Menu
klimatyzer

Czym jest klimatyzer – sposób na przyjemny chłód we wnętrzach

Gdy na zewnątrz robi się ciepło, z chęcią korzystamy z pięknej pogody, wygrzewając się w promieniach słońca. Równocześnie staramy się zapewnić optymalną temperaturę w domowych wnętrzach.

Aby nie dopuścić do nadmiernego przegrzania wszystkich pomieszczeń, wykorzystuje się rozmaite modele klimatyzacji, które powoli nawet i w naszym klimacie stają się standardem w nowoczesnym budownictwie.

Niedawno pojawiło się jednak na rynku dodatkowe rozwiązanie. Jeśli z jakichś względów nie chcemy kupować rozbudowanych systemu klimatyzacyjnych, można postawić na praktyczne klimatyzery, dzięki którym również obniżymy temperaturę w naszych mieszkaniach i domach.

Czym są klimatyzery i kiedy warto z nich skorzystać? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego tekstu.

Czym jest klimatyzer? Podstawowe zasady działania urządzenia

Klimatyzery bywają również nazywane klimatyzatorami wodnymi. Ze standardowymi instalacjami klimatyzacyjnymi łączy je to, że pomagają obniżyć temperaturę we wnętrzach. Odbywa się to jednak na nieco innych zasadach, o czym opowiemy poniżej.

Klimatyzery są pochodnymi klasycznych wentylatorów domowych. Mają niewielkie rozmiary i często są wyposażone w kółka, aby łatwiej przemieszczać urządzenie w miejsce, które chcemy ochłodzić.

Zmniejszają temperaturę powietrza w pomieszczeniu, używając do tego wody. Nie ma w nich żadnego dodatkowego chłodziwa, jak te, występujące w standardowych klimatyzacjach.

Jak zatem działają? Wentylator zasysa gorące powietrze do wnętrza klimatyzera. Przechodzi ono przez wkład nasączony wodą, która przejmuje ciepło, przechodząc ze stanu cieczy w parę wodną. Tak ochłodzone powietrze jest następnie wyrzucane na zewnątrz urządzenia, dając przyjemne odczucie chłodu.

Klimatyzatory wodne są praktyczne, jednakże sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się, gdy urządzenie jest skierowane bezpośrednio na osobę, która pragnie się ochłodzić. Pod tym względem klimatyzery są naprawdę podobne do zwykłych wentylatorów.

klimatyzer

Zalety i wady klimatyzerów – czy naprawdę warto je kupować?

Największą zaletą klimatyzerów, która przekonuje do nich spore grono użytkowników, jest niska cena tego typu produktów w stosunku do rozbudowanych i kosztownych klimatyzacji. Klimatyzery nie wymagają też montażu – można je po prostu postawić w miejscu, w którym zależy nam na obniżeniu temperatury. Oszczędzamy zatem również na pracach remontowo-montażowych, wymaganych przy prawie każdym typie klimatyzacji.

Urządzenia tego typu są proste w obsłudze, a także bardzo ciche. Dzięki temu można je wykorzystywać nawet w sypialniach lub w pokoju dziecięcym, w których nie zakłócają odpoczynku, równocześnie zapewniając komfort cieplny.

Warto wspomnieć, że na przykład nowoczesne klimatyzery z Econovli.pl to produkty przyjazne dla środowiska. Jako czynnik chłodzący wykorzystuje się w nich wodę, a nie rozmaite substancje, które są obecne w standardowych klimatyzacjach. W dobie nieustannych poszukiwań rozwiązań ekologicznych jest to niezmiernie cenne i sprawia, że klimatyzery cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem klientów.

Klimatyzery mają ciekawą cechę, która odróżnia je znacząco od zwykłych klimatyzacji. Działają tym sprawniej, im cieplej jest w danym wnętrzu. Można je również wykorzystywać w pomieszczeniach, w których są otwarte drzwi lub okna.

Ta ostatnia zaleta wiąże się równocześnie z największą wadą tego urządzenia. Efektem ubocznym chłodzenia w przypadku klimatyzerów jest powstawanie dużej ilości pary wodnej. Powinno się zatem używać ich we wnętrzach z dobrą cyrkulacją powietrza, aby na ścianach nie zaczęła osadzać się wilgoć, co prowadzi do powstawania szkodliwych pleśni.

Choć klimatyzery potrafią działać bardzo skutecznie, z ich pomocą nie możemy w pełni kontrolować temperatury w pomieszczeniu. To również bywa problematyczne, zwłaszcza jeśli zależy nam na utrzymaniu stałych warunków w danej przestrzeni.

Klimatyzery czy klimatyzacja – co wybrać?

Klimatyzery zjednują sobie coraz szersze grono użytkowników. Są naprawdę praktyczne i tanie, dlatego chętnie bywają wprowadzane do domów lub miejsc pracy.

Które urządzenia lepiej wybrać? Klimatyzery czy klimatyzatory? Wybór zależy w pełni od indywidualnych preferencji oraz typu przestrzeni, którą zamierzamy ochłodzić.

Jeśli potrzebujemy urządzenia o dużej wydajności, które pozwoli nam utrzymać optymalną temperaturę oraz stały poziom wilgotności, lepiej postawić na standardowe klimatyzatory.

Jeżeli natomiast liczy się dla nas przyjemne uczucie chłodu i orzeźwienia w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach oraz cenimy sobie wygodę przemieszczania urządzenia, klimatyzery sprawdzą się perfekcyjnie.

A Wy – który wariant wybierzecie do Waszych domów lub miejsc pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021