Gdańsk

Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Opublikowano: 20 października 2022

Trójmiasto, a w szczególności Gdańsk są celem podróży wielu turystów z Polski, a nawet ze świata. Nie może to dziwić ze względu na atrakcyjne położenie nad samym morzem Bałtyckim, a także szereg atrakcji i zabytków, które można tu spotkać. Niewątpliwie jest to świetny kierunek podczas wakacji lub wolnych weekendów w dowolnym okresie roku.

  1. Gdańsk – położenie i dojazd
  2. Czym przyciąga Gdańsk?
  3. Atrakcje Gdańska – co warto zobaczyć?

Wybierając się nad polskie morze, można wybrać wiele kierunków, jednak jednym z pierwszych powinien być region trójmiasta, które oferuje turystom naprawdę wiele atrakcji.

Gdańsk – położenie i dojazd

Sam Gdańsk położony jest nad brzegiem Bałtyku w województwie pomorskim. Miasto ma niemal 500 tyś. mieszkańców jednak leży w aglomeracji trójmiejskiej liczącej ponad trzykrotnie więcej osób. Tak duże miasto daje ogromne możliwości, gdyż można tu spotkać całą niezbędną infrastrukturę. Jest to więc idealne miejsce do zamieszkania na co dzień, przez co także osoby pojawiające się w Gdańsku turystycznie, nie mogą narzekać na jakiekolwiek braki. Jednocześnie w mieście jest ogromna ilość hoteli o każdym standardzie, co pozwala znaleźć komfortowe lokum na całe wakacje, lub tylko na weekend. W Gdańsku i okolicy nie brakuje miejsc hotelowych w żadnym okresie roku.

Samo położenie Gdańska jest takie, że można tu bardzo wygodnie dojechać z każdego regionu Polski. Nawet mieszkańcy Podhala mogą w kilka godzin znaleźć się w trójmieście przy pomocy szybkich kolei, busów, a nawet połączeń lotniczych. Zmotoryzowani turyści również ucieszą się z dobrych dróg dojazdowych, a w tym z prowadzącej tu autostrady.

Czym przyciąga Gdańsk?

Atrakcje Gdańska przyciągają na wiele sposobów. Fani architektury znajdą tu niesamowite zabytkowe kompleksy budynków. Co prawda z wczesnych okresów funkcjonowania miasta nie zachowało się wiele, jednak całe centrum zostało odbudowane w takim samym stylu. Chodząc po starym mieście, można odnieść wrażenie, że chodzi się po średniowiecznych ulicach. Większość budynków została odbudowana na wzór tych, które uległy zniszczeniu, a część budowli, a także zabytków ruchomych została ocalona i wkomponowana w architekturę miasta.  Jako że miasto istnieje od kilkuset lat, można tu znaleźć budowle w wielu stylach, takich jak gotycki, renesansowy, manierystyczny, czy barokowy.

Gdańsk

Atrakcje Gdańska – co warto zobaczyć?

Nie da się ukryć, że atrakcje Gdańska przyciągają ludzi z całego świata. Można by ich wymieniać setki, ale do najważniejszych należą:

  • Główne Miasto – piękne, zabytkowe kamienice, które położone są w samym sercu miasta. Można tu znaleźć liczne restauracje, bary, a także zabytki, takie jak Żuraw Gdański, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, czy Złotą Bramę.
  • Droga Królewska – ulica Długa i Długi Targ zwane potocznie Traktem Królewskim to uliczki zlokalizowane w centrum miasta wśród zabytkowe architektury, gdzie można znaleźć między innymi Ratusz Główny Miasta, Dom Uphagena, czy Dwór Artusa.
  • Katownia i Wieża Więzienna – to XIV-wieczne budynki będące częścią fortyfikacji miasta. Wielki kompleks kiedyś był więzieniem, a do tej pory można tu znaleźć zabytkowy pręgierz.
  • Bazylika Mariacka – znajdująca się w sercu Gdańska Bazylika Mariacka jest największą ceglaną świątynią powstałą w Europie w tamtym okresie. Jej budowa trwała ponad 150 lat.
  • Westerplatte – to jedno z miejsc, które zapisały się w historii całego świata. To jedno z pierwszych miejsc, w których stoczono walki po wybuchu II Wojny Światowej.

Miejsc do zwiedzenia w Gdańsku jest o wiele więcej, ale samo centrum jest najbardziej godne uwagi.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
pogody w lutym
Luty w Polsce jest zwykle miesiącem przejściowym od ostrej z...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...