transport intermodalny

Czym jest transport intermodalny i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie?

Opublikowano: 13 lipca 2023

Przewóz znacznych ilości towarów na dalekich trasach to poważne przedsięwzięcie biznesowe i logistyczne, łączące się z wieloma wyzwaniami. Istnieje rozwiązanie, które pozwala uzyskać wyższą efektywność, zminimalizować koszta, a przy tym jest przyjazne dla środowiska. Jest nim transport intermodalny.

Czym jest transport intermodalny? Najprościej zdefiniować go można jako rodzaj transportu, który do przewozu towarów wykorzystuje wiele środków, w zależności od trasy i sytuacji: pojazdy ciężarowe, samoloty, statki, pociągi. Rozwiązanie takie ma liczne zalety, w związku z którymi cieszy się rosnącą popularnością w Polsce, Europie i na świecie. Korzystają z niego już takie branże jak: spożywcza, budowlana, elektroniczna, AGD, modowa, papiernicza, beauty, chemiczna oraz wiele innych. Przyjrzyjmy się, jak funkcjonuje transport intermodalny, i z jakimi korzyściami się wiąże.

Transport intermodalny – działanie

Zasada funkcjonowania transportu intermodalnego jest bardzo prosta. W pierwszym etapie cały transport (pre-carriage) organizowany jest do terminalu intermodalnego, z wykorzystaniem samochodów ciężarowych prowadzonych przez specjalnie wyszkolonych kierowców. Następnie cała naczepa załadowana zostaje na pociąg, ale towar nie jest przeładowywany, lecz pozostaje w jednostce ładunkowej. Ta z kolei – w zależności od lokalizacji końcowej destynacji towaru – może zostać przeładowana na terminalu kolejowym lub promowym na następny środek transportu. Na całej trasie, od momentu odbiory do momentu dostawy, towar jest monitorowany przy użyciu lokalizatora GPS przez wyspecjalizowaną kadrę.

Transport intermodalny – korzyści dla biznesu

Korzystanie z tego rozwiązania ma wiele zalet z biznesowego punktu widzenia. Transport intermodalny w Omida Logistics wiąże się z możliwością przygotowania długoterminowej umowy z gwarancją cenową. Jest to opcja dedykowana przede wszystkim dla firm, które chcą uzyskać gwarancję stabilności kosztów transportu przez cały rok. Same koszta, dzięki łączeniu wielu form transportu, są optymalizowane. Jeśli ładunek może być transportowany nieco dłużej, przy cyklicznych dostawach korzystanie z transportu intermodalnego przynieść może oszczędności sięgające nawet 50 proc.

Ta forma przewozu towarów minimalizuje również ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń i sytuacji losowych, takich jak: zniszczenie czy zagubienie towaru, wypadki i kradzieże. Transport intermodalny jest bardziej bezpieczny niż tradycyjny, ponieważ kierowca zatrzymuje się nie na parkingach, lecz na terminalach, które pozostają pod stałym nadzorem. Poza tym, kontenery oraz naczepy wykorzystywane w transporcie intermodalnym muszą spełniać standardy bezpieczeństwa i jakości, a także być odpowiednio oznakowane i zabezpieczone. Wyposażenie ładunkowe jest nowoczesne.

Inną korzyścią jest efektywność oraz elastyczność. Transport intermodalny umożliwia przewożenie ładunków o masie 26 ton i wyższej. Oferuje zwiększoną powierzchnię ładunkową. Dzięki niemu można ominąć korki, stanowiące poważne utrudnienie dla transportu wyłącznie kołowego; nie jest też podatny na sezonowość.

Obecnie coraz istotniejsza jest ochrona środowiska. Jeżeli danej firmie kwestia ta leży na sercu, łatwiej zbuduje swój pozytywny wizerunek. Również w tym zakresie transport intermodalny oferuje korzyści, jest bowiem proekologiczny. Pozwala zmniejszyć emisję zanieczyszczeń oraz CO2 nawet o 70 proc.!

Sprawdzone usługi logistyczne wysokiej jakości, także w zakresie transportu intermodalnego, świadczy firma Omida.pl.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sklep internetowy
Czy marzyłeś kiedyś o posiadaniu własnego biznesu...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Jak zarabiać na Amazonie
Z dobrodziejstw Amazona korzysta wiele firm na całym świecie...
trening mentalny w biznesie
Wszyscy chcemy jak najlepiej zarządzać czasem i dobrze organ...
Kontener sanitarny
Kontener sanitarny to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i n...