Bitcoin

Czy Wizja Bitcoina Umarła?

Opublikowano: 22 maja 2022

Pierwsi użytkownicy i opinia publiczna początkowo postrzegali Bitcoin jako aktywa spekulacyjne, które mogą zdestabilizować globalną gospodarkę. Podczas gdy garstka sceptyków nadal ma takie poglądy, wiele rządów, globalnych korporacji i osób prywatnych na całym świecie coraz częściej uznaje Bitcoin za niezawodny środek płatności i inwestycji. Jeśli potrzebujesz specjalistycznej platformy stworzonej przez traderów dla traderów, możesz odwiedzić bitcoinstrader.pl, aby uzyskać więcej informacji.

Wartość Bitcoina stale wzrastała, pomimo nieznacznych spadków cen w ostatnich latach. Eksperci przewidują, że w przyszłości ceny Bitcoina będą nadal rosły w ogromnym tempie. Tymczasem Bitcoin pozostaje wysoce niestabilnym aktywem, stojącym w obliczu rosnącej presji regulacyjnej, a niektóre rządy nawet zakazują swoim instytucjom dokonywania transakcji za jego pomocą.

Poniższy artykuł analizuje wizję Bitcoina pod kątem jego przeszłych i obecnych wyników, aby ustalić, czy nie traci on swojej świetności, czy też nie.

Alternatywny instrument finansowy

Wielu ekspertów obwinia tradycyjne systemy finansowe, w tym rządowe agencje regulacyjne i banki, jako głównych winowajców kryzysu finansowego z 2008 roku. Systemy konwencjonalne sprawują całkowitą kontrolę nad podażą i obiegiem pieniądza, często manipulując rynkami w celu przysporzenia korzyści kilku bogatym i wpływowym podmiotom.

Satoshi Nakamoto zaprezentował Bitcoina w 2009 r., częściowo w związku z kryzysem finansowym. Jego głównym celem było stworzenie alternatywnej waluty, która nie podlegałaby wpływom politycznym ani instytucjonalnym. Od początku swojego istnienia Bitcoin funkcjonuje jako waluta zdecentralizowana i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w przyszłości.

W przeciwieństwie do przelewów bankowych czy płatności kartą kredytową, które wymagają udziału osób trzecich, Bitcoin umożliwia użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie płatności na całym świecie bez pośredników. Jego zdecentralizowana sieć umożliwia firmom i osobom prywatnym dokonywanie transakcji w sposób autonomiczny, bez pośrednictwa jakiejkolwiek instytucji finansowej.

Bitcoin jest orędownikiem rewolucji, która ma rozwiązać problem niedoskonałości tradycyjnych systemów finansowych i zdemokratyzować pieniądz. Do tej pory spełnił on swoją pierwotną obietnicę, umożliwiając firmom i osobom prywatnym przenoszenie funduszy i inwestowanie na całym świecie bez ingerencji z zewnątrz.

Chociaż rządy coraz częściej domagają się uregulowania branży kryptowalutowej, nie ma uniwersalnego konsensusu w sprawie regulacji Bitcoina.

Tanie międzynarodowe przekazy pieniężne

Bitcoin ma również na celu zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z przepływem pieniędzy przez granice międzynarodowe. Pomogłoby to ponad 2 miliardom ludzi na całym świecie, którzy są obecnie uzależnieni od międzynarodowych przekazów pieniężnych, w zaspokajaniu podstawowych potrzeb i prowadzeniu działalności gospodarczej. Brak pośredników w transakcjach jest jednym z powodów, dla których płatności Bitcoinem kosztują mniej.

Sieć Bitcoin łączy tylko nadawcę z odbiorcą, eliminując znaczne opłaty transakcyjne pobierane przez banki i firmy przetwarzające pieniądze. Platformy wymiany kryptowalut, takie jak Bitcoins Trader zazwyczaj obliczają koszty na podstawie wielkości i częstotliwości transakcji. Mimo to opłaty za płatności Bitcoin są stosunkowo niższe niż w przypadku kart kredytowych, kart debetowych i przelewów bankowych.

Zwiększone bezpieczeństwo i prywatność transakcji

Bitcoin obiecywał również, że dzięki swojej sieci peer-to-peer stanie się walutą transakcyjną odporną na zaufanie i będzie przechowywał wartość. Jednocześnie ludzie zgłaszali wiele przypadków kradzieży Bitcoinów wartych miliony dolarów z głównych giełd kryptowalutowych i indywidualnych portfeli, a problem ten dotyczył całej branży i miał wpływ na inne kryptowaluty oraz kilka aplikacji internetowych.

Technologia blockchain leżąca u podstaw Bitcoina to Święty Graal, który weryfikuje i zatwierdza wszystkie transakcje we wspólnej księdze cyfrowej. Zatwierdzone dane są zaszyfrowane i nieodwracalne, co zapobiega podwójnemu wydawaniu pieniędzy i innym typowym zagrożeniom związanym z transakcjami w walutach fiat. Każdy użytkownik Bitcoina posiada prywatny klucz kryptograficzny służący do autoryzacji transakcji.

Bitcoin zapewnia również większą prywatność, ponieważ użytkownicy identyfikują się wyłącznie za pomocą adresów publicznych. Adresy te zawierają bardzo mało informacji osobistych, które mogłyby obejmować pseudonimy, co sprawia, że innym użytkownikom Bitcoina i osobom trzecim bardzo trudno jest szpiegować Twoje transakcje. Poza tym użytkownicy Bitcoina mogą ukrywać swoje transakcje na różne sposoby.

Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju i wiele jeszcze możemy o nim nie wiedzieć. Jednak jego znakomite wyniki i rosnąca masowa adopcja wskazują, że wizja bitcoinowych zdecentralizowanych, bezpiecznych, szybkich i tanich transakcji nadal żyje i ma się dobrze.

zewnętrzny materiał sponsorowany – redakcja nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje związane z tą ofertą 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
inwestowanie w rynek nieruchomości
Crowder sp. z.o.o. jest polskim fin-techem, który kwestionuj...
zakładanie konta w banku
Posiadanie konta bankowego to wygodny sposób na operowani...
Zrównoważone inwestowanie
Na rynku obserwujemy aktualnie bardzo ciekawy trend...
kredyt
Konsumentów możemy podzielić na trzy grupy. W pierwszej znaj...
NADPŁATA KREDYTU HIPOTECZNEGO
Najlepszym sposobem na jak najszybsze uwolnienie się od zobo...