Costa Blanca

Costa Blanca – najlepsze miejsce do życia

Opublikowano: 22 sierpnia 2017

Światowa Organizacja Zdrowia uznała Costa Blanca za jedno z najzdrowszych miejsc na całym świecie. Średnie temperatury wahają się tam w przedziale od 16 do 35ºC, a słonecznych dni w roku jest ok. 320. Do tego dochodzi łagodny klimat, a to za sprawą morskiej bryzy i ciepłych prądów.

Costa Blanca (Białe Wybrzeże) znajduje się w południowo-wschodniej części Hiszpanii. W przepięknym regionie Alicante nad Morzem Śródziemnym. Ciągnie się od miejscowości Denia aż po Pilar de la Horadada. Odnaleźć tam można całą okazałość świata śródziemnomorskiego – od gór (drugi region Hiszpanii co do ilości ich posiadania), aż po morze i piaszczyste plaże (są one wyposażone w infrastrukturę niezbędną dla osób niepełnosprawnych, plaże Costa Blanca posiadają 50 Niebieskich Flag, które są przyznawane za ochronę środowiska przez Federację Europejską).

Costa Blanca

Klimat zachęca do wypoczynku na ponad 220 km wybrzeża.

Niewątpliwą atrakcją regionu są: bogactwo kulinarne, wyśmienite wina, święta ludowe, ale przede wszystkim historia tego miejsca. Ślady Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Muzułmanów i innych historycznych kultur można dostrzec zarówno w małych górskich osadach, jak i w nowoczesnym nadmorskim kurorcie.

Jedną z najsłynniejszych miejscowości na Costa Blanca jest Benidorm. Jego niekwestionowaną wizytówką jest niezwykle efektowne kąpielisko. Ta dawna wieś rybacka to obecnie ważny ośrodek turystyczny, a jedną z największych jego atrakcji są parki rozrywki Terra Mítica, Aqualandia i Mundomar. To właśnie tam powstał najwyższy hotel w Europie – Gran Bali. Ma 186 m wysokości oraz 52 piętra, kilkanaście barów i restauracji, a do tego sklepy, baseny, ogrody oraz spa rozmieszczone na kilku piętrach. Całość uzupełnia widok na morze z każdego pokoju.Costa Blanca

Będąc na Costa Blanca, koniecznie trzeba zwiedzić kameralne miasteczka, pełne zresztą uroku.

Prawdziwą perełką wśród nich jest Altea, która może pochwalić się malowniczą starówką i śródziemnomorską architekturą (przeważa biel), co podkreśla jej wyjątkowy charakter. Uznaje się ją za najładniejsze miasto na wybrzeżu, co od lat doceniają przybywający tam na plenery malarze, a także rzeźbiarze, ceramicy, poeci, muzycy i filmowcy.

Z kolei Torrevieja – kiedyś wieś rybacka z dwiema dużymi kopalniami soli – oprócz zdrowego mikroklimatu oferuje plaże z białym piaskiem i ciepłe wody Morza Śródziemnego, nadal pozostając najważniejszym ośrodkiem produkcji soli w Hiszpanii.

Jest tam też Moraira – małe miasteczko w La Marina – jedno z najbardziej dziewiczych kurortów na całym wybrzeżu. Oprócz wspaniałej plaży wznoszą się tam góry i pasmo winnicy, gdzie rosną winogrona Muscatel – wytwarzane jest z nich jedno z najwspanialszych win regionu.

Costa Blanca

W grudniu na Costa Blanca możemy zbierać pomarańcze i mandarynki (region Walencji jest największym producentem cytrusów w Europie), a od stycznia przepięknie kwitną migdałowce. Przez cały rok dostępne są świeże owoce, również morza, warzywa i ryby, a do tego wyśmienite wina.

Niemal na okrągło można uprawiać tam wszystkie sporty wodne, chodzić po górach i grać w golfa. Od kilku lat Costa Blanca jest również europejskim centrum kolarstwa ze świetną infrastrukturą. Dobra baza hotelowa, dogodne połączenia lotnicze, spokój i poczucie bezpieczeństwa. To sprawiło, że Costa Blanca stała się dla mieszkańców północnej i środkowej Europy tym czym Floryda dla Amerykanów.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Adkowski

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Malaga
Malaga to jedno z najstarszych miast europejskich, s...
Costa Blanca
Wypoczynek ma być dla nas przyjemnością, ma pomóc na...
namiot
Miło jest spędzić czas w gronie przyjaciół. Wspólny wypad po...
Wakacje dla singli
Jesteś osoba samotną i masz już powoli dość wakacji wśród zn...
Barcelona
Jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie je...