Przyjazna Polska

Czas audytów w ramach II etapu Programu Przyjazna Polska

Opublikowano: 31 lipca 2018

Trwa V edycja Programu „Przyjazna Polska”. Rozpoczął się II etap programu, podczas którego wykwalifikowani audytorzy odwiedzają gminy w celu weryfikacji informacji przesłanych w ankietach zgłoszeniowych.

Dodatkowe atuty!

W programie „Przyjazna Polska” promowane są nie tylko skuteczne działania samorządów w celu poprawy jakości życia mieszkańców, ale także doceniane jest piękno krajobrazu czy historii. Organizatorzy poznają niezwykłe osobliwości gmin, ich wyjątkowe inicjatywy, a także tradycje kulturowe. Polska lokalna jest zdecydowanie warta uwagi.

Góra Kalwaria to gmina o niezwykle bogatej historii. Jednym z miejsc na terenie gminy wartych uwagi jest zamek w Czersku. Najstarsze ślady z okolic Czerska pochodzą sprzed 2 tysięcy lat! Obecnie Zamek jest obiektem otwartym dla turystów. Organizowane są tam różnorodne wydarzenia kulturalne. Między innymi Turniej Rycerski, Noc spadających gwiazd oraz Europejskie Dni Dziedzictwa i cieszące się ogromną popularnością „Żywe lekcje historii”.

Niektóre gminy mogą się pochwalić szeroką ofertą sportową.

Taką gminą jest Tryńcza, która na swoim terenie posiada wiele obiektów sportowych i proponuje turystom oraz mieszkańcom aktywne formy spędzania wolnego czasu. Gmina m.in. przygotowała ponad 20 kilometrów tras nordic walking dla miłośników uprawiania sportu solo lub w grupie, a dla osób lubiących sporty z większą dozą adrenaliny gmina oferuje 8-kilometrowy spływ kajakowy Wisłoką.

Uczestnicy programu dbają również o bezpieczny rozwój dzieci i młodzieży.

Gmina Gać w swoich osiągnięciach może pochwalić się utworzeniem wielu żłobków i przedszkoli o wysokim standardzie,
co przyczyniło się to do poprawy jakości edukacji najmłodszych. Dodatkowo samorząd realizuje projekt „Szkoły Inspiracji”, który stawia na podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej szkół poprzez zakup nowoczesnego sprzętu, nowatorski program rozwojowy oraz podnoszenie kompetencji zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Rozwój technologiczny także idzie w parze z rozwojem gmin.

Poprzez realizację projektu „Z internetem w trzeci wiek – szkolenia praktycznego korzystania z komputera i internetu dla osób starszych” gmina Świlcza podejmuje walkę z wykluczeniem cyfrowym. Działania te z pewnością przyczynią się to rozwoju cyfrowego na obszarach wiejskich i także pomogą lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania obecnego – cyfrowego świata osobom starszym.

Gminy uczestniczące w programie mogą z całą pewnością pochwalić się wieloma budynkami, które mimo upływu lat wciąż prezentują się okazale lub służą turystyce czy rekreacji.  We wsi Przysietnica w gminie Brzozów można znaleźć m.in. kościół św. Marcina z 1928 roku, kostnicę z I połowy XIX wieku, remizę ochotniczej straży pożarnej z 1927 roku. Do ważniejszych obiektów znajdujących się na terenie wsi należy też willa biskupia z lat 20. XX w. – obecnie znajduje się tam prywatny ośrodek turystyczny Czardworek, który warto odwiedzić.

Łatwiejsze niż mogłoby się wydawać!

Program „Przyjazna Polska” jest konkursem, w którym każda gmina może się wykazać. Nie liczy się wielkość gminy, liczba mieszkańców czy położenie geograficzne. Dla organizatorów najważniejszy jest pomysł gminy na siebie oraz chęć do działania. Samorządy uczestniczące w programie prezentują dbałość o przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i turystów. Realizują także działania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności. Mieszkańcy gmin wyróżnionych w programie mogą liczyć na pomoc osobom niepełnosprawnym czy seniorom. Tegoroczni uczestnicy programu, podobnie jak w latach ubiegłych mogli wybrać jedną z 9 certyfikacji tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Talentiada
Kulturę sportu trzeba rozwijać od najmłodszych lat....
Polskie przedsiębiorstwa oraz samorządy rozwijają się w...
Gmina Zarszyn jest miejscem niezwykłym, co ma odzwiercie...
24 listopada podczas uroczystej gali w warszawskim EXPO...
Złote Runo
Restauracja i hotel Złote Runo to wyśmienite miejsce do...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...