Bruksizm – dlaczego zjadamy zęby?

Opublikowano: 1 sierpnia 2018

Bruksizm jest to zespół objawów prowadzących do destrukcji elementów narządu żucia, tj. stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni oraz zębów. Ocenia się, że może on dotyczyć nawet 20–30% społeczeństwa i bardzo często jest niewykrywany na początkowych etapach. Największą grupą pacjentów cierpiących na bruksizm są osoby w wieku 25–50 lat, ale zdarzają się osoby nastoletnie, mające z tym problem.

Krzysztof Łoza – SOLDENT

Przyczyny bruksizmu:

  • zaburzenia centralnego układu nerwowego oraz
  • zaburzenia psychiczne – stres, zwiększone napięcie nerwowe, zmniejszoną wrażliwość na stres i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem oraz nerwice.

Charakterystycznym objawem bruksizmu jest zwiększone napięcie mięśni żucia, szczególnie pojawiające się w nocy. Występuje wtedy nadmierna aktywacja mięśni, ich napięcie i aktywacja zgrzytania zębami. Po pewnym czasie na zębach widoczne są pęknięcia i pojawia się poziome starcie szkliwa, a później zębiny. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do starcia zębów na równo z dziąsłami, a często do złamań zębów z przeciążenia. W badaniu pacjentów często można wyczuć napięcie mięśni żucia oraz mięśni szyi. W wywiadzie podają oni następujące dolegliwości: chroniczne zmęczenie i niewyspanie, uczucie napięcia w mięśniach i ból w stawach. Po latach zmienia się również twarz pacjenta na skutek nadmiernej pracy mięśni.

Jako że bruksizm jest zespołem objawów obejmujących układ nerwowy, mięśniowy i zęby oraz staw skroniowo-żuchwowy leczenie powinno się odbywać przy udziale wielu specjalistów, w szczególności neurologów, psychiatrów i psychologów, terapeutów zajmujących się radzeniem ze stresem, dentystów, fizjoterapeutów, a także przedstawicieli innych specjalności, które pomagają pacjentom w osiągnięciu mniejszego napięcia nerwowego.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...