Cynkowanie

Cynkowanie galwaniczne – na czym polega? Czym różni się od cynkowania ogniowego?

Opublikowano: 19 czerwca 2020

Jeśli chcesz ochronić metalowe elementy przed rozwojem korozji, możesz pomyśleć o wykonaniu procesu cynkowania. Jego podstawowym celem jest bowiem zabezpieczenie tych metalowych części, które łatwo ulegają korozji. Do zabezpieczenia metalu można wykorzystać rozgrzany cynk lub specjalne roztwory elektrolitowe. 

Na czym polega proces cynkowania?

Cynkowanie to proces, w wyniku którego dochodzi do nałożenia na metal dodatkowej warstwy cynku. Pełni ona funkcję ochronną i zabezpieczającą metal przed korozją. Rozwiązanie to stosuje się więc najczęściej w przypadku tych metalowych elementów, które są narażone na szybkie postępowanie korozji. Cynkowanie może przebiegać na dwa różne sposoby. Pierwszy to cynkowanie ogniowe, kiedy metalowy element zanurza się w rozgrzanym do ok. 450 °C cynku. W takiej temperaturze cynk błyskawicznie przylega do powierzchni elementu metalowego. Z kolei popularniejsze, cynkowanie galwaniczne, polega na wykorzystaniu roztworów elektrolitowych, w których zanurza się element, a całość podłącza do prądu. W wyniku reakcji chemicznej cynk również łączy się z powierzchnią metalu.

Cynkowanie galwaniczne – opis procesu

Galwanizernia oferująca cynkowanie wyposażona musi być w specjalną technologię umożliwiającą przeprowadzenie procesu. Cynkowanie galwaniczne bazuje bowiem na elektrolizie. Potrzebne jest niezbędne napięcie, dostarczane przez prąd elektryczny, które umożliwi zajście reakcji chemicznej między roztworem zawierającym cynk a metalowym elementem poddawanym cynkowaniu. Najpierw jednak powierzchnię cynkowanego materiału należy dokładnie oczyścić, odtłuścić, a następnie poddać trawieniu, które usunie wcześniejszą korozję. Po cynkowaniu ewentualnie można jeszcze zgodnie z życzeniem klienta zabarwić powłokę. Popularne jest malowanie jej na czarno, choć możliwa jest również pasywacja żółta czy oliwkowa. Cynkowanie galwaniczne, inaczej określane cynkowaniem elektrolitycznym, charakteryzuje się uzyskaniem gładkiej i jednolitej powierzchni. Jest to warstwa znacznie cieńsza niż w przypadku cynkowania ogniowego, nie ma nieestetycznych nierówności. Efekt finalny jest wyjątkowo atrakcyjny, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że im grubsza warstwa cynkowa, tym metal jest lepiej chroniony. Ze względów estetycznych jednak cynkowanie ogniowe nie sprawdza się w przypadku elementów stosowanych we wnętrzach czy przęsłach ogrodzeniowych. Takie elementy właściwie zawsze cynkuje się galwanicznie.


Relokacja linii technologicznych – co warto wiedzieć o tym procesie?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Cięcie laserem
Cięcie laserem to specjalistyczna usługa pozwalająca na niez...
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...