depilacja laserowa

Czy warto zdecydować się na zabieg depilacji laserowej?

Opublikowano: 7 grudnia 2020

Depilacje laserową śmiało zaliczyć można do grupy najskuteczniejszych metod usuwania z ciała zbędnego owłosienia. Zgodnie z nazwą w tym przypadku włoski usuwane są głównie przy pomocy lasera. Metoda ta jest trwała, jednak należy pamiętać o tym, że co jakiś czas niezbędne jest wykonanie zabiegu przypominającego.

Depilacja laserowa – na czym polega zabieg?

Tak naprawdę w gabinetach kosmetycznych depilacja laserowa wykonywana jest przy pomocy bardzo różnych urządzeń, stąd też wyróżnić można kilka jej typów:

  • fotodepilacja opiera się na zastosowaniu laserów diodowych. Zabieg składa się z kilku etapów, których celem jest uszkodzenie mieszka włosowego oraz wszelkich komórek, które odpowiedzialne są za powstanie nowego włosa. Idealnie sprawdzi się w przypadku jasnej i średniej karnacji;
  • zabiegi laserem Nd-Yag mają na celu uszkodzenie mieszka włosowego, dzięki zdolności urządzenia do przenikania w struktury naczyń krwionośnych znajdujących się na jego dnie. Ten typ depilacji najlepiej sprawdza się przy ciemnej karnacji;
  • zabiegi laserem rubinowym są bardzo dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy bardzo jasnej cery, przede wszystkim ze względu na ich bardzo wysoki ( w porównaniu do innych tego typu urządzeń) poziom absorpcji melaniny).

Niezależnie od tego, jaki typ lasera zostanie zastosowany w  czasie depilacji, istnieje konieczność konsultacji z dermatologiem jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu. Specjalista zweryfikuje, czy nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, przeprowadzi niezbędną ocenę stanu i typu skóry oraz włosów, po czym dobierze najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą formę epilacji laserowej. Przed samym zabiegiem przeprowadzona zostanie jeszcze próba laserowa, polegająca na naświetlaniu wybranej partii skóry niewielką wiązką światła.

Efekty i koszty laserowej depilacji

Dla osiągnięcia stałych, widocznych efektów depilacji jeden zabieg będzie niewystarczający – w zależności od indywidualnego przypadku należy wykonać ich od 3 do 6, w odstępach od 4 do nawet 12 tygodni (zależnie od cyklu wzrostu włosa). W zdecydowanej większości przypadków już po pierwszym zabiegu nie odrasta około 30% usuniętych wcześniej włosów.

Koszt zabiegu, w zależności od wybranej partii ciała do depilacji wahają się w granicach od 100 do 500 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to cena za jeden zabieg, a do osiągnięcia jak najlepszych efektów niezbędne jest jego kilkukrotne powtórzenie. Sumując wszystkie koszta z pewnością wyjdzie nie mała suma, należy jednak pamiętać o tym, że choć to wydatek dla wielu dość znaczny, to jednak skuteczny i pozwalający na osiągnięcie trwałych efektów.

Wady i zalety depilacji laserowej

W wielu przypadkach depilacja laserowa może się okazać najwygodniejszą i najefektywniejszą metodą pozwalającą na pozbycie się niechcianego owłosienia. Jest to jednak zabieg, do którego przystąpienia należy podejść z rozsądkiem, rozważając zarówno wszystkie jego zalety, jak i wady. Za wykonaniem laserowej depilacji przemawia przede wszystkim:

  • wysoka skuteczność i trwałość (w odniesieniu do innych znanych metod usuwania owłosienia),
  • poczucie komfortu – dzięki depilacji w żadnej sytuacji nie poczujemy się skrępowani przez widoczne i zbędne owłosienie.

A co z wadami zabiegu laserowej depilacji? Jednym z największych jego mankamentów z pewnością jest fakt, że nie każdy może do niego przystąpić, bowiem istnieją pewne sytuacje, w których jego przeprowadzenie nie będzie korzystne dla zdrowia.

Kto nie powinien decydować się na laserową depilację?

Z oczywistych względów zabiegi depilacji laserowej są wykluczone w przypadku kobiet w ciąży. Jednak nie jest to jedyna grupa, która ze względów zdrowotnych powinna zrezygnować z jego przeprowadzenia. Zabieg nie jest dobrym rozwiązaniem także w następujących przypadkach:

  • gdy naskórek jest poważnie uszkodzony,
  • w przypadku przyjmowania leków z grupy fotouczulających (należą do nich przede wszystkim sterydy, witamina A, retinoidy, leki antydepresyjne, a także niektóre antybiotyki i zioła),
  • przy występowaniu skłonności do występowania przebarwień skórnych,
  • przy chorobach takich jak padaczka, cukrzyca insulinozależna czy nowotwory,
  • przy występowaniu nietypowych zmian skórnych,
  • przy chorobach skórnych takich jak łuszczyca, AZS czy grzybica,
  • w przy występowaniu zaburzeń  w pigmentacji skórnej.

W wielu przypadkach po laserowej depilacji pojawiają się zmiany zabarwienia skóry w miejscach, na których była ona przeprowadzana.Dodatkowo w przypadku osób z ciemną karnacją mogą wystąpić po zabiegu pęcherze.

Depilacja laserowa jest zabiegiem, który by mógł być skuteczny, ale i bezpieczny, powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę, z użyciem wysokiej jakości sprzętu i zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się zabiegowi, warto zapoznać się z różnymi ofertami i opiniami poszczególnych gabinetów kosmetycznych czy klinik medycyny estetycznej.

Monika Olszewska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
Piżamy damskie Bohomoss
Od zawsze zmagamy się z dylematem: wygodnie czy stylowo? Czy...
baggy jeans
Damskie baggy jeans to spodnie jeansowe o luźnym, workowatym...
Torebki Crossbody
Wśród niezliczonej ilości dodatków, które stanowią nieodłącz...
bielizna na walentynki
Ulubione wino, kwiaty, romantyczny seans, sprawdzone gadżety...