Menu
czynnościowy ból brzucha

Czym jest czynnościowy ból brzucha i co musimy o nim wiedzieć?

Bóle brzucha w okresie dziecięcym powtarzają się od czasu do czasu, i można to uznać za coś normalnego. Jeżeli jednak nasilają się, a ich obecność staje się naszym dniem powszednim, warto zainteresować się tym, co je powoduje – w końcu mogą one mieć również różnorodne skutki.

Ból, który powraca

Wielu rodziców dość regularnie słyszy od swoich dzieci, że boli je brzuch. Jeżeli sytuacje takie zdarzają się od czasu do czasu, a do tego trudno szukać w nich regularności – nie powinno nas to bardzo niepokoić, chociaż warto zawsze poszukiwać powodów, które do nich doprowadziły. Statystyki mówią jednak, że do 38% wszystkich dzieci cierpi na bóle brzucha, które pojawiają się przynajmniej raz w każdym tygodniu. Jest to więc częstotliwość, która może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie dziecka, i może wskazywać na nieprawidłowości w działaniu organizmu.

Jeżeli stan taki będzie się powtarzał – ból brzuch przynajmniej raz w tygodniu – dziecko może mieć do czynienia właśnie z czynnościowymi bólami brzucha.

Przyczyny bólu brzucha

Często przyczyny bólu brzucha, nawet jeżeli pojawia się on regularnie, nie są znane. Wielu naukowców stawia tezę, że wiele problemów tego typu to tak naprawdę połączenie różnych czynników, w tym tych psychicznych, fizjologicznych, ale również tych genetycznych. Największe nasilenie bólów brzucha u dzieci pojawia się w okresie rozpoczęcia chodzenia do szkoły, czyli w wieku od 5 do 7 lat, jednak podobne nasilanie ma również miejsce później, w wieku od lat 8 do nawet 12.

Wpływ psychiki na ból brzucha

Nikogo nie powinno dziwić, że czynniki psychiczne mogą mieć tak olbrzymi wpływ na bóle brzucha i częstotliwość ich pojawiania się. W powyższych okresach (5-7, 8-12 lat) wiele zmienia się w życiu dziecka, początek obowiązku szkolnego to dla wielu przeżycie trudne i zdecydowanie niekomfortowe. Pojawia się wtedy stres, wiele niepewności i problemów. Podobnie jest w latach późniejszych, gdy dziecko dojrzewa. Nic więc dziwnego, że to właśnie kondycja psychiczna najmłodszych może wpływać na to, że mają one problemy z bólami brzucha, czy też nie.

To jednak niejedyny powód, który może prowadzić do nawet bardzo regularnych bólów brzucha. W końcu mogą być one spowodowane zaburzeniami perystaltyki jelit.

Co robić, gdy pojawiają się bóle brzucha?

Warto zastanowić się, co może być problemem i jednocześnie ich źródłem. W końcu nie tak trudno zauważyć, że pojawiają się po posiłkach czy w dniach, gdy dziecko ma klasówki w szkole. Rodzice powinni więc zapewniać jak największe wsparcie swoim dzieciom, mowa również o wsparciu psychicznym, dzięki czemu będą czuły się one bardziej komfortowo.

Warto również eksperymentować z dietą, może się bowiem okazać, że któryś ze składników okazuje się na tyle problematyczny, że tak bardzo wpływa na organizm dziecka. Warto eksperymentować z innymi posiłkami, składającymi się z innych składników, i po nich obserwować sytuację.

Warto również wspierać sam organizm, w końcu problemy z perystaltyką mogą być tym, co powoduje bóle brzucha u dziecka. Warto w takich przypadkach sięgać po probiotyki, które często okazują się właściwym rozwiązaniem. Idealnym rozwiązaniem będą te z nich, które zawierają szczepy bakterii Lactobacillus reuteri Protectis – to one są jednymi z bakterii, które noworodek jako pierwszy pozyskuje tuż po narodzeniu, a dodatkowo bez problemu powinny one przedostawać się przez układ pokarmowy, i osiadać w jelitach, gdzie będą mogły skutecznie działać.

Kliknij i wybierz odpowiednie probiotyki https://biogaia.pl

Jeżeli problemy z bólami brzucha będą się nasilać, warto nie obawiać się wizyty u lekarza – w końcu rozwiązanie tego problemu powinno być dla nas priorytetem, podobnie jak poznanie przyczyny, które do tej pory doprowadzała do bólów brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021