Recykling tworzyw

Co powinieneś wiedzieć o recyklingu plastiku?

Opublikowano: 31 października 2019

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie jest zdecydowanie niezadowalający. Według raportów, przygotowanych dla Komisji Europejskiej, tylko 30% tego typu odpadów ulega przetworzeniu. Co gorsza, kraje europejskie wytwarzają rocznie już ponad 25 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Rośnie też produkcja plastiku – w Europie wynosi już blisko 60 milionów ton.

Zatrważające są szacunki dotyczące stanu zanieczyszczenia mórz i oceanów. Mniej więcej 70% odpadów w morzach Europy to tworzywa sztuczne. W skali globalnej dane liczbowe wyglądają jeszcze bardziej przerażająco, a media co chwila donoszą o powstaniu kolejnych „kontynentów”, uformowanych przez plastikowe odpady krążące w oceanach. 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia każdego roku do mórz i oceanów. Świat tonie w plastiku, już nie tylko w przenośni.

Recykling tworzyw i ograniczenie użycia plastiku – strategia na lepsze jutro

Tworzyw sztucznych nie da się zupełnie wyeliminować z naszego życia. To tani i łatwy w obróbce materiał, wykorzystywany w wielu produktach, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Jak zatem przeciwdziałać zalewowi plastiku? Wypracowana w UE strategia koncentruje się na ograniczeniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Promowane są takie działania jak: zakaz używania niektórych wyrobów  plastikowych, jednorazowego użytku czy wykorzystywanie w produkcji tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Kraje unijne mają mocno koncentrować swoje wysiłki na recyklingu plastiku, na zwiększeniu jego poziomu i efektywności. W Polsce do 2020 roku powinniśmy podwyższyć poziom odzysku tworzyw sztucznych do 50%. Ponieważ ledwie sięgamy 30%, konieczna jest zmiana sposobu myślenia o zagospodarowaniu plastiku i podjęcie pilnych działań wpierających recykling tworzyw.

Większa uwaga na recykling plastiku

Recykling tworzyw sztucznych może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia wspomnianej strategii. I to nie tylko patrząc pod kątem recyklingu odpadów z plastiku, ale także zwracając uwagę na wzrost wykorzystania w produkcji tworzyw pochodzących z odzysku. Jak wskazuje firma Stena Recycling na rynku ważna jest świadomość, że aby tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu mogły być postrzegane jako surowiec, niezbędny jest ich stabilny i stały dostęp.

Eksperci w Stena Recycling na co dzień pracują nad tym, by firmy produkcyjne w materiałach, uznawanych dotąd za odpady, ujrzały cenny surowiec. Stena promuje jak najbardziej dokładne sortowanie tworzyw u źródła, aby wspomóc ich recykling, ale także zachęca do przemyślenia sposobów wykorzystania plastików w produktach już na etapie ich projektowania.

Projekty tej firmy, takie jak np. odzysk tworzyw sztucznych przy recyklingu samochodów czy odpadów elektronicznych, dowodzą, jak wiele można jeszcze w tej dziedzinie osiągnąć. Odpady plastikowe mogą stanowić wartościowe zasoby do wykorzystania w wielu gałęziach przemysłu.

Recykling tworzyw

Skuteczny recykling tworzyw sztucznych wymaga współpracy

Recykling plastiku jest specyficzny i skomplikowany. Określenie „tworzywa sztuczne” stosuje się do różnych materiałów złożonych z polimerów syntetycznych o różnorodnych właściwościach. Niewystarczająca wiedza o cechach różnych tworzyw i mieszanie ich podczas produkcji przedmiotów utrudniają proces recyklingu plastiku.

Specjaliści Stena Recycling podkreślają w związku z tym, że najistotniejszymi działaniami, które pomogą dłużej zatrzymać plastik w obiegu, są: badania i projekty współpracy wspierające zaawansowane technologie recyklingu, eko-projektowanie wyrobów, korzystanie w produkcji w większym stopniu z tworzyw pochodzących z przetworzenia oraz prawidłowa segregacja odpadów.

Zaangażowanie w sprawy recyklingu musi przy tym pojawić się w wielu środowiskach: wśród polityków, naukowców, producentów i konsumentów, bo tylko współdziałanie spowoduje, że większa ilość odpadów plastikowych będzie mogła zostać powtórnie wykorzystana. Wówczas nie trafią one na wysypiska, do lasów, rzek, mórz i oceanów.


Jakie kleje do plastiku warto wybrać? Praktyczny przewodnik dla majsterkowiczów

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *