stacji ładowania aut elektrycznych

Czym kierować się przy wyborze stacji ładowania samochodu elektrycznego?

Opublikowano: 12 listopada 2022

Chcesz poznać najlepsze sposoby na ładowanie samochodu elektrycznego? Sprawdź nasz poradnik, w którym znajdziesz najnowsze informacje. Znajdziesz w nim najnowsze informacje na temat rodzajów stacji ładowania, ich popularności oraz tego, jak z nich korzystać, aby efektywniej ładować swój pojazd.

Koszt stacji

Na ostateczny koszt zakupu stacji ładowania wpływają zazwyczaj następujące czynniki:

  • Moc stacji – zakup stacji o wyższym poziomie mocy jest zazwyczaj droższy.
  • Rodzaje stacji – za przenośną ładowarkę zapłacimy więcej niż za domową ładowarkę podłączoną do naszej prywatnej instalacji elektrycznej. Dodatkowo za ładowarki komercyjne będziemy musieli zapłacić więcej niż za ładowarki domowe.
  • Usługi instalacyjne – nie powinniśmy sami zajmować się instalacją naszej stacji ładowania. Powinniśmy skorzystać z usług uprawnionego elektryka, jednak cena usługi instalacyjnej może się różnić w zależności od stopnia skomplikowania instalacji: wpięcia do skrzynki lub licznika, długości kabla, montażu zabezpieczeń oraz dodatkowych prac naprawczych i budowlanych.

Czym się kierować przy wyborze stacji?

Moc w montażu stacji

“Bezpiecznik” – w kontekście gniazdka elektrycznego – to mechanizm wyzwalający, który jest uruchamiany przez nadmierną moc dostarczaną do gniazdka. W przypadku przeciążenia, mechanizm wyzwalający zostaje uruchomiony, co powoduje zadziałanie gniazdka elektrycznego, blokując w ten sposób przepływ prądu elektrycznego do podłączonego sprzętu. W tym przykładzie “bezpieczniki” są powszechnie znane jako “korki poppingowe”.

Moc stacji

Moc stacji ładowania jest jednym z elementów dyktujących maksymalną moc ładowania, a tym samym czas ładowania. Moc ładowarki pokładowej, oprócz tego, że jest jednym z czynników decydujących o maksymalnej mocy ładowania, jest również jednym z elementów decydujących o tym, jak szybko przebiega cały proces ładowania. Nawet jeśli stacja ładowania ma większą moc niż wbudowana w pojazd ładowarka, to i tak pojazd będzie ładowany z maksymalną mocą określoną przez ładowarkę znajdującą się na jego wyposażeniu. Dla zobrazowania tego posłużymy się hipotetycznym przykładem. W przypadku, gdy stacja ładowania (np. ładowarka) ma większą moc niż wbudowana w pojazd ładowarka (np. 7,4 kW), pojazd nadal będzie ładowany z mocą 7,4 kW.

Rodzaj gniazda w samochodzie

Ważne jest również, aby przed zakupem stacji ładowania zwrócić uwagę na rodzaj gniazda w naszym samochodzie. Najszersze zastosowanie mają stacje typu 2 – niezależnie od tego, czy posiadasz w swoim samochodzie gniazdo typu 1 czy typu 2, możesz skorzystać ze stacji ładowania typu 2. Kluczowe jest, aby pamiętać, że jeśli Twój samochód posiada gniazdo typu 1, to aby się do niego podłączyć, będziesz musiał użyć specjalnej przejściówki lub dedykowanego kabla.

Rodzaj stacji

Czy jesteś właścicielem pojazdu elektrycznego? Jeśli tak, to być może będziesz musiał podjąć tę trudną decyzję – czy ładować na stacji z fabrycznym okablowaniem, czy na stacji wyposażonej w gniazdko? Jeśli wybierzesz stację z fabrycznym okablowaniem, będziesz mógł ładować tylko pojazdy z tym samym typem wtyczki. W przeciwieństwie do tego, stacje ładowania wyposażone w gniazdo mogą ładować każdy typ pojazdu – wszystko, czego potrzebujesz, to kabel, który pasuje.

Jeżeli szukasz firmy, która zajmuje się budowaniem `, to sprawdź ofertę dostępną na stronie https://www.tsg-solutions.com/pl/ladowarki-ev/

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...