pompy zatapialne

Czego należy oczekiwać od pomp zatapialnych?

Opublikowano: 15 września 2020

Pompy zatapialne to sprzęt przeznaczony do pracy w niesprzyjających warunkach – spora część z nich nie pracuje na czystej wodzie, tylko na wodzie brudnej, szambie lub ściekach. To już daje pewne podstawy do przypuszczeń co do tego, czego można od nich oczekiwać.

Solidna budowa

Pompy zatapialne wyróżniają się naprawdę solidną budową – tym solidniejszą, im trudniejsze warunki pracy są przewidziane dla konkretnego modelu. Na stronie https://www.saga.info.pl/pompy-zatapialne/ można podejrzeć niektóre popularne modele – część z nich wygląda na pancerne, które zniosą niemal wszystko. Nawet w przypadku pomp do wody czystej ma to spore znaczenie, ponieważ taka pompa prędzej czy później zetknie się z jakimiś drobinkami i będzie poddawana sporym obciążeniom. W wodzie brudnej, szambie i ściekach to już nie jest ryzyko – to absolutna pewność spotkania z materiałem, który mógłby uszkodzić delikatniejszą konstrukcję. W pewnym sensie więc solidna budowa stanowi podstawowy warunek długiej eksploatacji.

Rozdrabniacze do zanieczyszczeń

Pompy zatapialne mają określoną tolerancję na różnej wielkości cząstki stałe zawieszone w cieczy. Ale nie ma przecież gwarancji, że nie znajdują się tam również elementy większe. Stąd też coraz powszechnie stosowane rozdrabniacze. Z jednej strony to elementy, które pozwalają usunąć więcej zanieczyszczeń, a z drugiej, także sposób na zabezpieczenie pompy i przedłużenie jej okresu eksploatacyjnego. Rozdrabniacze dzielą większe zanieczyszczenia na takie fragmenty, z którymi konkretny model pompy powinien sobie bez trudu poradzić.

Zaskakująco niska moc

Pompy zatapialne nie muszą mieć wielkiej mocy, żeby pracować z przyzwoitą wydajnością. Te słabsze mają nieco ponad 1000 W, a pozwala to na osiągnięcie wydajności ok. 300 l/min i wysokości podnoszenia do 13-15 metrów. Owszem, to pestka w porównaniu z pompami o mocy 3000 W czy więcej, ale dla wielu osób jest sporym zaskoczeniem, że moce pomp są wciąż stosunkowo niewielkie. To przede wszystkim zasługa dobrze przemyślanej konstrukcji, która pozwala na pewne oszczędności energii praktycznie na każdym elemencie bez utraty walorów użytkowych. Warto przy tym wspomnieć, że pompy do 2200, a nawet 2500 W mogą pracować na zasilaniu 230 V, co jest dodatkową zaletą.

Zgodność z dodatkowymi adapterami

Każda pompa zatapialna jest projektowana z myślą o wykorzystaniu w zestawie z konkretnymi wężami. Wiele modeli jednak pozwala na zastosowanie dodatkowych adapterów np. do węży strażackich. Takie rozwiązania są korzystne, ponieważ pozwalają relatywnie niewielkim kosztem zwiększyć zakres zadań, jakie można wykonać dzięki jednej pompie. Każde podobne rozwiązanie, które zwiększa funkcjonalność w niestandardowych warunkach, może być na wagę złota.

Podsumowanie

Choć pompy zatapialne są co do zasady konstrukcjami prostymi, to potrafią wciąż pozytywnie zaskakiwać. Wydaje się, że często są niedoceniane, ale nowoczesne modele mają naprawdę olbrzymie możliwości i mogą pomóc na co dzień lub w sytuacjach awaryjnych.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
TikTok
Jak podaje amerykańska telewizja Fox News, przedstaw...
Umowa USA z Tajwanem
Stany Zjednoczone i Tajwan porozumiały się wstępnie w sprawi...
podnośnik nożycowy
Podnośniki nożycowe są już dziś wykorzystywane dość powszech...
system ERP
Wdrożenie nowoczesnych systemów ERP wspomaga płynną pracę ca...
Katarzyna Burkowska-Mazurek
W 2020 i 2021 roku swoim zaangażowaniem uratowaliśmy...