zawody przyszłości

Córka zostanie lekarzem, Syn inżynierem.

Opublikowano: 5 sierpnia 2017

Lekarz, to zawód, który Polacy najchętniej by wybrali dla swojej córki. Dla syna wolą profesje techniczne. Tak wynika z najnowszego badania CBOS. Jakie są zawody przyszłości?

Medycyna od lat jest na pierwszym miejscu, wśród najbardziej pożądanych zawodów. W powszechnym mniemaniu ta specjalizacja daje stabilizację, gwarantowane miejsce pracy i społeczne uznanie.

Nic dziwnego. Od dawna mówi się, że lekarzy w Polsce brakuje. Z raportu OECD z 2014 roku wynika, że na 1000 mieszkańców przypada u nas 2,2 lekarza. To daje nam najniższy wskaźnik w Unii Europejskiej. Popyt na rynku jest tak wielki, że niemal wszyscy czynni zawodowo lekarze pracują na kilku posadach. Wielu wyjeżdża za granicę, bo tam zarabiają więcej, niż w kraju.

Stąd dane przedstawione przez CBOS nie powinny zaskakiwać. Aż 24 proc. badanych chce, aby ich córka została lekarką. Dla chłopców taką karierę wybiera 9 proc. Ale ta różnica wynika z pewnych uwarunkowań społecznych. Polacy chętniej widzą swoich synów na uczelniach technicznych (19 proc. badanych, córki tylko 5 proc.).

Kobiet w tej branży jest rzeczywiście zdecydowanie mniej, mimo prowadzonej od jakiegoś czasu przez Fundację Perspektywy kampanii Dziewczyny na Politechniki”. Z raportu Kobiety na politechnikach 2017” przygotowanego przez Fundację, wynika, że w latach 2008-2017 liczba kobiet studiujących na politechnikach wzrosła z 31 do 37 proc. Dekadę temu było to zaledwie 9 proc. A więc sukces jest, choć jeszcze malutki.

Jakie zawody są popularne?

Podobnie, jak osiem lat temu, kiedy były prowadzone analogiczne badania,  najpopularniejszym wyborem Polaków są zawody medyczne, a szczególnie lekarskie. Na drugim miejscu plasują się zajęcia techniczne, a na trzecim – prawnicze. Popularne są zawody związane z wykształceniem informatycznym, matematycznym i przyrodniczym.

W porównaniu z 2009 rokiem spada zainteresowanie wykształceniem pedagogicznym, ekonomiczno-handlowym, społeczno-politycznym i humanistycznym.

Co decyduje o sukcesie zawodowym?

Zdaniem badanych przez CBOS – wiedza i umiejętności, tak uważa aż 59 proc respondentów. 41 proc. twierdzi, że solidna i rzetelna praca, a 33 proc. stawia na wykształcenie. Wbrew powszechnej opinii, tylko 18 proc. uznaje, że przydają się znajomości. Tyle samo stawia na inicjatywę i przedsiębiorczość. W porównaniu z badaniami z 2013 roku wzrósł odsetek respondentów wskazujących jako najważniejsze źródło sukcesu wiedzę i umiejętności (o 14 punktów procentowych), a także rzetelną pracę (o 9 punktów).

*Badanie przeprowadzono między 5 a 14 maja 2017 roku na 1034 osobach z reprezentatywnej próby losowej dorosłych Polaków.

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
pierwsza praca
To, czy dana osoba dostanie wymarzone stanowisko, w dużej mi...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...