trądzik

Czy trądzik zawsze wymaga konsultacji z lekarzem?

Opublikowano: 30 maja 2022

Trądzik to jedna z poważniejszych chorób skóry, z którą boryka się wiele osób. Różne jego odmiany diagnozowane są zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zmiany skórne bywają trudne w leczeniu, a niekiedy pozostawiają po sobie blizny bądź przebarwienia. Czy jednak w każdym przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą? Co zrobić, jeżeli zauważymy niedoskonałości przypominające nam trądzik?

Jak rozpoznać trądzik?

Trądzik nie zawsze łatwo jest rozpoznać, a utrudnione jest to zwłaszcza w sytuacji, jeżeli zmagamy się z jedną z jego mniej popularnych odmian. Na pewno niepokojące będzie zauważenie zmian, które z czasem przemienią się w stany zapalne. Ból, dyskomfort, zaczerwienienie czy widoczne krostki powinny być dla nas sygnałem, że z naszą skórą dzieje się coś niedobrego.

Najważniejsze jest monitorowanie cery oraz ustalenie, czy nie jest to tylko stan przejściowy wywołany wprowadzeniem do pielęgnacji nowego kosmetyku. Niektóre substancje aktywne są dla nas niekorzystne i mogą skutkować zatkaniem ujść gruczołów łojowych. Po odstawieniu produktu wszystko powinno wrócić do normy. Jeżeli jednak tak się nie stało, zaobserwujmy, w jakich miejscach pojawiają się niedoskonałości oraz czy działają na nie takie preparaty, jak choćby krem na trądzik zawierający składniki antybakteryjne i przyspieszające gojenie. Jakie powinny być kolejne podjęte kroki? 

Czy trądzik wymaga konsultacji ze specjalistą?

Wiele osób zastanawia się, czy trądzik wymaga konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że samodzielne diagnozowanie problemu w domu nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że mylnie określimy, z czym mamy problem, ale to właśnie specjalista powinien zweryfikować, czy obecne objawy nie są związane z inną, równie poważną chorobą skóry. Tak naprawdę niektóre objawy trądziku można pomylić z alergią czy AZS. W każdym przypadku leczenie będzie wyglądało nieco inaczej. 

Tak, trądzik zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ podczas wizyty, czyli przeprowadzonego wywiadu oraz przy obejrzeniu skóry, specjalista może niejako określić, co jest powodem powstałych zmian. Czasami konieczne jest zlecenie dodatkowych badań, aby upewnić się, czy nie mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym, który jest skutkiem rozregulowanej gospodarki hormonalnej. 

Oprócz wizyty u dermatologa w wielu przypadkach dobrze jest skonsultować się również z kosmetyczką. Niektóre zabiegi, które przyspieszą leczenie, dostępne są przede wszystkim w salonach kosmetycznych. W ten sposób możemy uchronić się przed bliznami i przebarwieniami, które nierzadko są pozostałością gojących się stanów zapalnych. 

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Jako że trądzik może przybierać różne formy, tak też jego leczenie w każdym przypadku może wyglądać nieco inaczej. To lekarz zadecyduje, czy konieczne jest dołączenie takich preparatów, jak choćby specjalistyczny krem na trądzik. Maści aplikuje się miejscowo, dzięki czemu przyspieszone zostaje gojenie stanów zapalnych. Niekiedy proponowane są leki, które przyjmuje się doustnie, jednak takie przypadki są raczej sporadyczne. Dlaczego? Chociaż preparaty mogą wspomagać walkę z trądzikiem, to nierzadko mają też inne skutki uboczne. 

Dlatego tak ważne jest określenie rodzaju trądziku oraz znalezienie czynników, które go wywołują. Zazwyczaj najskuteczniejsza będzie ich eliminacja. Jeżeli niedoskonałości są efektem niezdrowego stylu życia, to konieczne jest wprowadzenie nowych nawyków. Pomóc może też zmiana diety i ograniczenie często spożywanych, przetworzonych produktów (również i takich, które zawierają nabiał bądź cukier). Bardzo często trądzik wywołuje nadmiar stresu, który niestety jest obecny w naszym życiu każdego dnia. Warto nauczyć się technik, dzięki którym naturalnie obniżymy poziom kortyzolu. 

Trądzik a pielęgnacja

Bardzo ważna jest natomiast codzienna pielęgnacja. Czasami jej brak może wpływać na to, że na naszej skórze regularnie zaczynają pojawiać się niedoskonałości. Czym kierować się podczas układania porannej i wieczornej rutyny? Warto weryfikować składy aplikowanych produktów. Dobrze, aby miały one właściwości przeciwbakteryjne, oczyszczające i pomagające w normowaniu pracy gruczołów łojowych. Warto dołączyć do pielęgnacji krem na trądzik, który przyspieszy gojenie, a który można kupić bez recepty. Niektóre drogeryjne kosmetyki sprawdzą się w tej roli doskonale. 

materiał sponsorowany

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lakier do włosów
Kiedy chodzi o lakier do włosów, istnieje wiele różnych rodz...
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...
nowe okulary
Wybierając salon optyczny warto wybrać miejsce, w którym nie...
Endermologia
Endermologia to jeden z najpopularniejszych obecnie zabiegów...