ciężarki do ćwiczeń

Ciężarki do ćwiczeń – zastosowanie i podział

Opublikowano: 8 czerwca 2022

Jeżeli planujesz dopiero zacząć swoją przygodę z siłownią, to z pewnością nieraz zastanowisz się jaka jest różnica pomiędzy kształtem czy wykonaniem określonych ciężarów. Każdy z nich pełni inną rolę i nadaje się do trenowania innych partii ćwiczeń. W tym tekście postaramy się wyjaśnić jakie są typu ciężarków do ćwiczeń i jakie jest ich zastosowanie.

Ciężarki do ćwiczeń to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej siłowni – komercyjnej czy domowej. Bazując na tych niepozornych częściach, możesz wytrenować wiele partii ciała.

Do jakich ćwiczeń nadają się ciężarki?

Przede wszystkim ciężarki do ćwiczeń umożliwiają sprawne rzeźbienie ciała, zwiększanie masy mięśniowej oraz wzmacnianie tkanek mięśniowych i kostnych. Regularne ćwiczenie przy nawet niewielkim obciążeniu pozytywnie przekłada się na stan ogólny naszego organizmu.

Jakie partie ciała można ćwiczyć przy pomocy ciężarków? Te nadają się do trenowania mięśni pleców, ramion i przedramion, ale też prowadzenia treningu ogólnorozwojowego, wspierającego rzeźbienie nóg, brzucha i podobnych.

Aby dobrze wykonywać ćwiczenia, musisz nie tylko dobrać prawidłową technikę, ale też odpowiedni rodzaj hantli. Jakie są rodzaje ciężarków i jakie jest ich przeznaczenie?

ciężarki do ćwiczeń

Ciężarki do ćwiczeń – rodzaje i przeznaczenie

Istnieje kilka różnych rodzajów obciążeń na hantlach, które umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, przekładających się nie tylko na mięśnie, ale też np. kondycję organizmu.

  • Ciężarki miękkie – występują głównie w wersji o niskim obciążeniu. Świetnie nadają się do ćwiczeń fitnessowych. Wzmacniają kondycję i różne partie mięśniowe organizmu.
  • Ciężary stalowe (żeliwne) – to najczęściej ciężkie ciężary o wymiennych wartościach obciążeniowych. Służą do intensywnych ćwiczeń górnych partii mięśniowych, w tym klatki piersiowej, bicepsów czy tricepsów.
  • Ciężary typu kastet – służą do trenowania mięśni ramion, grzbietu i klatki piersiowej. Z ich pomocą możesz wykonywać np. specjalnego rodzaju pompki.
  • Ciężarki żeliwne neoprenowe – ułatwiają kształtowanie sylwetki i ujędrnianie ciała. Zwykle mają niską wagę. Nie zajmują wiele miejsca, a ich ogromną zaletą w stosunku do stalowych jest cena.
  • Ciężarki żeliwne winylowe – pokryte są warstwą winylową. Dzięki temu w razie upadku na podłogę nie spowodują zniszczeń. Nadają się do wykorzystania w trakcie ćwiczeń fitness oraz w domu.

ciężarki do ćwiczeń

Wybór ciężarków zależy więc od tego, na jakie ćwiczenia się nastawiasz i jaki efekt chcesz osiągnąć. Każdy z podanych typów wzmacnia jednak organizm i przysłuży się Twojemu zdrowiu.


Krav maga – sztuka samoobrony

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...
AWAKE
Awake, szwedzki producent desek z napędem elektrycznym oraz...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...