oświetlenie

Czy wiesz, jaki wpływ ma światło na styl Twojego mieszkania?

Opublikowano: 22 marca 2022

Choć niepozorne, światło ma ogromny wpływ na to, jak odbieramy wnętrze naszego domu. Źle oświetlona przestrzeń bywa najczęściej dla domowników przytłaczająca, a wnętrze ponure i zacienione. Jeśli zależy Ci na tym, aby pomieszczenia w Twoim domu dodawały Ci energii każdego dnia, odpowiednie oświetlenie ich jest szczególnie ważne. O czym powinieneś pamiętać przy urządzaniu wymarzonego domu? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Jakie oświetlenie jest najlepsze?

Zanim zaczniesz szukać odpowiednich lamp do swojego wymarzonego salonu, powinieneś pamiętać, jaki rodzaj światła jest najważniejszy. Chodzi oczywiście o światło naturalne – nieważne, na jaki styl mieszkania postawisz, czy wybierzesz drogie meble od najlepszych producentów. Bez naturalnego światła w pomieszczeniach, aranżacja zawsze wygląda na zgaszoną, bezbarwną i pozbawioną świeżego wyglądu.

Światło naturalne dodaje domownikom energii, witalności i siły na każdy dzień. Bez niego każdy czuje się rozdrażniony i zmęczony. Właśnie dlatego pierwszym rodzajem światła, jakie musisz mieć w swoim domu, jest światło naturalne. Nie bez znaczenia są więc okna, na jakie się zdecydujesz. Choć mieszkania położone od strony północnej mają nico większe wyzwanie ze względu na brak dostępu do promieni słonecznych, nie oznacza to, że muszą być ciemne.

Na rynku znajdziesz dzisiaj okna, które potrafią wpuścić do wnętrza zdecydowanie większą ilość światła niż tradycyjne modele. Jeśli chcesz poczytać więcej o rodzajach okien i ich dostępności w Twoim regionie, to zapraszamy tutaj: https://oknoplast.com.pl/miasta_salony/lublin/ – pamiętaj również, że tylko dobrze zamontowane okna, będą prezentować ciekawy design i pełnić wszystkie swoje funkcje.

Oświetlenie w domu – na jakie najlepiej postawić?

Choć żaden rodzaj żarówki nie jest w stanie zastąpić światła dziennego, dobrze zaaranżowane wnętrza posiadają szereg punktów świetlnych w każdym z zakątków pomieszczenia. Nie wystarczy bowiem tylko główna lampa wisząca. Każdy dekorator wnętrza doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze przemyślany wystrój posiada szereg punktów świetlnych. Aby dobrze dostosować ich ilość do wnętrza, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • czy w pokoju umieszczony zostanie telewizor,
  • czy jest to pokój przeznaczony do odpoczynku i snu, czy pracy,
  • czy pokój będzie pełnić funkcję jadalni,
  • jaki jest metraż pomieszczenia.

Choć czynników dyktujących ilość światła jest zdecydowanie więcej, głównym i najważniejszym pytaniem jest to, jakie oczekiwania posiadamy względem tego konkretnego pomieszczenia. W końcu każdy pokój wymaga innego rodzaju światła. Przykładowo: jeśli uwielbiasz czytać przed snem, to w sypialni powinieneś mieć minimum dwa punkty świetlne – lampę sufitową lub kinkiety oraz lampkę dedykowaną do oświetlania książki, np. lampkę stołową.

Rodzaje oświetlenia w domu

Jak się okazuje, oświetlenie oświetleniu nierówne. Lampy możemy podzielić na trzy rodzaje, które będą determinowały ich funkcje w pomieszczeniu:

  • użytkowe – to modele, które stanowią główne oświetlenie w pomieszczeniu. Mają za zadanie maksymalnie naświetlić pokój – przykładem może być lampa sufitowa,
  • efektowe – ich zadaniem jest uzyskanie konkretnego efektu poprzez skupienie dużej ilości światła w otoczeniu – przykładem może być lampka stołowa,
  • dekoracyjne – dodatkowe oświetlenie, dodające pomieszczeniom więcej designu – przykładem może być listwa LED w witrynie lub wbudowana w łóżko.

Urządzając idealne wnętrze, warto postawić na każdy z tych rodzajów oświetlenia. Warto jednak pamiętać o tym, że to światło dzienne odpowiada w głównej mierze za styl naszego mieszkania. Powodzenia w aranżowaniu wymarzonego domu!

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pellet
Dobrej jakości pellet to opał przyjazny i bezpieczny...
salon w stylu klasycznym
Obecnie trendy wnętrzarskie podążają za nowoczesnością i...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
plisy
Zabezpiecz wnętrze swojego domu przed utratą energii cieplne...
etui na sztućce
Zbliża się Wielkanoc, a w głowie pojawiają się myśli, jak wy...