ChatGPT

Czatboty są w stanie planować urlopy… tylko czy warto im na to pozwolić?

Opublikowano: 22 maja 2023

Popularność czatbotów opartych na sztucznej inteligencji stale wzrasta. Korzystają z nich programiści, twórcy wszelkiej maści tekstów, a także… podróżnicy. ChatGPT albo Bing może zaplanować za nas wyjazd na wakacje. Tylko czy powinien?

Inteligentne czatboty mogą generować treści, udawać rozmowę z inną osobą i wiele więcej. Co więcej, potrafią przeszukiwać sieć za nas – trochę jak wyszukiwarka internetowa, tylko bardziej zaawansowana i podająca wyniki na tacy.

To dobra wiadomość dla podróżników, którym planowanie wyjazdów nie sprawia frajdy. Do tej pory musieli bowiem spędzać sporo czasu na własnoręcznym przeglądaniu sieci w poszukiwaniu ciekawych atrakcji i miejscówek. Nie dość, że taka zabawa jest żmudna, to jeszcze mnogość irytujących (a czasem i niebezpiecznych) skryptów oraz banerów we współczesnym internecie sprawia, że blokowanie reklam jest koniecznością w przypadku robienia jakiegokolwiek researchu.

Dziś osoby te mogą, w teorii, zlecić zaplanowanie czasu wolnego czatbotowi. No właśnie – w teorii. Bo czy rzeczywiście warto to robić?

Czy czatbot może zaplanować ciekawe wakacje?

Jak wielokrotnie już wykazały testy przeprowadzane przez „sceptyków”, sztuczna inteligencja może być całkiem przydatnym narzędziem wspomagającym ludzką pracę, ale musi być używana z głową. Dotyczy to również planowania wyjazdów.

Możemy bowiem zapytać czatbota o to, co warto zobaczyć w Krakowie, Londynie czy gdziekolwiek indziej. Jakość odpowiedzi będzie… cóż, to zależy, czego oczekujemy.

W większości przypadków to, co uzyskamy, będzie zbiorem najbardziej oklepanych atrakcji danego regionu. Jeśli wybieramy się na przykład do Krakowa – czatbot poleci nam zobaczenie Wawelu. Nie ma w tym oczywiście nic złego – w końcu Wawel jest wizytówką Krakowa i rzeczywistym must-see każdego turysty. Jeśli jednak zakończymy poszukiwania na tym etapie, możliwe, że nie dowiemy się o mniej popularnych, a jakże urokliwych miejscach wartych odwiedzenia.

Czatbotom zdarza się również – i to dość często – miksować ze sobą różne informacje czy też korzystać z nieaktualnych źródeł. ChatGPT ma z tym problem, bo jego podstawowa wersja (to znaczy bez dodatkowych pluginów) nie przegląda sieci w czasie rzeczywistym i „wie” tylko to, czego został nauczony, a jego dane sięgają września 2021 roku. Nowe noclegi oraz restauracje otwierają się i zamykają w mgnieniu oka – jeśli więc pójdziemy do lokalu poleconego przez ChatGPT, może się okazać, że na miejscu go po prostu nie będzie.

Czatbot może pomóc turystom… się zgubić

Zweryfikowanie jakości informacji dotyczących krajów i miast, które już się zna (przynajmniej z opowieści) jest dość proste. A co z zupełnie obcymi dla nas miejscami? Czatbot może podsunąć nam parę pomysłów, które wyglądają dobrze na pierwszy rzut oka, ale nie zapalą nam w głowie „czerwonej lampki”.

Zapytaliśmy sztucznej inteligencji o to, gdzie możemy niedrogo przenocować w Warszawie, prosząc przy tym, by obiekt miał dobre opinie. Zostaliśmy skierowani między innymi do hostelu, który według portalu Tripadvisor jest zamknięty na stałe, natomiast wyszukiwanie go w internecie nie zapewnia praktycznie żadnych wyników (najpewniej obiekt nie istnieje od dawna).

Spróbowaliśmy zatem bardziej egzotycznego podejścia: poprosiliśmy o tanie hotele w Manili (Filipiny) z dobrymi opiniami. AI poleciła nam rzeczywiście kilka obiecujących miejsc, ale również kilka… co najmniej wartych zastanowienia się. Jeden z hoteli, według AI, miał oferować wygodne noclegi, a przy tym cieszyć się renomą. Po tradycyjnym wyszukaniu go okazało się jednak, że obiekt ten, owszem, istnieje, ale nie ma żadnych recenzji na portalu Tripadvisor, a opinie Google oceniają go zaledwie na 3,3 gwiazdki przy zawrotnej liczbie 23 recenzji. Gdybyśmy rzeczywiście lecieli na egzotyczne wakacje do zupełnie obcego nam kraju… cóż, mówiąc prosto i dosadnie, balibyśmy się tam nocować.

Jakość odpowiedzi dotyczących atrakcji i jedzenia również pozostawia wiele do życzenia. Zapytaliśmy Bing AI, gdzie możemy zjeść coś dobrego na Boracay (wyspa w regionie Filipin) w restauracji, która nie przyciąga tłumów turystów. Dowiedzieliśmy się, że… Boracay słynie z Białej Plaży, przy której znajduje się wiele hoteli i restauracji. Przeformułowanie pytania nic nie dało: wygląda na to, że Bing AI w tamtym momencie był w stanie wydobyć informacje jedynie o tym, że na Boracay są jakieś lokale z jedzeniem. Tyle wiedzieliśmy sami.

Podsumowanie

Traktowanie czatbotów jako czegoś w rodzaju „wyszukiwarki+” może być dobrym pomysłem na to, by wspomóc sobie planowanie wczasów. Słowo „inteligencja” w sformułowaniu „sztuczna inteligencja” jest jednak stosowane dość potocznie. Czatboty nie mają zdolności do weryfikowania informacji. Mogą podsunąć nam parę pomysłów, ale to my musimy stwierdzić, czy są one wartościowe.

Pamiętajmy też, że narzędzia AI mają czasami skłonność do „halucynacji”, czyli generowania danych i źródeł, które nie istnieją. Zlecenie im szukania dobrych hoteli czy lotów może zakończyć się przykrą niespodzianką. Możliwe, że mimo zapewnień czatbota wcale nie będą ani najtańsze, ani najlepsze. Lepiej porównywać obiekty ręcznie – koniecznie z zainstalowanym blokerem reklam i skryptów śledzących, bo niektóre witryny zwiększają ceny za noclegi czy loty powracającym użytkownikom.

Jeśli zależy nam na tym, żeby wyczekiwane przez nas wakacje były jak najbardziej wartościowe – szukajmy informacji w różnych źródłach, a przede wszystkim u miejscowych i na blogach podróżniczych pisanych przez prawdziwych ludzi. Być może odkryjemy w ten sposób wiele perełek, o których czatboty nie mają pojęcia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
domy modułowe
Budowa tradycyjnego domu to długotrwały proces. Najczęściej...
Pierwsze AI Digital Creators Forum zgromadziło ponad 70 ucze...
smartwatch
Wybór odpowiedniego smartwatcha może być przytłaczający ze w...
ArtIntell
9 września 2024 miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy Art...
WarsawJS
WarsawJS, wiodąca społecznoś...