reguła budżetowa 503020

Co oznacza reguła budżetowa 50/30/20?

Opublikowano: 28 listopada 2022

Zadbanie o swój budżet to świetny pomysł na kontrolowanie wydatków oraz zwiększenie swoich oszczędności. Wiele osób nie decyduje się na stworzenie budżetu, gdyż twierdzą, że jest to zbyt skomplikowane zadanie. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest. Wystarczy bowiem skorzystać z prostej zasady 50/30/20, która dzieli wydatki w prosty i jednocześnie wydajny sposób. Ta prosta reguła budżetowa pozwoli na dokładne wyliczenie oszczędności oraz wydatków na przyjemności oraz potrzeby.

Dlaczego stworzenie budżetu jest dobrym pomysłem? Dzięki temu możemy znacznie łatwiej uniknąć nadmiernego wydawania pieniędzy. W efekcie uzbieranie określonej sumy oszczędności na wybrany cel będzie prostsze. Jednocześnie nie będziemy musieli śledzić każdego zakupu czy przelewu, ponieważ będziemy kontrolować ogół wydawanych i zaoszczędzanych pieniędzy. Poniżej przedstawiamy wszystkie przydatne informacje na temat tego, jak działa reguła budżetowa 50/30/20.

Czym jest zasada 50/30/20?

W przypadku tej reguły założenie jest bardzo proste. Wystarczy podzielić budżet na trzy kategorie. 50% będą stanowić wydatki na potrzeby, 30% na przyjemności, a 20% to oszczędności lub kwota na spłatę zadłużenia. Podzielenie pieniędzy w ten sposób sprawia, że możesz bardziej wydajnie operować swoimi zarobkami. Dzięki temu nie będziesz musiał sięgać po takie rozwiązania, jak kredyt, pożyczka online lub pożyczka przez aplikacje. Do tego śledzenie zaledwie trzech kategorii sprawia, że nie będziesz musiał nadmiernie skupiać się nad szczegółami.

Warto również zagłębić się w to, skąd w ogóle wzięła się zasada 50/30/20? Po raz pierwszy pojawiła się w książce “All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan” wydanej w 2005 roku. W niej autorki, czyli Elizabeth Warren i Amelia Warren Tyagi, wyciągnęły swoje wnioski na temat budżetowania w oparciu o 20 lat badań. W efekcie doszły do wniosku, że podział budżetu w opisany wyżej sposób jest świetnym i prostym sposobem na zachowanie odpowiedniego balansu finansowego.

50% na potrzeby

Jak pewnie się domyślacie, do potrzeb zaliczyć należy tylko i wyłącznie tego rodzaju wydatki, których nie można uniknąć. Zazwyczaj wydajemy na nie około 50%, ale oczywiście może zdarzyć się, że stanowią one więcej lub mniej miesięcznych wydatków. Potrzeby to głównie wynajem, czynsz, rachunki za prąd i gaz, transport publiczny, paliwo, naprawa samochodu, ubezpieczenie zdrowotne, raty kredytu czy podstawowe artykuły spożywcze. Jeśli zauważysz, że wydajesz znacznie więcej niż 50% na potrzeby, być może uda Ci się dokonać kilku zmian. W tym celu warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami jak korzystanie z transportu publicznego zamiast samochodu, tańsze artykuły spożywcze lub wynajmowanie mniejszego mieszkania.

reguła budżetowa 50/30/20

Źródło: Health insurance claims paid in Poland 2020 | Statista

Jednym z najbardziej istotnych wydatków, których nie można uniknąć, jest ubezpieczenie zdrowotne. W Polsce od 2004 do 2020 roku łączna kwota świadczeń zdrowotnych wypłaconych na rynku ubezpieczeniowym rosła w znaczący sposób. Jak widać na wyżej przedstawionym obrazku, w 2004 roku wypłacono 16 mln euro świadczeń. Natomiast najwięcej wypłacono niedawno, w 2019 roku, kiedy to kwota ta sięgnęła aż 72 milionów euro. Co ciekawe, w 2020 roku kwota wypłaconych świadczeń nieco spadła, gdyż wyniosła 65 milionów euro.

30% na przyjemności

Z oczywistych względów nie powinniśmy rezygnować w pełni z wydatków na przyjemności. Jak to bywa z wieloma innymi aspektami życia, powinniśmy jedynie zachować odpowiedni balans. Wśród “przyjemności” znajdziemy między innymi takie wydatki jak jedzenie na mieście, kupowanie ubrań, wakacje, karnet na siłowni, subskrypcje rozrywkowe i dodatkowe artykuły spożywcze. Warto podzielić swój budżet w taki sposób, aby wyżej wymienione wydatki nie przekraczały miesięcznie 30% całości.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, każdy powinien mieć w swoim życiu miejsce na odpowiednią ilość rozrywki. Z tego względu nie powinniśmy rezygnować z dodatkowych wydatków w nadmierny sposób. Dla wielu osób karnet na siłowni, wakacje czy innego rodzaju wydatki stanowić będą potrzeby, a nie przyjemności. Najważniejsze to zapytać samego siebie “czy jestem w stanie żyć bez tego?”, a następnie dopasować budżet w odpowiedni sposób. Zatem, jeśli wyjdzie, że wydajesz więcej niż 30% na przyjemności, upewnij się, że na pewno potrzebujesz określonych wydatków.

20% na oszczędności

W końcu dotarliśmy do głównego elementu budżetu, czyli wydzielenia 20% miesięcznego dochodu na oszczędności. Gdy już podzielisz 50% na potrzeby i 30% na przyjemności, przyjdzie czas na określenie celu finansowego i odkładanie na niego pieniędzy. 20% można również wydzielić na spłatę zadłużenia, jeśli nie jesteśmy w stanie wydzielić takiej ilości pieniędzy na oszczędności. Trzeba jednak wiedzieć, że spłacanie kredytu lub pożyczki można śmiało traktować jako oszczędności, gdyż w ten sposób zmniejszamy swój dług.

Regularne odkładanie 20% miesięcznego budżetu sprawia, że jesteśmy w stanie stworzyć lepszy, bardziej trwały plan oszczędnościowy. Sprawdzi się to nie tylko w przypadku, gdy odkładamy pieniądze na fundusz emerytalny. Odkładanie pieniędzy w ten sposób jest bowiem przydatne również przy opracowaniu długoterminowego osobistego planu finansowego. Wydawanie 20% na oszczędności można również przykładowo zainwestować w zaliczkę na dom, który kupimy w przyszłości. Jeśli nie możecie wydzielić 20% na oszczędności, warto postarać się, aby było ich jak najwięcej to możliwe.

Wspomniane 20% możemy także traktować jako fundusz ratunkowy. Będzie przydatny na wypadek, gdyby doszło do przerwania regularnych źródeł dochodu. Może do tego dojść przykładowo wskutek utraty pracy. Powinniśmy być przygotowani na taki obrót spraw, w czym pomocne okazuje się uzbieranie trzy do sześciu miesięcznych oszczędności. Zdaniem ekspertów jest to odpowiednia kwota, aby zabezpieczyć się na tak zwaną “czarną godzinę”. Mogą to być także duże wydatki na naprawę samochodu, wizytę u lekarza lub operację.

Czy zasada 50/30/20 jest dla Ciebie odpowiednia?

Omawiania wyżej reguła jest prosta w założeniach. Nie oznacza to jednak, że dla każdego łatwo będzie podzielić wydatki w ten sposób. Nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na ułożenie swojego budżetu wedle tych zasad. Czasami zdarza się, że wydatki na potrzeby są znacznie wyższe, gdyż łączny dochód domostwa nie jest odpowiednio wysoki.

Z tego względu zasada 50/30/20 najbardziej trafia do osób, które zarabiają mniej więcej średnią krajową. Osoby z minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem lub ze znacznie wyższymi zarobkami mogą mieć problemy z trzymaniem się budżetu w taki sposób. Ci zarabiający mniej będą wydawać znacznie więcej na potrzeby. Natomiast w przypadku bogatszych osób potrzeby będą kosztować znacznie mniej.

Wnioski

Regułę 50/30/20 warto traktować nie tylko jako ostateczny sposób na tworzenie swojego miesięcznego budżetu. To dobry wstęp do zgłębienia tematów związanych z tworzeniem skutecznego planu finansowego. Jak wspomnieliśmy wyżej, metoda trafi głównie do osób, których zarobki wahają się w granicach średniej krajowej. Reszta będzie miała więcej problemów z podzieleniem wydatków w ten sposób.

Nie oznacza to oczywiście, że podzielenie kosztów na te trzy kategorie będzie niemożliwe. Najważniejsze to podejście do tej sprawy tak, aby wyznaczyć jak największą możliwą kwotę na oszczędności. W ten sposób nauczymy się szukać mniejszych wydatków, aby zainwestować w przyszłość lub zadbać o fundusz ratunkowy. Modyfikacje będą niejednokrotnie potrzebne, dlatego nie martwmy się, jeśli budżet nie wyniósł dokładnie 50/30/20.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *