Czarne mydło

Czarne mydło – właściwości i zastosowanie

Opublikowano: 2 grudnia 2019

Czarne mydło afrykańskie zawiera dużo przeciwutleniaczy. Wspaniale odżywia skórę. Powstaje z popiołów skóry babki lancetowatej, strąka kakaowego i liści palmowych oraz oleju palmowego z liści lub ziaren. Niektórzy producenci dodają do niego miód, masło shea lub masło kakaowe. W ten sposób mydło dodatkowo zmiękcza i nawilża skórę.

Jakie właściwości ma czarne mydło?

Przeciwutleniacze w czarnym mydle chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są przyczyną przedwczesnego starzenia i zmarszczek.

Ponadto wspaniale ujędrnia i uelastycznia skórę. Poprawia jej strukturę, nadając gładkość i blask. Pomaga też wyrównać i wyeliminować brązowe plamy i przebarwienia.

Zmniejsza stany zapalne i podrażnienia. Działa kojąco na suchą i podrażnioną skórę. Łagodzi suche plamy, wysypki i zaczerwienienia. Ponadto pomaga wyleczyć trądzik i pozbyć się zaskórników, łuszczycy i egzemy.

Czarne mydło ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Głęboko oczyszcza pory. To również skuteczny środek oczyszczający. Usuwa martwy naskórek i odmładza suchą skórę. Sprawdza się doskonale jako kosmetyk do demakijażu. Jest też często używany przez mężczyzn podczas golenia.

W jaki sposób stosować czarne mydło?

Afrykańskie czarne mydło jest uważane za bezpieczne i korzystne dla wszystkich rodzajów skóry. Możesz go kupić w postaci stałej lub płynnej. Tak naprawdę jest brązowe. Kolor (od złotobrązowego do złamanego czarnego) zależy od użytych składników i kraju pochodzenia.

To naturalny produkt bogaty w witaminę A i E oraz niezbędne kwasy tłuszczowe. Pomaga w leczeniu łuszczycy, egzemy i trądziku. Może być też stosowany jako szampon do wszystkich rodzajów włosów.

Zabieg głęboko oczyszczający

Pamiętaj, by nie stosować go częściej niż dwa razy w miesiącu.

Składniki:

  • 1 łyżeczka stałego czarnego mydła lub 3 łyżki mydła w płynie,
  • sok z połowy wyciśniętej cytryny,
  • 1 ½ łyżeczki soli morskiej,
  • Twój ulubiony olejek eteryczny.

Zastosowanie:

  • Rozcieńcz mydło w niewielkiej ilości ciepłej wody (pomiń ten krok, jeśli używasz mydła w płynie).
  • Dodaj sok z cytryny.
  • Dodaj 2 krople olejku eterycznego.
  • Dodaj sól morską i dokładnie wymieszaj.
  • Rozetrzyj mieszankę na całym ciele. Szczególną uwagę zwróć na kolana i łokcie. Unikaj wrażliwych obszarów.
  • Spłucz ciepłą wodą.

Peeling pozostawia skórę jedwabiście gładką. Usuwa z niej nadmiar oleju i zanieczyszczenia. Po zabiegu zastosuj krem nawilżający lub olejek do ciała.

Jak przechowywać mydło afrykańskie?

Czarne mydło afrykańskie zawiera bardzo dużą ilość gliceryny. Ma tendencję do wchłaniania wilgoci z powietrza. Dzięki temu skóra stanie się miększa i bardziej elastyczna. Z drugiej jednak strony wpływa to na trwałość mydła.

Gdy wchłania nadmiar wilgoci, stopniowo mięknie, a później się rozpada. Dlatego pamiętaj, by przechowywać go w suchym miejscu. Połóż go na drewnianej miseczce.

Nie wystawiaj czarnego mydła na działanie powietrza. W przeciwnym razie może się na nim pojawić bardzo cienka biała warstwa. Aby tego uniknąć, umieść go w szczelnej torbie na zamek.

Możliwe skutki uboczne

Oto kilka rzeczy, które możesz zaobserwować podczas pierwszego zastosowania czarnego mydła:

  • Może nieco wysuszyć skórę. Dzieje się tak, ponieważ mydło wyciąga wszystkie zanieczyszczenia i nadmiar oleju. Wszystko powinno wrócić do normy w ciągu kilku dni.
  • Może powodować łagodne mrowienie lub pieczenie i zaczerwienienie. Jest to jednak tylko tymczasowy problem.

Jeśli masz suchą skórę i używasz czarnego mydła po raz pierwszy, zastosuj serum lub krem nawilżający. Spróbuj użyć tylko odrobiny mydła na twarz. Stopniowo możesz zwiększać ilość. W ten sposób łatwiej przyzwyczaisz skórę.

Jeśli masz tłustą twarz, posmaruj ją kremem nawilżającym po użyciu czarnego mydła. Ewentualnie możesz wypróbować olej kokosowy z pierwszego tłoczenia lub olej ze słodkich migdałów.

Autor: Justyna Dereń 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ból ramienia
Ból ramienia to dolegliwość, która może znacząco wpłynąć na...
medyczna marihuana
Od czasu wprowadzenia medycznej marihuany do polskiego syste...
Skarpety Bezuciskowe
Skarpety bezuciskowe są specjalistycznymi skarpetami zaproje...
Trening siłowy
Obecnie odnoszący sukcesy manager umiejętnie łączy ambicję,...
Napoje roślinne
Napoje roślinne, określane także jako mleka roślinne, stały...