ubezpieczenie

Czego dotyczy ubezpieczenie AC?

Opublikowano: 3 września 2020

Popularne w Polsce ubezpieczenie OC obowiązuje każdego, kto postanowi zarejestrować zakupiony pojazd. Jego warunki są jasno określone, jednak zakres ochrony nie zawsze jest zadowalający – nie bez powodu mowa w końcu o ubezpieczeniu podstawowym. Dobrowolnie można wykupić jednak inne, nadprogramowe polisy. Czym jest więc AC i czy jego wybór będzie opłacalny dla kierowcy? Oto co warto wiedzieć o autocasco.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Aby dodatkowo zabezpieczyć samochód oraz jego podstawowe wyposażenie, warto w tym przypadku zainteresować się polisą znaną jako autocasco. Popularne AC gwarantuje znacznie szerszy zakres ochrony niż obowiązkowe OC. Trzeba jednak być gotowym na znaczne podwyższenie płaconej składki, co dla wielu kierowców jest opcją niekorzystną. Kiedy natomiast AC jest opłacalne? Szczególnie w sytuacjach, gdy samochód służy nam w pracy lub do częstych wyjazdów krajowych i zagranicznych. W momencie wystąpienia szkód, które jasno określa umowa, ubezpieczyciel zobowiązany jest wypłacić pieniądze konieczne do ich naprawy. W ten sposób szybko odzyskamy niezbędny środek transportu.

Co w rzeczywistości obejmuje autocasco? Przede wszystkim chroni nas w przypadku kradzieży naszego mienia. Firma ubezpieczająca pomoże także w sytuacji pojawienia się szkody całkowitej lub częściowej. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których samochód ulega uszkodzeniom spowodowanym działaniem sił natury – to również wchodzi w zakres autocasco. Nie należy się także obawiać incydentów związanych z wandalizmem. Działanie osób trzecich powinno znaleźć się w umowie.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie AC?

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC jak najbardziej może być opłacalne, jednak konieczne jest dokładne przeczytanie podpisywanej umowy. O ile w przypadku OC zagwarantowane mamy dokładnie te same warunki (niezależnie od firmy), tak autocasco to już rozszerzony zakres ochrony różniący się w zależności od wybranej oferty. Widoczne nieścisłości widać nie tylko w kosztach składki. Warto więc skorzystać z porównywarki ubezpieczeń – Ocenapolis.pl, na której możemy porównać oferty wielu ubezpieczycieli, bez wychodzenia z domu.

Im nowszy jest pojazd, który chcemy ubezpieczyć, tym droższe koszty ubezpieczenia. Niektóre modele samochodów są natomiast mało rentowne, ponieważ ich naprawa przewyższa nierzadko ich rzeczywistą wartość. Należy także wspomnieć, że AC nie jest jedyną polisą (określaną jako dodatkową) możliwą do wykupienia. Przykładowo assistance gwarantuje kierowcy pomoc w takich przypadkach jak konieczność holowania czy wymiany opon na nowe.

Ubezpieczenie AC – jak wybrać to najlepsze?

Wiedząc już, że AC jest dobrą alternatywą na dodatkową ochronę, konieczne jest zapoznanie się z dostępnymi ofertami. Rynek pełen jest firm zajmujących się powyższymi usługami, a przedstawiane warunki kuszą niekiedy niskimi cenami. Czy warto w tej kwestii oszczędzać? Niekiedy tak, ale zawsze ważne jest dokładne przeczytanie regulaminu. Coraz częściej tania składka oznacza, że ubezpieczyciel rezygnuje z korzystnych i nadprogramowych warunków, które ważne są jednak dla samego kierowcy. Czasami warto dopłacić niewielką sumę, a zyskać dodatkowe profity.

Kalkulator ubezpieczenia OC i AC

Aby znalezienie dopasowanej pod nasze wymagania oferty było znacznie prostsze, warto skorzystać z gotowych narzędzi, które dostępne są głównie online. Jest to np. kalkulator ubezpieczenia OC AC – pomaga on wszystkim zainteresowanym w poznaniu przykładowych składek wymaganych przez ubezpieczycieli. Aby obliczyć koszt takiej polisy, należy posiadać podstawowe dane na temat rejestrowanego samochodu (tj. marka, model, przebieg, rok produkcji itp).

To znakomite rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić czas – nie jest konieczne umawianie się z każdym z przedstawicieli, ponieważ przedstawione dane zawężają obszar naszych poszukiwań. Szukać można zarówno ubezpieczenia OC, jak i oferty łączonej, czyli OC+AC. Tego rodzaju strony pomagają także w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu używanego samochodu. Znając jego techniczne parametry, możliwe jest obliczenie przewidywanej składki. Prosto, szybko i bez żadnych dodatkowych opłat.


Autocasco – co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela
W sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno w po...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...