Przełom lutego i marca, to najlepszy okres na rozwieszanie budek lęgowych w ogrodach. Jeśli zależy nam na obecności ptaków w naszym sąsiedztwie, budki lęgowe będą swego rodzaju zaproszeniem dla naszych latających przyjaciół. Warunek jest jeden, aby ptaki w nich zamieszkały, należy je rozwiesić przed sezonem lęgowym.
Ptaki są nieocenioną pomocą w walce z niechcianymi owadami, ślimakami, pędrakami i innymi ogrodowymi szkodnikami. Można oczywiście stosować środki chemiczne do ich zwalczania, ale czy po to zakłada się ogród, aby faszerować go chemią? Lepiej wykorzystać naturalną broń, którą są ptaki.
Mieszkanka dla ptaków wiesza się w oddaleniu od lasu, parku i innych miejsc, gdzie zwierzęta mogą znaleźć naturalne dziuple w drzewach. Zapraszając ptaki na swoją posesję należy pamiętać, że potrzebują one przestrzeni, a więc budek nie może być zbyt dużo i w bliskiej odległości od siebie. Przykładowo sikorki lubią mieć sąsiada oddalonego o nawet 50 metrów! Jedynie wróble i szpaki czują się dobrze w tłumie.
Budka musi być stabilnie przymocowana, aby nie chybotał nią wiatr, należy ją umieści w miejscu ocienionym i nie nastawionym bezpośrednio na zacinający deszcz. Oczywiście trzeba pamiętać też o bezpieczeństwie gości. Do ich domku nie mogą dostać się koty, kuny, duże ptaki i wiewiórki.
Budkę wiesza się z lekkim nachyleniem do przodu, a jej otwór powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód. Ptaki wstają o świcie, stąd powiedzenie o osobach budzących się o świcie – ranne ptaszki.
Tradycyjna budka ma kształt prostopadłościanu z pochyłym daszkiem. Można ją kupić w sklepie ogrodniczym lub zrobić samemu, najlepiej z desek sosnowych lub innych z drzew iglastych. Desek nie należy malować ani impregnować. Wielkość otworu do budki, zależy od tego, jacy skrzydlaci przyjaciele mają w niej zamieszkać. Budka dla sikorek ma ok. 28 mm, do 35 mm – to wlot dla wróbli, czubatek, muchołówek. Szpaki, kowaliki i sóweczki potrzebują ok 55 mm, ale już puszczyk musi mieć przynajmniej 15 cm. Wielkość otworów dopasowana do gabarytów ptaka, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jego jaj i piskląt. Najlepiej nie mocować przy budkach patyków przy otworze wlotowym, bo to ułatwia drapieżnikom wyciągnięcie zawartości budki. Bezpieczna budka zawiera elementy zabezpieczające otwór wlotowy, które uniemożliwiają drapieżnikowi zginanie łapy.
Domki dla ptaków po sezonie lęgowym należy sprzątać, bo pozostałości po ptasie rodzinie nie rozłożą się same. Jeśli wywieszona budka nie cieszy się popularnością wśród ptaków, warto ją przewiesić w inne miejsce.
Budki lęgowe, które można obecnie kupić są bardzo estetyczne, mają ładne kształty – to prawdziwa ozdoba ogrodu.
Ozdobą są też rośliny, które nasi latający przyjaciele bardzo lubią, to m.in. berberysy, derenie, dzikie róże, kaliny, jarzębiny, rokitniki.
Kropką nad „i” tego piękna natury jest obecność różnych gatunków ptaków w ogrodzie.
Od kilku lat stawiam i niestety brak lokatorów
Śliczny taki domek
Cudowny taki ogród z rozśpiewanymi ptakami. Czy budki lęgowe powinny być czymś wyścielone wewnątrz? Czy powinny być zabezpieczone od słońca i wiatru?
Budki lękowe wyczyszczone, czekam na gości.