Menu
ubiór

Czy czeka nas upalna wiosna i lato? Warto już dziś zadbać o odpowiednią ochronę.

Zmiany klimatyczne zachodzą w zatrważającym tempie. W ciągu ostatnich dwóch dekad można było zauważyć praktyczny zanik zimy, jakiej znaliśmy do tej pory. Owszem ujemne temperatury nadal dają w kość, a okres od października do marca jest zimny, ale śniegu jak na lekarstwo. Z kolei wiosna i lato potrafią dać się we znaki z całkowicie innego powodu – upałów. Niestety lub dla niektórych stety – Polska jest krajem skrajności, dlatego uchodzimy za naród, któremu nigdy nie dogodzi. Mamy albo za zimno, albo za gorąco i nie chodzi tutaj wyłącznie o upodobania mieszkańców Polski. W ostatnich latach po prostu tak jest.

Dlatego należy przygotować się na uciążliwe upały, które najprawdopodobniej będą trwały już od wiosny do końca lata. Warto już dzisiaj się na to odpowiednio przygotować. Czapka z daszkiem, czy inna ochrona głowy będzie obowiązkowa. Odpowiednie artykuły, które ułatwią poruszanie się w pełnym słońcu, można znaleźć tutaj. Jednak ubiór to nie wszystko. Każdy jest inny i w upałach przeszkadza mu co innego. Dlatego warto zastanowić się, co jest największym problemem i po prostu go wyeliminować.

Odpowiedni ubiór to podstawa

Odsłonięte ciało w pełnym słońcu może wcale nie być tak przyjemne, jak by się mogło wydawać. Promienie słoneczne padające bezpośrednio na skórę mogą wywoływać wyjątkowo nieprzyjemne oparzenia, które wyglądają po prostu nieestetycznie i przyczyniają się do niszczenia jej struktury, co powoduje efekt szybszego starzenia się. Odpowiednio dobrany materiał i kolor ubrania mogą sprawić, że promienie nie będą aż tak nagrzewały ciała, co znacząco zredukuje poczucie dyskomfortu w wysokiej temperaturze. Dlatego właśnie w upalne dni nie zaleca się eksponować tyle, ile nakazuje przyzwoitość, ale przykryć ciało czymś lekkim, przewiewnym i najlepiej w kolorze białym.

Szczególnie istotne jest nakrycie głowy – zwłaszcza dla kobiet, którym zależy na pięknych i zdrowych włosach. Nie od dzisiaj wiadomo, że słońce ma destruktywny wpływ na włosy, co  później bardzo trudno odbudować. Kapelusz, czy gustowna czapka z daszkiem to obowiązkowy element ubioru podczas aktywności lub przebywania pod bezchmurnym niebem. Daszek dla czapki lub rondo w kapeluszu spełniają tutaj podwójną funkcję. Z jednej strony chronią przed przegrzewaniem głowy oraz skóry twarzy, a z drugiej, zapewniają ochronę przed zjawiskiem rażenia w oczy, co potrafi w znacznym stopniu utrudnić przebywanie na świeżym powietrzy w piękny, słoneczny dzień.

Nie tylko w Polsce jest gorąco – ochrona podczas wyjazdów turystycznych

Wakacje to przede wszystkim czas urlopu w odległych krajach. Z reguły Polacy wybierają miejsca, gdzie praktycznie zawsze można liczyć na wyższą temperaturę niż nad Wisłą. Dlatego w tym przypadku warto szczególnie zadbać o ochronę przed słońcem, żeby nie wrócić, wyglądając dosłownie jak burak. Niestety niewielki odsetek turystów skupia się na ochronie, próbując się opalić, co w całkowicie „innym” słońcu przynosi efekt, delikatnie mówiąc nieestetyczny.

Dzieje się tak ze względu na brak zastosowana odpowiednich kremów z filtrem, który redukuje ilość wchłanianych promieni UV, które mają negatywny wpływ na naszą skórę oraz w nadmiernych ilościach powodują jej zaczerwienienie w odcieniach zależnych od cery i ilości przyjętych promieni.

Przed wyjazdem należy dokładnie przemyśleć swoje możliwości, sprawdzić pogodę i zaopatrzyć się w odpowiedni krem z filtrem oraz odzież, która nie będzie przegrzewać, ale również zabezpieczy przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych na skórę.

Czy ochrona przed słońcem uniemożliwi opalenie się?

Opalanie się to proces kontrowersyjny. Z jednej strony skóra o ciemniejszym odcieniu w lecie wydaje się atrakcyjniejsza, a z drugiej powszechnie wiadomo, że takie działanie ma bardzo negatywne skutki. Mimo wszystko każdy od czasu do czasu marzy o tym, żeby się opalić. Jeśli jednak przeprowadza się to w sposób stonowany, to po pierwsze można osiągnąć bardzo przyjemny, subtelny efekt, a po drugie negatywne skutki działania promieni słonecznych zostają zredukowane do minimum. W takiej sytuacji można powiedzieć, że wilk jest syty i owca cała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022