chiptuning

Czym jest chiptuning i kiedy warto go stosować?

Opublikowano: 25 czerwca 2024

Doświadczenie pokazuje, że coraz więcej entuzjastów motoryzacji chętnie wypróbowuje różne opcje modyfikacji samochodów. Wynika to z chęci kierowców do doskonalenia się w swoim fachu i czerpania większej przyjemności z jazdy lepszym pojazdem. Chiptuning staje się coraz bardziej powszechny. Jest to aktualizacja, która ma ścisły związek z oprogramowaniem sterującym silnikiem. Poznaj tajniki chiptuningu i jego zalety!

Z czym wiąże się chiptuning?

Chiptuning Wrocław to zmiana oprogramowania, które zajmuje się zarządzaniem pracą silnika, a wykonuje go firma BMG Tuning Wrocław. Oznacza to, że w rzeczywistym użytkowaniu zmieniane są takie zmienne jak moc, moment obrotowy czy średnia ilość benzyny podawanej do cylindrów. 

Chiptuning opiera się na badaniu informacji zebranych przez “mapy”, gdy silnik działa w różnych sytuacjach na drodze. Doskonałe wyniki można uzyskać, stosując chiptuning do zmiany ustawień. Dzięki temu samochód będzie szybszy, bardziej elastyczny i bardziej ekonomiczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by chiptuningowi poddawać zarówno silniki wysokoprężne, jak i benzynowe.

Należy jednak pamiętać, że zmiany te nie zawsze przynoszą oczywiste korzyści. Chiptuning może czasami skutkować poważnymi problemami z samochodem. Dlatego nie powinno dziwić, że do tej usługi powinni być zatrudniani wyłącznie eksperci w tej dziedzinie.

Zalety modyfikacji silnika

Niewątpliwie, chip tuning ma wiele zalet. Przede wszystkim zwiększa moc silnika i moment obrotowy. Skutkuje to znaczną poprawą osiągów pojazdu. W rezultacie kierowca doświadczy zwiększonej dynamiki i szybszej jazdy. 

Dodatkową zaletą chiptuningu jest zmniejszenie zużycia paliwa. Korzyść ta dotyczy głównie silników wysokoprężnych. Należy zauważyć, że oszczędności zależą również od nawyków jazdy użytkownika i środowiska pracy pojazdu.

Możliwe wady i zagrożenia związane z tuningiem chipów

Chociaż chip tuning ma wiele zalet, istnieją również pewne wady. Trudno jednak przewidzieć, kiedy one wystąpią, a kiedy nie. 

Nieprawidłowo przeprowadzona modyfikacja może potencjalnie całkowicie zniszczyć silnik i inne części, które są niezbędne do prawidłowego działania samochodu. Żywotność niektórych komponentów, które nie zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudniejsze warunki pracy podczas produkcji, może ucierpieć, jeśli moc silnika zostanie znacznie zwiększona. W tym przypadku najbardziej narażone są sprzęgło i układ hamulcowy.

Wielu kierowców nie bierze pod uwagę możliwości, że chiptuning jest usługą niezgodną z prawem. Prawdopodobnie tak jest, szczególnie w przypadku, gdy zmiany nie zostały ujawnione odpowiednim organom. Warto więc wybrać się po tej usłudze na stację kontroli pojazdów i tam uwydatnić wszelkie zmiany wprowadzone do samochodu.

Chiptuning to nie tylko podnoszenie mocy! 

Modyfikacja sterownika może obejmować także rozwiązywanie popularnych usterek, jak chociażby awarie systemów SCR z mocznikiem AdBlue. Choć chiptuning kojarzy się stricte z podnoszeniem mocy, to w rzeczywistości szeroko pojęty tuning sterownika silnika (ECU) może obejmować znacznie więcej elementów. Jednostka sterująca pojazdem to złożony komputer, który steruje praktycznie całym samochodem. W dobie coraz większych restrykcji ekologicznych na terenie Unii Europejskiej koncerny zobligowane są do projektowania coraz bardziej ekologicznych pojazdów, co paradoksalnie ich właścicielom przysparza coraz więcej problemów. Największą zmorą wszystkich nowoczesnych samochodów — ale i wszystkich pozostałych pojazdów napędzanych dieslowskim sercem — jest system z mocznikiem AdBlue. Słynący z niezwykle szerokiej skali usterek, które ciężko usunąć tradycyjną metodą wymiany komponentów. A które, co gorsza, są horrendalnie kosztowne. Warto mieć zatem na uwadze fakt, że tuning sterownika to także usuwanie AdBlue!

Jak wybrać profesjonalną firmę chiptuningową?

Chiptuning jest atrakcyjną opcją dla poszukiwaczy mocnych wrażeń, a także tych, którzy chcą naprawdę ograniczyć zużycie drogiej benzyny. Samochody z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi z turbodoładowaniem mogą zyskać najwięcej dzięki chiptuningowi.

Wybór dostawcy usług chiptuningu powinien odbywać się poprzez wybranie renomowanej firmy z wysoką oceną zadowolenia klientów. Ważne jest również, aby firma była w stanie udzielić gwarancji na wykonane prace chiptuningowe. Można również przyjrzeć się doświadczeniu i doświadczeniu tego rodzaju firmy. Intrygującą cechą, którą należy wziąć pod uwagę, jest zgodność prawna firmy i zapewnienie powrotu do początkowych ustawień silnika w przypadku jakichkolwiek problemów.

Nie da się ukryć, że warto zainwestować w chiptuning, jeśli istotne są dla Ciebie dobre osiągi samochodu. Jeśli masz odpowiedni budżet, koniecznie skorzystaj z wyjątkowej oferty BMG Tuning z Wrocławia!

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
czyszczenie zmywarek
Zmywarka to urządzenie, które stało się niezbędnym sprzętem...
klawiatura Keys-To-Go 2 od Logitech
W dobie mobilności, gdzie praca i nauka odbywają się w różny...
Technologia
Technologia zmienia branżę t...
Piotra Laube
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
płatność za pomocą Smartwatcha
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...