projekt instalacji fotowoltaicznej

Co powinien zawierać projekt instalacji fotowoltaicznej?

Opublikowano: 28 października 2022

Montaż instalacji fotowoltaicznej to coraz częściej priorytet dla wielu gospodarstw domowych. Dzięki niej możemy stać się bardziej niezależni oraz znacząco obniżyć swoje miesięczne rachunki za prąd. Dlaczego warto zainteresować się tą ideą? Jak domowa instalacja fotowoltaiczna działa i kiedy będzie przydatna?

  1. Instalacja fotowoltaiczna dla domu – dlaczego warto?
  2. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
  3. Co składa się na instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu – dlaczego warto?

Energię elektryczną wykorzystujemy na co dzień nie tylko w formie oświetlenia, ale także do zasilenia wielu różnych sprzętów w domu. Wiele osób posiada także płytę indukcyjną w kuchni czy też elektryczne ogrzewanie. Im więcej w domu zależy od prądu i jego dostępności, tym bardziej – w naturalny sposób – powinno nam zależeć na tym, aby uzyskać dostęp do możliwie jak najtańszej jego wersji. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu lub na podwórku pozwalają na uzyskanie części potrzebnej energii w sposób, który praktycznie nie generuje nam kosztu. Korzystając z możliwości, jakie daje nam słońce możemy znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd i zadbać choć o częściową samowystarczalność w przyszłości.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne powinno się dobierać zależnie od zużycia energii w konkretnym domu. Nie ma sensu zakupu większej ilości paneli, niż faktycznie nam potrzeba – generuje to większe koszty inwestycji, a nie przynosi żadnego realnego zysku. Dzięki obecności paneli fotowoltaicznych możemy przetworzyć energię zawartą w promieniach słonecznych na prąd. Światło słońca padając na ich powierzchnię oddaje fotony, które następnie za pomocą krzemu i innych elementów zawartych w panelu są przekształcane na energię elektryczną, którą możemy wykorzystać. Istotna jest więc nie tylko liczba paneli, ale także ich umiejscowienie oraz nachylenie względem słońca.

Co składa się na instalację fotowoltaiczną?

Zanim będziemy mogli cieszyć się niższym kosztem prądu, musimy wykonać projekt dla paneli PV. Instalacja fotowoltaiczna z Otovo składa się nie tylko z samych paneli, ale też inwertera, zwanego inaczej falownikiem. To dzięki niemu możemy wprowadzić zebraną energię do sieci i z niej korzystać (a także oddać do sieci energetycznej), w związku z czym nie powinniśmy oszczędzać na tym elemencie zestawu. Przed wykonaniem instalacji należy również zrobić projekt, który będzie zakładał jej docelową moc, położenie oraz czas montażu i serwisu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
samochód elektryczny
Na mocy nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach al...
Torby bawełniane z nadrukiem
W dzisiejszym świecie, pełnym dynamicznych zmian, coraz częś...
oświetlenie LED
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu atm...
fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika, czyli technolo...