choroby trzustki

Co musisz wiedzieć o chorobach trzustki

Opublikowano: 7 lutego 2022

Choroby trzustki to poważne schorzenia, których nie możesz ignorować i lekceważyć, ponieważ bardzo źle mogą się dla Ciebie skończyć.

Choroba trzustki przyczyny, objawy, leczenie

Trzustka to organ w obrębie jamy brzusznej, który umożliwia trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów. Dostarcza też do krwi insulinę i glukagon, które regulują poziom glukozy. Tak więc trzustka pełni ważną rolę w organizmie. Najczęściej występującą chorobą trzustki jest jej zapalenie. Nieleczone zapalenie trzustki prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Na choroby trzustki w znaczącym stopniu wpływa tłusta dieta, otyłość, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, dlatego to bardzo ważne, aby regularnie badać ten organ. Najczęstsze objawy chorującej trzustki to: częsty silny ból brzucha, wzdęcie brzucha, biegunka, wymioty, utrata masy ciała, ból trzustki. Jeśli zauważysz u siebie takie niepokojące objawy natychmiast powinieneś zgłosić się do lekarza w celu diagnozy i leczenia. Na czym polega leczenie trzustki? Przy ostrym zapaleniu trzustki leczenie odbywa się w szpitalu i polega na podawaniu leków zmniejszających wydzielanie soku trzustkowego oraz na kilkudniowej głodówce.

Objawy zapalenia trzustki

Głównym objawem zapalenia trzustki jest silny narastający ból brzucha, który może promieniować do kręgosłupa. Za dużą część zachorowań trzustki odpowiada kamica żółciowa oraz nadużywanie alkoholu. Oprócz dolegliwości bólowych częste objawy ostrego zapalenia trzustki to: wymioty, biegunka, wzdęcia, podwyższona temperatura.

Ostre zapalenie trzustki – jak rozpoznać?

Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób trzustki są badania laboratoryjne z krwi. Oznaczone enzymy trzustkowe pozwalają lekarzowi zobaczyć w jakim stanie jest Twoja trzustka. W zależności od wyników i wywiadu, lekarz ustala dalsze działania leczenie. Do szczegółowej diagnozy trzustki potrzebne są specjalistyczne badania, a nie tak jak w przypadku na przykład badania ucha przez otoskop, dlatego nie lekceważ trzustki.

Przewlekłe zapalenie trzustki co oznacza

Przewlekłe zapalenie trzustki to proces zapalny, który toczy się w miąższu trzustki. Nieleczone zapalenie trzustki, może prowadzić do nieodwracalnych zmian w jego obrębie. Aby ustrzec się przewlekłego zapalenia trzustki dobrze się odżywiaj, ogranicz spożycie alkoholu. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób trzustki. W pomocy zdrowego stylu życia i codziennego funkcjonowania pomoże Ci hurtownia medyczna Medwil Health and Beauty.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...