Obowiązkowym ubezpieczeniem, jakie musi wykupić każdy właściciel pojazdu, jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta jednak cechuje się ograniczonym zakresem ochrony i przede wszystkim ma na celu zabezpieczenie interesu osób poszkodowanych w zdarzeniu komunikacyjnym. Dla większego bezpieczeństwa zdecydowanie warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC (autocasco), jak i także pomniejsze polisy.
Autocasco, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, chroni kierowcę również w sytuacji, w której to on będzie sprawcą ewentualnej stłuczki czy wypadku. Posiadając tylko standardowe OC, w takich okolicznościach niestety nie będziemy mogli liczyć na pokrycie kosztów napraw naszego pojazdu. Dopiero ubezpieczenie AC będzie stanowiło podstawę do sfinansowania jego ewentualnego remontu.
W tym kontekście ubezpieczenie AC pojazdów jest szczególnie istotne, niekiedy bowiem koszty przywrócenia właściwego stanu auta mogą być bardzo wysokie i sięgną nawet kilkunastu tysięcy złotych (szczególnie w przypadku napraw opartych na oryginalnych częściach). Autocasco bez wątpienia zatem w dość dużym stopniu ratuje naszą sytuację finansową.
Zakres ochrony przewidzianej dla AC na samochód co do zasady jest jednak znacznie szerszy. Przede wszystkim autocasco zabezpiecza także nasz pojazd na wypadek jego kradzieży. Możliwa jest ponadto wypłata odszkodowania z tytułu wystąpienia szkody całkowitej, jeśli po danym zdarzeniu przywrócenie stanu technicznego auta nie będzie możliwe (np. po jego spaleniu).
Nie możemy przy tym zapominać o zagrożeniach płynących ze zdarzeń losowych, takich jak grad, burze, wichury, pożary, itp. Takie sytuacje są absolutnie niezależne od naszego działania i również przed nimi warto się zabezpieczyć. Standardowo, AC samochodowe zapewnia bezpieczeństwo także przed zniszczeniami spowodowanymi chociażby aktami wandalizmu. Jak widać więc, obszar ochrony AC jest duży i bez wątpienia przewidujący cały szereg niepożądanych zdarzeń.
Oprócz autocasco, polecamy rozważenie zakupu ubezpieczenia assistance, oferującego dodatkową pomoc podczas różnych zdarzeń drogowych. Do podstawowego rodzaju wsparcia zalicza się przede wszystkim holowanie pojazdu po jego awarii lub wypadku (nawet na bardzo duże odległości). Ubezpieczenie AC nie obejmuje już tego typu zakresu ochrony.
Assistance gwarantuje też zorganizowanie samochodu zastępczego oraz ewentualnego noclegu, jak i transport kierowcy oraz jego pasażerów. Co więcej, polisa ta zapewnia pomoc w zakresie dowozu paliwa, naładowania akumulatora, czy w wykonaniu prostych napraw w miejscu postoju samochodu. Zdecydowanie polecamy, by poważnie rozważyć zakup takiego ubezpieczenia.
Podkreślamy, że kierowca, który spowodował wypadek, nie będzie mógł skorzystać z dodatkowej opieki zdrowotnej oferowanej przez ubezpieczycieli. Wprawdzie ubezpieczenie OC przewiduje taką ochronę dla osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym (w tym dla współpasażerów kierowcy, który doprowadził do wypadku), jednak sam sprawca będzie mógł liczyć tylko na podstawową pomoc.
Aby zapewnić sobie ewentualnie lepsze warunki leczenia, warto zakupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Gwarantuje ono, że sprawca zdarzenia otrzyma odszkodowanie z tytułu odniesionych obrażeń, sfinansowane będzie też jego dodatkowe leczenie (np. rehabilitacja). Na większe wsparcie będą mogli liczyć także jego współpasażerowie.
Bez wątpienia warto rozważyć zakup dodatkowych pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych, a nie opierać się wyłącznie na podstawowym OC. Ubezpieczenie AC zabezpiecza możliwość bezproblemowych napraw naszego auta, assistance zapewni pomoc w trudnych sytuacjach na drodze, a dzięki NNW ubezpieczyciel sfinansuje niezbędne koszty leczenia. Korzyści z tego typu produktów jest bardzo dużo.
Dodaj komentarz