Czerwona energia

Czerwona energia – Trzecia wystawa z cyklu Sekwencje

Opublikowano: 1 sierpnia 2022

Na wystawie Sekwencje #3: Czerwona energia zaprezentowane zostały prace Malwiny Konopackiej i Mariana Czapli z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie. To trzecie z czterech zaplanowanych wydarzeń z cyklu Sekwencje w Centrum Giełdowym w Warszawie.

Kuratorzy cyklu wystaw Sekwencje tym razem zestawili ze sobą oryginalne formy ceramiczne Malwiny Konopackiej i malarstwo ekspresyjne Mariana Czapli. Prace obojga artystów łączy wyjątkowo odważne postrzeganie rzeczywistości, odzwierciedlone wyrazistymi formami i kolorami.

Malwina Konopacka w ramach własnego projektu OKO od 2014 tworzy ręcznie malowane przedmioty z ceramiki w limitowanych edycjach, które zyskały uznanie niejednego kolekcjonera sztuki. Założeniem projektu było sprawdzenie, czy tworzone przez nią rysunki zdobędą zainteresowanie, gdy zostaną przeniesione na przedmioty codziennego użytku. Na serię OKO składają się wazony, lampy, a nawet biżuteria. Artystka udowadnia, że elementy sztuki mogą z powodzeniem towarzyszyć nam na co dzień. Tworzone przez nią prace są oryginalne  i co najważniejsze dostępne dla każdego zainteresowanego. Przedmioty z kolekcji OKO,  oryginalne  przykłady polskiego designu, są idealnym pomysłem na prezent.

Marian Czapla to artysta, którego obrazy wyróżniał kolor. Intensywny, rzucający się w oczy i nieoczywisty.

Abstrakcyjne formy w jego malarstwie ekspresyjnym często nawiązują do przeżyć mistycznych. Malował także kwiaty, kodując ich charakter i zapach na obrazach. Wiele jego prac nawiązuje do kondycji człowieka. Jego obrazy ukazują ludzkie postaci, często pełne cierpienia, powykrzywiane, w zaskakujących pozach.

Co łączy obu tych artystów? Nowatorskie podejście do sztuki.

Marian Czapla podkreślał: „Być może abstrakcja jest najbardziej uniwersalnym językiem plastycznym – jeśli oddaje kształt myśli, konstruuje pojęcie, symbolizuje materię. Ale moja ekspresyjna osobowość, mój temperament każą mi malować ludzkie figury. Niektórzy zarzucają mi zbytni patos. Lecz to dla mnie forma wyrażania emocji. Nawet, gdy robię abstrakcję, wyposażam ją w silną ekspresyjność.”

Malwina Konopacka jest ilustratorką graficzną i projektantką, tworzy sztukę użytkową, która również jest w dużym stopniu abstrakcyjna i kolorowa. Wykonywane przez nią wazony i formy ceramiczne są niezwykle nowoczesne, a jednocześnie na tyle ponadczasowe, że będą się podobały również za kilkadziesiąt lat. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych.

Warto inwestować w prace współczesnych artystów, bo mogą przynieść duże zyski a jednocześnie dawać satysfakcję z dobrze dokonanego wyboru. Dodatkowo dzieła artystów mogą w wyjątkowy sposób upiększać przestrzeń, w której na co dzień przebywamy.

Źródło – materiały prasowe 


Noty biograficzne o artystach, których prace zostaną pokazane na wystawie Sekwencje #3 Czerwona energia

Malwina Konopacka – 1982 w Warszawie

Ilustratorka i projektantka. Studiowała Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz ilustracje na Univeritat der Kunst w Berlinie. Współpracowała z wydawnictwem Lampa i Iskra Boża. Znamy ją ze współpracy z takimi tytułami jak Elle, Bluszcz, Zwykłe Życie, Dwutygodnik, Machina, Podróże, Architektura, Przekrój. W 2014 roku swoje ilustracje przeniosła na obiekty ceramiczne, tworząc projekt OKO – kilka serii limitowanych ceramicznych, ręcznie malowanych przedmiotów (wazony, patery, ceramiczne rzeźby). Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. W 2020 roku swoje prace ceramiczne pokazywała na wystawie „Co dwie sztuki to nie jedna” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz na Dutch Design Week. http://malwinakonopacka.com

Marian Czapla – 1946 w Gackach koło Szydłowa, zm. 2016 w Warszawie

Malarz. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1972. Współzałożyciel grupy „Sympleks S 4”. Prace z cyklów z lat 70. – „Człowiek w przestrzeni”, „Misterium figury czteroramiennej” są niezwykle ekspresyjne, odwołują się do przeżyć mistycznych.  Miał dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce oraz Włoszech, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii i USA. Od 1972 roku był pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni – do śmierci w 2016 roku prowadził pracownię malarstwa na warszawskiej ASP.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...