ceny prądu dla firm

Ceny prądu dla firm – dlaczego są wyższe?

Opublikowano: 5 marca 2019

Nie ulega wątpliwości, że koszty prowadzenia firmy i działalności gospodarczej są duże. Porównując taryfy cen prądu dla gospodarstw domowych i dla przedsiębiorstw, zauważyć można, że te drugie są znacznie wyższe (https://poprostuenergia.pl/dlaczego-prad-dla-firm-jest-drozszy/ ). Od czego to zależy i jak przedsiębiorca może zaoszczędzić na prądzie?

Co decyduje o wyższej stawce?

Zauważalne różnice pomiędzy taryfami dla gospodarstw domowych a dal firmy wynikają głównie z dwóch ważnych czynników. Po pierwsze taryfy G podlegają regulacji Urzędu Regulacji Energetyki, co utrzymuje je na stałym poziomie. Natomiast stawki za prąd dla firm takiej regulacji nie podlegają. Wskutek tego ceny są ustalane indywidualnie przez spółki obrotu energią elektryczną. Drugim czynnikiem jest tak zwana „moc umowna”. Jest to moc czynna pobierana lub wprowadzana do sieci, czyli nic innego jak ilość energii, która jest dostarczana do danego punktu poboru w określonym momencie. Wysokość mocy zostaje ustalona w umowie o świadczeniu usług przesyłowych i dystrybucyjnych. Moc ta nie powinna być mniejsza niż ustalona w dokumentach, a ustalenia precyzowane są według wielu czynników, głównie sposoby i intensywności użytkowania urządzeń i maszyn.

Moc umowna jest czymś, co pojawia się także w przypadku umów z osobami fizycznymi, jednakże z założenia moc ta w przypadku firm jest wyższe. Jest to absolutnie naturalne, ponieważ przedsiębiorstwo zużywa znacznie więcej prądu niż przeciętne gospodarstwo domowe. Głównie za sprawą sprzętu elektronicznego, gdzie wiele urządzeń pracuje jednocześnie, potrzebna jest więc większa moc, by nie dochodziło do spięć. Wiele firm z branży IT posiada własne serwerownie, które muszą pracować non stop. Jakiekolwiek przeciążenia sieci mogłyby spowodować ogromne strony pieniężne.

Jak firmy mogą zmniejszyć rachunki za prąd?

Firma nie ma wpływu, na ceny prądu, może jednak próbować zmniejszyć rachunki poprzez poszczególne działania. Należy także wiedzieć, że rachunki za prąd stanowią nawet 1/5 kosztów firmowych. Dlatego bardzo istotne jest dążenie do minimalizowania kosztów i samego zużycia energii. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na niższą cenę prądu jest zmiana dostawcy energii elektrycznej. Dlaczego? Otóż opłaty za energię czynną, czyli właściwe, rzeczywiste zużycie jest znaczną częścią rachunku. Jeśli uda się nam znaleźć dostawcę, który z założenia ma niższą stawkę za zużycie, to już dzięki temu zyskać można dodatkowe oszczędności na każdym rachunku.

Podczas przeglądania ofert różnych dostawców warto przeanalizować nie tylko samą cenę jednostkową, ale także to, czy w danej taryfie istnieje podział na godziny szczytu i godziny pozaszczytowe, dzięki którym także można zaoszczędzić. Ciekawą opcją jest także skorzystanie z kalkulatora zużycia, gdzie w prosty sposób można przeliczyć jakie oszczędności zyskamy, zmieniając dostawcę energii elektrycznej (sprawdź ofertę https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ )

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
oświetlenie LED
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu atm...
maszyny pakujące
W dzisiejszym świecie, gdzie...
fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika, czyli technolo...
Tomasz Balcerzak
Głównym wyznacznikiem rozwoju są ludzie: kompetentni...
CBDC
Wraz z poprawą globalnego systemu gospodarczego, oby...