Chopin i jego Europa

Chopin i jego Europa – XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Opublikowano: 17 lipca 2018

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” to ponad 120 utworów, w tym 60 kompozytorów polskich. Koncerty kameralne i symfoniczne, recitale; wielcy wykonawcy i młodzi artyści.

Wystąpią tradycyjnie wielcy mistrzowie fortepianu – i tego współczesnego, i historycznego. Wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również talenty wyłonione w Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego.

„Niepodległa” to słowo klucz, kojarzone dziś jednoznacznie z całościowym programem obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Przywołane w tytule festiwalu, ma wskazać na główną oś programową, wyznaczającą kształt tegorocznej edycji. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski – dwie wielkie postacie, których dziedzictwo przyczyniło się do odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa.

Pierwszy, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości, drugi przyczynił się do odzyskania niepodległości, wykorzystując swój status artysty legendarnego, o międzynarodowej renomie.  Niedoceniany przez współczesnych sobie rodaków, jako kompozytor pozostawił utwory o niezaprzeczalnej wartości, o czym m.in. przekona nas program festiwalu. Ci dwaj twórcy staną się inspiracją do pochylenia się nad arcybogatym dorobkiem muzyki polskiej – zarówno tej okresu rozbiorów w XIX w., jak i XX i XXI wieku.

Różne formy, różne gatunki: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki dzieła Palestra i Panufnika; prawykonania utworów zamówionych u Krzysztofa Pendereckiego i Agaty Zubel. Program Festiwalu będzie bardzo bogaty i różnorodny

Wydarzenia premierowe:

 • Polonez na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego – napisany na zamówienie Instytutu, zabrzmi na otwarcie Festiwalu, 9 sierpnia;
 • Fireworks – światowa premiera utworu Agaty Zubel, w wykonaniu European Union Youth Orchestra pod dyrekcją Gianandrei Nosedy;
 • Pierwsze koncertowe wykonanie Schubertowskiej Winterreise ze słowami Stanisława Barańczaka – wyjątkowy, symboliczny wkład kultury polskiej w ten tak głęboko zakotwiczony w aurze XIX-wiecznej Europy idiom romantyzmu. Koncert 17 sierpnia będzie promocją płyty nagranej już przez Tomasza Koniecznego i Lecha Napierałę;
 • Pierwsze koncertowe wykonanie Halki Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej i na instrumentach z epoki;
 • Prawykonanie Hommage à Chopin Andrzeja Panufnika w wersji na flet i kwartet.

Muzyka polska poza wymienioną już w ramach wydarzeń premierowych:

 • Koncerty monograficzne Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Narodowej i Royal Philharmonic z Londynu;
 • Prezentacja Koncertu skrzypcowego Ludomira Różyckiego;
 • Koncert fortepianowy Karola Rathausa;
 • Koncert fortepianowy Witolda Maliszewskiego;
 • Koncert fortepianowy Maurycego Moszkowskiego;
 • Koncert skrzypcowyMieczysława Karłowicza(dwukrotnie).

Utwory rzadko grywane, w tym Trio fortepianowe Chopina w niecodziennym składzie muzyków: Yulianna Avdeeva, Gidon Kremer, Giedre Dirvanauskaite (19 sierpnia) i Sonata na skrzypce i fortepian Władysława Żeleńskiego (Sergey Dogadin i Plamena Mangowa, tego samego dnia).

…do Paderewskiego:

 • Koncert monograficzny z Dang Thai Sonem w roli głównej, który zagra zarówno utwory solowe kompozytora, jak i jego Koncert fortepianowy, wydany już na płycie po sensacyjnym wykonaniu z Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego na Festiwalu w 2015 roku. Tym razem z Sinfonią Varsovią pod batutą Jacka Kasprzyka;
 • Koncert fortepianowy w wykonaniu Garricka Ohlssona (który zagra go także podczas Gali Niepodległościowej 11 listopada 2018 r. w Operze Narodowej) i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka (30 sierpnia).

Niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów programu będzie recital wokalny Christopha Prégardiena, który z pianistą Christophem Schnackertzem wykona m.in. 12 Pieśni do słów Catulle Mendesa .

Festiwal różnorodności:

 • Jubileusz orkiestry Amadeus Agnieszki Duczmal, który zespół świętować będzie w ramach Festiwalu koncertem nadzwyczajnym: Makoto Ozone przypomni jazzową wersję Koncertu fortepianowego Mozarta, a Koncert wiolonczelowy Josepha Haydna podzielą między siebie trzej laureaci ostatniego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
 • Wieczór obejmie też promocję płyty: wyjątkowego albumu z archiwalnymi nagraniami Koncertu fortepianowego i Koncertu wiolonczelowego Haydna w interpretacjach Marthy Argerich i Mischy Maisky’ego oraz orkiestry Amadeus.
 • Debussy na inaugurację – w 100. rocznicę śmierci; Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Jeana-Luca Tingauda wykona Popołudnie Fauna a z młodym, wybitnie utalentowanym polskim saksofonistą, zwycięzcą Konkursu Eurowizji w 2016 roku Łukaszem Dyczką – Rapsodię na saksofon i orkiestrę.

Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa to sierpniowe święto muzyki, które na stałe wpisało się na mapę kulturalnych wydarzeń Warszawy.

_____________________
Tekst: Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...
Chopin i jego Europa
To ponad 24 koncerty symfoniczne i kameralne, recitale forte...
festiwal w siemianach
Festiwal jest organizowany od 17 lat. To największa,...
Od 2 lipca do 2 września szykuje się wielkie, dwumie...
Peter Grimes
Przed nami Peter Grimes Benjamina Brittena...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...