Co musisz wiedzieć o usłudze Twój e-PIT?

Opublikowano: 11 marca 2019

Twój e-PIT to udostępniony przez Ministerstwo Finansów 15-lutego 2019 r. system online do rozliczania PIT. Zawiera on wstępnie wypełnione zeznanie roczne na podstawie danych z PIT-11, PIT-8C. System ten umożliwia podatnikowi zalogowanie się, zweryfikowanie, zmodyfikowanie i wysłanie wypełnionej deklaracji.

Deklaracja PIT-37 i PIT-38

Podatnik może skorzystać z wstępnie wypełnionej deklaracji PIT-37 lub PIT-38. Źródłem danych: kwoty przychodu, kosztów jego uzyskania, pobranych przez płatnika zaliczek, którymi uzupełniono zeznanie podatkowe są informacje PIT-11 (w tym PIT-11A) i PIT-8C. Organ podatkowy ma do nich wgląd z urzędu. Wstępnie przygotowana w systemie deklaracja zawiera także kwoty samodzielnie opłacanych zaliczek wpłaconych faktycznie przez podatnika.

Obowiązek podatnika

Zeznanie podatkowe na ustalonym wzorze ze wskazaniem osiągniętego dochodu lub poniesionej straty jest rokrocznym obowiązkiem każdego podatnika. Odpowiednią deklarację należy złożyć do właściwego organu podatkowego od 15 lutego do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. Usługa Twój e-PIT to jedna z możliwości złożenia deklaracji.

Logowanie i korzystanie z usługi Twój e-PIT

Aby dostać się do wstępnie przygotowanej deklaracji należy zalogować się po 15.02.2019 r. do Portalu Podatnika (https://www.podatki.gov.pl/). Można to zrobić na trzy sposoby:

  • Z użyciem profilu zaufanego
  • Z użyciem podpisu kwalifikowanego
  • Podając kwotę przychodu z zeznania za 2017 r.

Po poprawnym zalogowaniu podatnik otrzymuje możliwość:

Zaakceptowania przygotowanej deklaracji, co jest równoznaczne ze złożeniem zeznania z datą dokonania akceptacji

Odrzucenia przygotowanej deklaracji i sporządzenie samodzielne zeznania podatkowego poprzez korektę

Podatnik nie ma obowiązku korzystania z przygotowanej wstępnie deklaracji w Portalu Podatnika. Może ją zignorować i rozliczyć się całkowicie niezależnie składając w odpowiednim terminie i urzędzie skarbowym roczne zeznanie podatkowe. Podatnik jest zobowiązany do samodzielnego złożenia deklaracji na zasadach standardowych jeżeli odrzuci wstępnie przygotowane zeznanie do dnia 30.04.2019 r.

Niezłożenie deklaracji = automatyczna akceptacja

Jeżeli podatnik nie uzyskał innych podlegających opodatkowaniu dochodów, których nie uwzględnia wstępnie przygotowana deklaracja i nie zaakceptuje jej przed obowiązującym go terminem złożenia zeznania zostanie ona przyjęta automatycznie jako złożone zeznanie podatkowe za 2018r. Oznacza to w praktyce brak kary skarbowej za niezłożenie deklaracji w terminie i nie rodzi obowiązku składania jej po terminie wraz z tzw. czynnym żalem, który miałby uchronić przed skarbową odpowiedzialnością karną.

 Termin złożenia zeznania

W przypadku rozliczania za pomocą e-PIT terminem rozliczenia jest data akceptacji wstępnie przygotowanej deklaracji, data akceptacji automatycznej (w przypadku nie zaakceptowania przygotowanego zeznania przed 30-tym kwietnia) lub data akceptacji po korekcie (czyli data skorygowania deklaracji i ponownego złożenia w portalu podatkowym).

Ulgi i odliczenia

Przygotowana w e-PIT deklaracja zawiera ulgi stosowane w latach ubiegłych, które można skorygować. Uwzględnia ona wszelkie ulgi przysługujące osobom rozliczającym się na PIT-37 lub PIT-38 (m.in. ulgi na dzieci, ulga rehabilitacyjna, ulga na internet…)

Zwrot podatku a deklaracja przez e-PIT

W przypadku rozliczenia się przez e-PIT Ministerstwo Finansów gwarantuje zwrot nadpłaconego podatku w ciągu 45 dni. Dla porównania – w przypadku standardowego rozliczenia zwrot następuje w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji. W przypadku niedopłaty podatku należy go uiścić do dnia 30 kwietnia br. w kwocie wskazanej w zeznaniu. Nieuiszczenie odpowiedniej opłaty skutkować będzie posiadaniem zaległości podatkowej. Sytuacja taka dotyczy także automatycznej akceptacji z dniem 30 kwietnia.

e-PIT a 1% podatku

Udostępniona, wstępnie wypełniona deklaracja w e-PIT zawiera także informację o przekazanym w roku poprzednim 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego oraz celu szczegółowym. Podobnie jak pozostałe pozycje deklaracji można ją zmienić lub pozostawić i zaakceptować z całością zeznania.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...