carem Rosji. Za jego rządów nastąpił znaczący rozwój gospodarczy i ekonomiczny kraju. Wielka susza w kraju spowodowała głód i liczne zamieszki bezdomnych chłopów. Zaczęła się okrutna walka o władzę.

Z rozkazu Godunowa zostaje zamordowany  małoletni carewicz Dymitr.  Ta straszna tajemnica będzie dręczyć Godunowa i w dzień i w nocy, pojawiać się będzie jako zakrwawione widmo  zamordowanego carewicza, do końca życia. Pojawia się Dymitr Samozwaniec I, zbiegły mnich, który dąży do władzy. Udręczony Godunow, pod ciężarem zła jakiego dokonał, umiera. Jego rodzina zostaje zamordowana. Moskwę przy wsparciu Polaków i Kozaków zajmuje Grigorij Otriepiew podający się za syna Iwana IV Groźnego, Dymitra. Nowa władza nie przyniosła oczekiwanego przez lud  lepszego życia. Tak jak na początku  lud sławił Borysa, Dymitra, tak na końcu wszyscy, są  przerażeni i milczą.

Dramat opowiada o mechanizmach jakie rządziły wieki temu i które nadal rządzą tymi, którzy sięgają po władzę i chcą ją utrzymać nie bacząc na konsekwencje.

Premiera „Borysa Godunowa” 24 maja o godz.19.00 w Teatrze Polskim

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...