Choroba Raynauda

CHOROBA RAYNAUDA – przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowano: 27 kwietnia 2019

Choroba Raynauda powoduje, że niektóre obszary ciała – takie jak palce u rąk i nóg – odczuwają drętwienie i chłód w odpowiedzi na niskie temperatury lub stres. Zmianie mogą ulegać nie tylko wyżej opisane odczucia, ale również zmian koloru skóry wynikająca ze skurczu naczyń. Można sklasyfikować to schorzenie do problemów z układem krwionośnym, związanym z nieprawidłowym przepływem krwi.

Czynniki geograficzne i genetyczne

Kobiety częściej niż mężczyźni są dotknięte  chorobą Raynauda, nazywaną czasem również jako zjawisko lub zespół Raynauda. To schorzenie jest również bardziej powszechne w osób zamieszkujących chłodniejsze szerokości geograficzne. Leczenie choroby Raynauda zależy od jego przebiegu i współobecności innych chorób. Na szczęście, u większości ludzi choroba Raynauda nie powoduje poważnego inwalidztwa, ale nie zmienia to faktu, że może wpływać na jakość życia.

Najczęściej występujące objawy

Objawy przedmiotowe i podmiotowe choroby Raynauda obejmują:

  • Zimne palce u rąk i zimne stopy
  • Zmiany koloru skóry w odpowiedzi na zimno lub stres – blednięcie, zasinienie
  • Odrętwienie, mrowienie i kłucie odczuwalne po rozgrzaniu lub odprężeniu

Podczas ataku Raynauda dotknięte obszary skóry zwykle stają się białe. Następnie, mogą zmienić swój kolor na siny/niebieski i być zimne i zdrętwiałe. W miarę nagrzewania się ciała i poprawy krążenia, stopy i dłonie mogą stać się czerwone, pulsować, puchnąć i powodować uporczywy ból. Chociaż najczęściej zespół Raynauda wpływa na palce u rąk i nóg, może również oddziaływać na inne obszary ciała, takie jak nos, usta, uszy, a nawet sutki. Po ogrzaniu ciała, normalny przepływ krwi może powrócić do tego obszaru po 15 minutach. Po tym czasie powinny również ustąpić wymienione objawy.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u osoby ze zdiagnozowanym zespołem Raynauda rozwija się zakażenia lub trudno gojąca się rana palców dłoni lub stóp.

Przyczyny choroby

Tak naprawdę, lekarze nie do końca rozumieją przyczyny choroby Raynauda. Oficjalnie przyjęto, że w przebiegu tej choroby, naczynia krwionośne w rękach i stopach przesadnie reagują na niskie temperatury lub stres. Tętnice na palcach u rąk i nóg ulegają skurczowi naczyń, gdy są narażone na zimno lub stres, zwężają naczynia i czasowo ograniczają dopływ krwi. Z czasem, mogą one doprowadzić nawet do trwałego ograniczenia krążenia. Zauważono, że to głównie niskie temperatury powodują pojawienie się opisywanych objawów, jednak u niektórych osób stres emocjonalny również może wywołać tego rodzaju epizod.

Rodzaje zespołu Raynauda

Chorobę można sklasyfikować na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Ta pierwsza jest zarazem najczęściej występującą postacią i jednocześnie mieć wyjątkowo łagodny przebieg. Czasami prawie bezobjawowy. Wiele osób z tą odmianą choroby Raynauda nie podejmuje leczenia ponieważ jej objawy nie przeszkadzają im w funkcjonowaniu i nie zmniejszają jakości życia. Chociaż wtórny zespół Raynauda jest znacznie mniej powszechny, posiada poważniejszy przebieg, który rzutuje na życie osoby chorej. Objawy wtórnej odmiany zespołu Raynauda pojawiają się zwykle w wieku około 40 lat, później niż w przebiegu pierwotnego rodzaju.

Możliwe przyczyny

  • Choroby tkanki łącznej
  • Choroby tętnic
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Powtarzające się działanie lub wibracje (pisanie, granie na fortepianie lub wykonywanie podobnych ruchów przez dłuższy czas i używanie narzędzi wibracyjnych, takich jak młoty pneumatyczne)
  • Palenie zwęża naczynia krwionośne
  • Urazy rąk lub stóp

Komplikacje i zapobieganie

Całkowicie zablokowana tętnica może prowadzić do owrzodzeń lub powstania martwej tkanki (zgorzel), które mogą być trudne do wyleczenia. Skrajne przypadki, wynikające z dużego zaniedbania i bagatelizowania swojego stanu zdrowia mogą wymagać usunięcia dotkniętej chorobą części ciała (amputacja). Osoby chore powinny dbać o zabezpieczanie ciała przed zimnem. Stosować dodatkową warstwę odzieży, ciepłe rękawiczki i skarpety. Podczas wyjmowania żywności z lodówki lub zamrażarki należy nosić rękawiczki, rękawice lub kuchenne rękawice z jednym palcem.  Ponieważ klimatyzacja może wywoływać ataki, warto poprosić pracodawcę o wyłączenie lub dostosowanie klimatyzacji do optymalnych w odczuciu temperatur. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne to skuteczne są terapie blokerami kanału wapniowego, beta blokerami i lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny mający na celu przecięcie nerwów współczulnych. Aby wspomóc swój organizm można również podjąć regularną suplementację tranem i miłorzębem japońskim.

Nigdy nie należy bagatelizować swojego stanu zdrowia, chociaż pierwotny zespół Raynauda nie wiąże się zwykle z niebezpieczeństwem, w przypadku niepokojących zmian w odczuwaniu i wyglądzie skóry warto skonsultować się z lekarzem.

Udostępnij ten post:



  • Grzegorz Rucinski pisze:

    U mnie występuje zabielenie palców i są bardzo zimne ,czytałem kiedyś że takie objawy są od nadmiernej pracy piłą spalinową .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...