Menu

Czeskie wina, które warto spróbować

Ofensywa czeskich win na polskim rynku trwa. Fascynujące propozycje z południowych Moraw goszczą w portfolio sklepu Amazis.net quality food&drinks. Czy warto spróbować tych win? Tak, choćby z tego powodu, że wina z regionu morawskiego od lat zalicza się do absolutnej, czeskiej czołówki.

Dlaczego południowe Morawy?

Południowe Morawy słyną z produkcji win nowoczesnych i atrakcyjnych – również cenowo. Dominują wina białe, chętnie wytwarzane ze względu na sprzyjające warunki glebowe oraz łagodny, środkowoeuropejski klimat. Stanowią aż 70 proc. całej produkcji! Morawskie wina są nowoczesne, świetnie zrobione, mają znakomity smak i zapach, a przy tym są niezwykle wyraziste – mówi Magdalena Bernat ze sklepu Amazis.net quality food&drinks, firmy będącej wyłącznym dystrybutorem w Polsce m.in. win Habánské sklepy.

Południowe Morawy – Ogrody Europy

Patrząc na historię win z Moraw, należy sięgnąć do czasów rzymskich – pierwsze winorośle pojawiły się tam już w II wieku. Zostały założone przez legionistów rzymskich, którzy mieli w zwyczaju uprawiać winorośle wszędzie tam, gdzie stacjonowali. Niestety niewiele wiadomo na temat tamtych upraw – prawdopodobnie zaprzestano ich niedługo po odejściu Rzymian.

Kolejne zapiski mówią o wznowieniu upraw winorośli w IX wieku. Zgodnie z legendą, morawski książę Świętopełk podarował czeskiemu księciu Borzywojowi i jego żonie Ludmile beczkę wina, które wytworzono z winogron uprawianych właśnie w Państwie Wielkomorawskim. Skąd wzięto winorośl? Najprawdopodobniej została przywieziona przez greckich mnichów – Cyryla i Metodego, którzy przybyli na Morawy szerząc chrześcijaństwo i alfabet.

Dalszy rozkwit winiarstwa datuje się na 1918 rok, kiedy powstało państwo Czechosłowackie. Obecnie nie można zakładać nowych winnic, a jedynie utrzymywać te już istniejące. Nie bez powodu południowe Morawy nazywane są „Ogrodami Europy”.

Czeska winnica z tradycjami

Morawskich win, na które warto zwrócić uwagę jest wiele. Tymi, które zachwyciły gości ostatniej edycji Gali VIP, były wina z winnicy Habánské sklepy – szczepy Müller Thurgau i Rulandské modre. Habánské sklepy to winnica, która istnieje od ponad 400 lat. Założycielami byli reformatorzy, którzy nazywali siebie Huterowymi Braćmi, od nazwiska ich przywódcy Jakoba Huttera, a przez okolicznych mieszkańców – Habanami. Co ciekawe, „sklepy” to po czesku – „piwnice”.

Powodzenie winnicy Habánské sklepy upatruje się w wielkim poświęceniu winiarzy, dla których dbałość o rzemiosło i winorośle są wartościami nadrzędnymi. Jak mawiają, „Troska o wino jest jak długa podróż. Albo będziesz nią kroczyć przez całe życie, albo nawet nie zaczynaj”. Być może dlatego udaje im się tworzyć unikalne „wina z duszą”, będące starannie skomponowaną paletą smaków i zapachów.

 Habánské sklepy Müller Thurgau

To białe, wytrawne wino morawskie, tworzone z doskonałego szczepu – Müller Thurgau. Jest bardzo harmonijne, świeże i orzeźwiająco mineralne. W smaku miękkie i aromatyczne, w zapachu – z nutami agrestu i jeżyn. Świetnie smakuje z białym mięsem, daniami rybnymi, sałatkami warzywnymi i miękkimi serami. Ze względu na lekkość i subtelną mineralność, może być świetnym składnikiem szprycera.

Przepis na szprycer na bazie Habánské sklepy Müller Thurgau

 Do kieliszka wlej 100 ml zimnej wody gazowanej, dodaj 100 ml wina oraz łyżeczkę soku z cytryny. Pij schłodzone.

 

Habánské sklepy Rulandské modre

To rubinowe w kolorze, wytrawne wino o przyjemnym smaku i bukiecie. Ma atrakcyjnie cierpkawy smak i słabo korzenny, lekko jeżynowy bukiet, wpadający w śliwkę oraz migdały. Pasuje do pieczonych, ciemnych mięs i ​​miękkich, szlachetnych serów.

Wina Habánské sklepy można zakupić w sklepie Amazis.net quality food&drinks. Kolekcja dostępna jest na stronie www.wina.amazis.com. Zamówienia z dostawą można realizować pod numerem telefonu: 887 499 030. Sklep firmowy znajduje się w podpoznańskim Robakowie – Magazyn P3 – ul. Żernicka 22, hala nr 2.

Jedna odpowiedź do “Czeskie wina, które warto spróbować”

  1. Ewa pisze:

    Wyśmienite wino 🙂 Próbowałam białego Habánské na Gali VIP-a
    PERFECTO :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023