cebulki kwiatowe

Cebulki kwiatowe – jakie wybrać na jesień?

Opublikowano: 7 października 2020

Cebulka kwiatowa jest podziemnym pędem rośliny wykształconym w celu magazynowania zapasów. Mieści w sobie zawiązki przyszłych liści i kwiatów, przez co umożliwia roślinie przetrwanie w niekorzystnych warunkach. Odpowiednie sadzenie i pielęgnacja cebulki zapewniają w dalszym okresie rozwój pięknych kwiatów w ogrodzie. Rośliny cebulowe zachwycająco zakwitają, niektóre wspaniale pachną i już od wczesnej wiosny stanowią ozdobą ogrodów. Pora kwitnienia wiąże się z terminem ich sadzenia. Kwiaty cebulowe, które kwitną późno, a są wrażliwe na niskie temperatury sadzimy wiosną – w okresie od połowy kwietnia do maja. Natomiast jesienią sadzimy cebule roślin kwitnących od wczesnej wiosny.

Sadzenie cebulek kwiatowych

Żeby cieszyć się widokiem i zapachem pięknych kwiatów ogrodowych należy przestrzegać kilku reguł postępowania z ich cebulkami. Nie wolno dopuścić do nieodwracalnego wysuszenia cebulek, należy je jak najszybciej umieścić w ziemi. Glebę przeznaczoną pod uprawę należy odchwaścić i wzbogacić nawozem dedykowanym do roślin kwitnących. Spulchniona gleba powinna mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Aby ułatwić wzrost rośliny należy odpowiednio dobrać głębokość sadzenia cebulek i zachować odpowiedni odstęp pomiędzy sadzonkami. Nasłonecznienie miejsca sadzenia należy dopasować do gatunku rośliny. Jedne lubią intensywne światło słoneczne, a inne rośliny lepiej znoszą stanowiska w półcieniu. Odpowiednio pielęgnowane, podlewane, chronione przed szkodnikami rośliny na pewno odwdzięczą się wspaniałymi kwiatami aż do późnego lata.

Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienią?

Jesień w ogrodzie to czas grabienia liści, koszenia trawy, usuwania pozostałości przekwitniętych roślin jednorocznych, a także czas sadzenia cebulek roślin, które kwitną od wczesnej wiosny w następnym roku. W okresie od końca sierpnia do października sadzimy rośliny cebulowe odporne na niskie temperatury. Niektóre z roślin, żeby zakwitnąć, wręcz wymagają przechłodzenia. W sierpniu sadzimy rośliny kwitnące na przełomie września i października, jak ziemowit jesienny czy szafran. Kwiaty cebulowe sadzone późnym latem i jesienią kwitną w różnych okresach w roku następnym. Kilka przykładów: krokus kwitnie w marcu, narcyz kwitnie od marca do maja, hiacynt, tulipan, szachownica, szafirek kwitną od kwietnia do maja, Irys kwitnie w maju i czerwcu.

Cebule kwiatowe mają podobne wymagania, więc mogą rosnąć obok siebie. Każdy gatunek ma od kilku do nawet kilkuset odmian różniących się rozmiarem, kształtem i barwą. Istnieje więc wiele możliwości aranżacyjnych i każdy ogrodnik może wybrać rośliny najlepiej odpowiadające jego preferencjom.

Gdzie kupić cebulki kwiatowe?

Cebulki kwiatowe można kupić nawet w popularnych dyskontach. Jednak zestawy tanich mieszanek zawierają często przypadkowe kompozycje cebulek, często niejednego gatunku. Dlatego, jeśli zależy nam na starannie wyselekcjonowanym produkcie warto przejrzeć katalogi specjalistycznych ogrodniczych sklepów wysyłkowych. Sklepy ogrodnicze, takie jak Florexpol, prowadzą sprzedaż internetową sprawdzonych sadzonek polskich i holenderskich producentów.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kwiaty na pogrzeb
Matused on raske aeg elus, kui sõnadest ei pruugi piisata, e...
Pawilon ogrodowy
Lato jak żadna inna pora roku zachęca do tego, żeby jak najw...
meble ogrodowe
Gdy aranżuje się przydomową przestrzeń, trzeba zadba...
Street workout
Street workout cieszy się coraz większą popularności...
meble ogrodowe
Ogród to miejsce, w którym można wypocząć i zrelaksować s...