gothic w muzyce

Czym jest gothic w muzyce?

Opublikowano: 28 października 2016

Gotyk wielu z nas kojarzy przede wszystkim z określonym stylem architektonicznym, ale tak naprawdę to znacznie szerszy termin, który odnosi się również do muzyki. Czym jest gotyk czy też gothic w muzyce?

Rock gotycki, inaczej gothic rock, jest jednym z gatunków muzyki rockowej, która wyróżnia się przede wszystkim bardziej depresyjnym i mrocznym klimatem. Swoją nazwę zawdzięcza powieści gotyckiej popularnej w XIX wieku, a także pośrednio nawiązuje w ten sposób do średniowiecznego stylu gotyckiego.

Pod względem muzycznym gothic rock jest bardziej melodyjny od zwykłego rocka, utrzymany jest głównie w tonacji molowej, często sięga także do muzyki operowej. Również ten gatunek muzyczny koncentruje się na określonych tematach poruszanych w tekstach, między innymi są to tematy egzystencjalne, śmierć, samotność czy cierpienie. Również pojawiają się popularne postaci takie jak Vlad Dracula, Elżbieta Batory, Béla Lugosi.

Terminu gothic, a dokładnie rock gotycki po raz pierwszy użyto w kontekście zespołu Procol Harum skupionego na muzyce dawnej. Za prekursorów rocka gotyckiego uznaje się głównie zespoły takie jak The Sisters of Mercy, The Cure, UK Decay, Alien Sex Fiend, Flesh for Lulu, Bauhaus.

Warto również wspomnieć o tym, że istnieje pokrewny gatunek do rocka gotyckiego, a mianowicie gothic metal. W tym przypadku mamy do czynienia już z cięższymi brzmieniami, którym towarzyszy pompatyczny śpiew, a także melancholijny nastrój.

Z gotykiem w muzyce związana jest również subkultura gotycka, która swoje początki ma w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Subkultura ta postrzegana jest jako mroczna, a także kojarzona jest z satanizmem, jednak tak naprawdę sama w sobie nie ma nic wspólnego z kultem szatana.

Jeżeli chcesz posłuchać muzyki gotyckiej, możesz znaleźć ją już teraz w internecie. Działają również specjalne radia internetowe, dzięki którym można zapoznać się z różnorodnymi utworami gotyckimi, zarówno z nieprzemijającą klasyką, którą powinien znać każdy fan gatunku, jak i z nowościami.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *