Menu
rynek aut używanych

Co warto wiedzieć na temat rynku aut używanych w Polsce?

W Polsce około 130 tysięcy przedsiębiorstw zajmuje się handlem samochodów używanych. Spora część firm tych działa na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego oraz śląskiego. Ilość takich miejsce w porównaniu do warsztatów jest o 50 tysięcy większa. W związku z tym dla wielu osób może być to niecodzienna sytuacja. Jak naprawdę wygląda rynek aut używanych w Polsce? Sprawdź sam!

Rynek aut używanych w Polsce – jak to wygląda?

Sprzedaż samochodów używanych to coś, na czym można naprawdę sporo zarobić. W porównaniu do serwisowaniu, czy też naprawianiu pojazdów, mówimy o znacznie większych kwotach. Właśnie dlatego w naszym kraju nie brakuje komisów, które swoim klientom oferują wszelkiego rodzaju auta. Większość tych samochodów sprowadzana jest z zagranicy, co może wiązać się z nieznaną przeszłości tych pojazdów. Według szacunków 7 na 10 aut, które przekraczają granice Unii Europejskiej, ma cofnięty licznik. Na tym nie koniec, co drugie takie auto jest naprawiane. Właśnie dlatego w czasie zakupu używanego pojazdu trzeba być bardzo uważnym. O czym warto wiedzieć?

Czego oczekują klienci?

Oczywiste jest to, że wyżej wspomnianych działań niczym nie można usprawiedliwiać, jednak jest w nich dużo winy samych kupców. Większość osób, które decyduje się na zakup używanego samochodu, oczekuje, że będzie on bezwypadkowy, a przebieg nie przekroczy 200 tysięcy kilometrów. Oczekiwania te bez trudu są w stanie spełnić nieuczciwi handlarze, którzy robią wszystko, aby właśnie takie auta zapewnić swoim klientom. Jak się jednak pewnie domyślasz, są to tylko i wyłącznie pozory, gdyż większa część samochodów naprawiana jest bardzo niskim kosztem. Do czego doprowadzi? Do tego, że uczciwi sprzedawcy, którzy oferują pojazdy po niegroźnych kolizjach naprawione w sprawdzony sposób, nie są w stanie konkurować z wieloma handlarzami pod względem cenowym.

Czy auto po kolizji to zawsze zły wybór?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że część aut na rynku ma w swojej historii odnotowaną kolizję, stłuczkę, a nawet wypadek. W związku z tym konieczna była ich naprawa. Sam fakt ten nie powinien cię odstraszyć od zakupu danego samochodu, jednak najważniejsze jest to, w jaki sposób przebiegała sama naprawa. Na tym nie koniec, warto, abyś dowiedział się także tego, co właściwie było naprawiane. W przypadku, gdy rozwikłasz wszystkie te kwestie, będziesz w stanie ocenić, czy dane auto jest w ogóle warto twojej uwagi.

Udokumentowana historia, czyli niezbędna rzecz w czasie zakupu samochodu używanego

To, co usłyszysz od sprzedawcy, w większości wypadków można włożyć między bajki. Prawda jest taka, że uczciwych sprzedawców jest naprawdę niewiele, dlatego zasada „nie uwierzę, dopóki nie zobaczę” w przypadku kupna używanego samochodu sprawdza się naprawdę bardzo dobrze. Co to oznacza? Oczywiście to, że wszelkie naprawy, o których mówi handlarz, muszą być dobrze udokumentowane. W przeciwnym razie musisz założyć, że po prostu ich nie było. W tym wypadku warto wspomnieć o numerze VIN, który może pozwolić ci sprawdzić dane auto. Serwisów oferujących taką usługę nie brakuje, a rozwiane wątpliwości to coś, czego z pewnością bardzo oczekujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022