potencja

Cukrzyca a erekcja – czy cukrzyca może spowodować problemy z potencją?

Opublikowano: 6 lipca 2022

Problemy z erekcją mogą mieć wiele różnych przyczyn, a cukrzyca jest jedną z najczęstszych [1]. Choroba ta powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, także tych doprowadzających krew do prącia, oraz inne niekorzystne zmiany w organizmie, co rzutuje na potencję i zdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Dowiedz się, jakie środki na potencję stosowane są u mężczyzn cierpiących na cukrzycę oraz jak zapobiegać tej podstępnej chorobie.

Cukrzyca i jej konsekwencje

Cukrzyca jest postępującą chorobą metaboliczną, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XX i XXI wieku. W jej przebiegu obserwuje się zbyt wysoki poziom glukozy we krwi i wahania jej stężenia w ciągu doby. Cukrzyca typu 2 to zazwyczaj efekt niewłaściwego sposobu odżywiana i trybu życia. W początkowej fazie choroba ta rozwija się praktycznie bezobjawowo, a pierwsze symptomy są często bagatelizowane lub niełączone ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. To niebezpieczna sytuacja, ponieważ nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, także w układzie moczowo-płciowym [1]. Uszkadza też neurony i włókna nerwowe, prowadząc do tak zwanej neuropatii cukrzycowej, co skutkuje wieloma problemami, w tym z erekcją. Kolejną konsekwencją cukrzycy jest jej niekorzystny wpływ na poziom męskich hormonów płciowych [2].

Zaleca się, by przynajmniej raz w roku zbadać poziom glukozy we krwi. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza mężczyzn po 40. roku życia, kiedy siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta zaczynają ujawniać niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Jednak także młodsi Panowie nie powinni stronić od badań kontrolnych – cukrzyca to choroba, która może pojawić się w każdym wieku, a gdy pozostaje niezdiagnozowana, stopniowo prowadzi do wielu niekorzystnych zmian w organizmie.

Wpływ cukrzycy na erekcję

W przebiegu cukrzycy problemy z erekcją pojawiają się u 28–59% mężczyzn [1]. Mogą objawiać się jako trudności z osiągnięciem pełnego wzwodu, a nawet całkowity brak erekcji. Rzutuje to niekorzystnie na płodność oraz psychikę mężczyzny [2] i często jest pierwszym impulsem, który skłania go do wizyty u lekarza i wykonania badań diagnostycznych. Należy podkreślić, że zaburzenia erekcji, zwłaszcza u mężczyzn w sile wieku, zawsze są sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego – w obszarze zdrowia fizycznego lub psychiki [3]. Przypomnijmy, że neuropatia cukrzycowa uszkadza wegetatywny układ nerwowy regulujący czynności narządów wewnętrznych oraz mechanizm erekcji. Warto zająć się własnym zdrowiem, zanim będzie za późno.

Leki na problemy z erekcją stosowane w przebiegu cukrzycy

Środki na problemy z erekcją stosowane u mężczyzn chorych na cukrzycę to zazwyczaj leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5), które zawierają substancje czynne takie jak sildenafil, wardenafil lub tadalafil [4]. Mechanizm ich działania polega na zwiększeniu dopływu krwi do prącia, co ułatwia osiągnięcie erekcji, oraz hamowaniu aktywności enzymu powodującego jej ustępowanie [1]. Po konsultacji z lekarzem można zastosować na przykład lek Mensil lub Mensil Max*, z 25 mg lub 50 mg sildanefilu. To dyskretny sposób na poprawienie sprawności seksualnej: tabletka działa już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin [5]. Aby lek zadziałał, konieczna jest stymulacja seksualna.

Przy cukrzycy konieczne jest ponadto podjęcie leczenia przyczynowego zaburzeń erekcji. Polega ono na wyrównaniu poziomu glukozy we krwi i zapobieganiu jego wahaniom za pomocą odpowiedniej diety oraz przyjmowanych leków. Wskazana jest też redukcja masy ciała i zmiana trybu życia (na bardziej aktywny) oraz eliminacja używek, zwłaszcza palenia papierosów. Leki na erekcję z sildenafilem określane są jako bezpieczne [1], niemniej jednak przy cukrzycy należy stosować je pod kontrolą lekarza. Czasami leczenie przyczynowe przynosi na tyle dobre efekty, że można zminimalizować dawkę substancji czynnej w leczeniu objawowym – Mensil zawierający 25 mg syldenafilu będzie tu bardzo pomocny.

Przypisy:

1. Władysław Grzeszczak, Zaburzenia erekcji u chorych na cukrzycę – znaczenie sildenafilu w leczeniu tych chorych, Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej, https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/zaburzenia-erekcji-u-chorych-na-cukrzyce-znaczenie-sildenafilu-w-leczeniu-tych-chorych.

2. Leszek Czupryniak, Zaburzenia erekcji w cukrzycy, Diabetologia Kliniczna 2014, tom 3, nr 1.

3. Wojciech A. Cieślikowski, Diagnostyka mężczyzn z zaburzeniami wzwodu, Przegląd Urologiczny 2013/6 (82).

4. Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 02.03.2022

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.


* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Nowe artykuły
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...