antykoncepcja hormonalna

Ciąża zaplanowana – antykoncepcja hormonalna

Opublikowano: 6 maja 2023

Środki antykoncepcyjne zapewniają kobietom możliwość skutecznej ochrony przed zapłodnieniem. Współczesna medycyna zapewnia duży wybór, zarówno dla kobiet wyjątkowo aktywnych, jak i tych, które borykają się z rozmaitymi dolegliwościami. Jak zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą?

Antykoncepcja hormonalna – poznaj różne metody

Przeciętny Polak utożsamia antykoncepcję hormonalną wyłącznie z tabletkami, które należy przyjmować codziennie o tej samej porze. W aptekach dostępne są różne rodzaje leku, zawierające zróżnicowane dawki i typy hormonów, najczęściej estrogen i progesteron. Żeby mogły one gwarantować 99,7% skuteczności, należy zażywać je w cyklu 28-dniowym bez przerwy lub według schematu 21 dni + 7 dni przerwy.

To jednak nie wszystko – z roku na rok coraz bardziej popularne stają się specjalne plastry antykoncepcyjne przyklejane na skórę, które stopniowo uwalniają dawki hormonów zabezpieczające przed zapłodnieniem. Na rynku dostępne są także inne środki antykoncepcyjne działające na bazie hormonów – pierścienie dopochwowe. Środki omijające przewód pokarmowy charakteryzują się taką samą skutecznością, jak tradycyjne pigułki.

Jak wybrać najlepszą metodę?

Antykoncepcja hormonalna pomaga zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą, ale o wyborze odpowiedniej formy powinna zdecydować sama pacjentka w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Przed podjęciem decyzji o wyborze metody antykoncepcji należy wykonać niezbędne badania – m.in. morfologię, poziom cholesterolu, czas krzepnięcia krwi.

Kobiety borykające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego mogą wybrać przyklejane na skórę plastry lub zdecydować się na pierścień. Te formy są wybierane także przez aktywne zawodowo panie, które w natłoku codziennych obowiązków zapominają o zażywaniu tabletek. Pamiętajmy bowiem, że antykoncepcja hormonalna działa jedynie wówczas, kiedy jest stosowana zgodnie z zaleceniami na ulotce – pominięcie tabletki znacznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.


Źródło informacji dla przyszłych rodziców i rodziców małych dzieci

Portal ciążowy – Serwis dla mam, ojców i kobiet w ciąży

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...