dopłata do zaniżonego odszkodowania

Co warto wiedzieć na temat dopłat do odszkodowania OC?

Opublikowano: 24 października 2022

Każdy, kto jeździ samochodem wie, że kolizje zdarzają się codziennie. Chwila nieuwagi i ktoś może uszkodzić nasz pojazd. Z pozoru nie mamy się czym martwić, jeśli mamy ważną polisę OC. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić kwotę, która pokryje koszty związane z naprawą auta. W rzeczywistości często jest to zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. Niestety nie każdy wie, że od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać, wcale nie trzeba się na taką ofertę godzić. Jeśli odszkodowanie zostało zaniżone, a kwota nie pozwala w sposób całościowy naprawić samochodu, rozwiązaniem tej sytuacji będzie dopłata do odszkodowania OC.

Zaniżone odszkodowanie i co dalej?

Choć każdy z kierowców powinien znać przepisy ruchu drogowego, to niestety nie wszyscy ich przestrzegają. Kolizje zdarzają się stosunkowo często. Chwila nieuwagi i stłuczka gotowa. Czasem wystarczy się zamyślić lub wykonać nieprzemyślany ruch w czasie prowadzenia pojazdu i natychmiast dochodzi do kolizji, a co za tym idzie konieczna jest naprawa pojazdu. Między innymi po to wykupujemy polisy OC. Trzeba mieć jednak świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie zawsze sumiennie wywiązuje się ze swoich powinności. Kwoty odszkodowań OC wypłacanych klientom, bardzo często są zaniżone. Kosztorys naprawy pojazdu, części i robocizna okazują się być dużo wyższe, niż według towarzystwa ubezpieczeniowego. W tej sytuacji rozwiązaniem jest dopłata do odszkodowania oc.

W jaki sposób ubiegać się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania?

Jeśli przydarzy się nam kolizja, a ubezpieczyciel zaniży wysokość odszkodowania, nie powinniśmy się poddawać. Pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać, to odwołanie się od decyzji Ubezpieczyciela i złożenie reklamacji w siedzibie towarzystwa. Zanim przystąpimy do działania powinniśmy sprawdzić zasady i procedury, które nas obowiązują. Niektóre miejsca wymagają pisemnego złożenia wniosku za pośrednictwem formularza reklamacyjnego, a inne wybierają formę kontaktu telefonicznego.

Niestety bardzo często tego typu reklamacje są działaniami nieskutecznymi, a towarzystwa nie chcą zmienić decyzji co do zaniżonej części odszkodowania. Drugą formą odpowiednią do walki o dopłatę do zaniżonego odszkodowania jest proces sądowy. Niestety procesy ciągną się latami i są bardzo kosztowne. Skutecznym sposobem jest odkup szkody OC. Kancelarie, które się tym zajmują, zatrudniają specjalistów znających się na rzeczy. Takie działanie nie wymaga od nas żadnego wysiłku i nie wiąże się z kosztami, jak na przykład procesy sądowe. Przesyłamy kosztorys, a niezależny rzeczoznawca analizuje dokumenty i przedstawia proponowaną kwotę dopłaty.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela
W sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno w po...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...