whisky

Czym należy się kierować przy wyborze whisky na prezent?

Opublikowano: 30 marca 2021

Prezent w postaci whisky to nie tylko klasyk, ale i pewniak, o ile mamy oczywiście pewność, że obdarowany gustuje w mocnych trunkach. Butelka whisky nadaje się na każdą okazję, ale jej wybór dobrze poprzedzić rekonesansem odnośnie upodobań konkretnej osoby. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą whisky na prezent.

Krótki przewodnik po rodzajach whisky

Specjalista, który pracuje w sklepie z pewnością pomoże nam dobrać odpowiednią whisky, ale znajomość podstawowych rodzajów tego trunku na pewno nam nie zaszkodzi. Podział rodzajów whisky nie jest skomplikowany i ułatwia zrozumienie procesu, w którym powstaje trunek. Rozróżniamy:

  • Single malt, czyli whisky wytwarzaną ze słodu jęczmiennego (słodową) w jednej destylarni.
  • Single grain, czyli whisky z jednej destylarni, ale pochodząca ze słodu jęczmiennego oraz innych zbóż.
  • Blended, czyli połączenie od kilku do kilkudziesięciu single maltów oraz whisky zbożowej (grain).
  • Blended grain, czyli whisky powstała w wyniku połączenia single grain pochodzących z różnych destylarni.
  • Blended malt, czyli mieszanka single maltów z różnych destylarni.

Za najszlachetniejszy rodzaj whisky uważa się single malt, co wcale nie znaczy, że np. blended whisky nie może być luksusowym podarunkiem.

Whisky na każdą okazję

Decydując się na konkretną whisky, powinniśmy wziąć pod uwagę rangę wydarzenia, podczas którego wręczymy prezent. Inny trunek nadaje się przecież na niezobowiązujący, biznesowy podarunek, inny dla zasłużonego pracownika, który przechodzi na emeryturę, a jeszcze inny na rocznicę ślubu. Oczywiście im ważniejsza okazja, tym bardziej szlachetną i prestiżową whisky powinniśmy wybrać. Od powagi wydarzenia zależy również budżet, który przeznaczymy na zakup whisky. Nie chodzi jednak o to, aby wybrać jak najdroższą butelkę ze sklepowej półki ani taką, którą polecają wszyscy znawcy. Podarunek będzie trafiony tylko, jeśli trafimy w gust konkretnej osoby. To wbrew pozorom nie takie trudnej, jeśli weźmiemy pod uwagę poniższe kryteria.

Jaka whisky dla początkującego, a jaka dla konesera?

Indywidualne upodobania to oczywiście najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać, wybierając prezent w postaci whisky. Nie oznacza to, że musimy znać dokładne preferencje danej osoby. Co więcej, nasz obdarowany może wcale nie pijąc whisky i dopiero zaczynać przygodę z tym trunkiem. Jak wówczas dobrać odpowiednią butelkę? Często wystarczy wiedzieć, czy konkretna osoba chętnie pija lekkie, orzeźwiające wino, czy np. cięższe lub słodsze alkohole. Na przykład kobieta, która gustuje w delikatnych, słodkawych trunkach, doceni smak łagodnej whisky z wyczuwalnymi nutami owocowymi czy nawet waniliowymi. Z kolei kolega, który jest wytrawnym smakoszem i sięga po cięższe alkohole, ucieszy się z whisky o charakterystycznym, torfowym posmaku.

Doświadczenie w degustacji whisky to kolejna istotna kwestia. Początkującego łatwo zrazić wspomnianym torfem czy dymem w aromacie whisky, dlatego lepiej nie wybierać dla niego starych i surowych single maltów. Konesera warto z kolei uszczęśliwić butelką z ulubionej destylarni lub z mocno limitowanej i numerowanej edycji. Taki wybór należy jednak poprzedzić solidną analizą preferencji obdarowanej osoby i nie kupować w ciemno.

Więcej informacji na temat szkockiej whisky możesz znaleźć na stronie https://dunder.store/kategoria-produktu/scotch-whisky/

materiał sponsorowany 


Whiskey czy whisky? Czy to to samo?


 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
śmieszną koszulkę na prezent
Koszulka z humorystycznym nadrukiem to bardzo fajny prezent....
szaty liturgiczne
Są okazje wymagające szczególnych prezentów. To prze...
Ekskluzywne prezenty
Ekskluzywne prezenty przeznaczone są dla osób ceniących sobi...
prezent na 40-te urodziny
40-te urodziny to ważny moment dla każdego mężczyzny. W końc...
prezent dla mężczyzny
Wybór prezentu dla mężczyzny wcale nie jest tak trud...