Menu
kryptowaluty

Czym są kryptowaluty i jakie są ich kursy?

Wiele osób nie do końca rozumie pojęcie kryptowalut, mylnie dodając do nich przedrostek „niby”. W tym rozumieniu, słowo „krypto” oznacza kryptografię, czyli naukę o szyfrowaniu. Jest ona podstawą do wytwarzania kolejnych porcji danych coinów czy tokenów, czyniąc je tak unikalnymi. Skąd wziął się cały pomysł i co sprawia, że żyje nimi cały świat?

Kryptowaluty, czyli z czym to się je

Warto zacząć od tego, iż mamy tu do czynienia z aktywem nie mającym fizycznej formy. Kryptowaluta nie jest banknotem czy monetą. To pewnego rodzaju unikalna informacja, która zostaje wydobyta podczas długotrwałego procesu rozwiązywania przez komputer zagadnień kryptograficznych. W ten sposób za każde rozwiązanie zadanie, uczestnicy procesu zostają nagrodzeni jakąś częścią kryptowaluty. Można je z następnie przesyłać bez interwencji banku bądź innej instytucji bezpośrednio na portfel innej osoby. Co ważne, ich ilość jest ograniczona, więc automatycznie nie ma możliwości „dodruku”, jak ma to obecnie miejsce z pieniądzem fiducjarnym na całym świecie.

Powyższe zalety kryptowalut sprawiają, że stały się popularnym narzędziem finansowym. Trudno spodziewać się, że za pomocą bitcoina wkrótce zapłacimy za chleb w piekarni. Warto jednak obserwować kursy kryptowalut, aby zrozumieć, jaki potencjał inwestycyjny niosą ze sobą dane technologie. Jest to jednak inwestycja oparta na bardzo dużym ryzyku. Można w kilka dni zarobić kilka tysięcy procent, aby następnego dnia stracić większą część majątku. Z tego powodu przed wejściem w kryptoinwestycje konieczna jest długa i mozolna praca, oparta na nauce i inwestowaniu „demo”. W ten sposób każdy adept tej trudnej sztuki będzie mniej więcej wiedział, jak poruszać się na rynkach i które technologie są warte zainteresowania.

Jak handlować krypto?

Można tego dokonać na kilka sposobów. Przede wszystkim trzeba mieć swój portfel, na który będą przychodziły transakcje. Ten może mieć różną formę. Przede wszystkim warto rozważyć inwestycję w fizyczny model. Jest to coś w rodzaju pendrive’a, na którym zostało zainstalowane dedykowane oprogramowanie. W ten sposób, jest się maksymalnie zabezpieczone i nasze krypto nie wpadną w żadne niepowołane ręce (przynajmniej do czasu napadu…). Dalej, dostępne są opcje komputerowe. Istnieją programy pełniące funkcje portfeli posiadające taką samą funkcjonalność jak modele fizyczne.

Trzeba jednak wiedzieć, że komputer podłączony do internetu może być obiektem częstych ataków hakerskich, szczególnie kiedy ktoś zorientuje się, że na danym sprzęcie został zainstalowany portfel. Trzecią opcją są giełdy, na których można handlować aktywami. Posiadają one najczęściej portfele wbudowane w konto użytkownika. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu portale również bywają obiektami hakerów i nie są to jednostkowe przypadki. Z tego powodu warto posiadać własny fizyczny portfel, na który będą przychodziły transakcje. Więcej na ten temat oraz aktualne kursy kryptowalut: https://kursy-walut.info.pl/kursy-kryptowalut/

Następnie można rozpocząć przygodę z handlem. Jak już wspomniano, robi się na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zawieranie umów pomiędzy danymi użytkownikami. W ten sposób jedna strona dostaje bitcoina na swój portfel, a w drugim kierunku wędrują prawdziwe pieniądze. Warto rozważyć jednak handel na giełdach. Jest to bezpieczna forma inwestycji i odporna na wszelkie oszustwa. Oczywiście w tym miejscu trzeba mieć na uwadze możliwość ataku cyberprzestępców, dlatego mimo wszystko fizyczny portfel jest raczej koniecznością.

Jakie coiny warto znać?

Patrząc na kursy kryptowalut, największe emocje budzi oczywiście bitcoin. Jest to przede wszystkim pierwszy osobnik swojego gatunku i waluta, która przeszła bardzo długą drogę „od zera do bohatera”. Jeszcze niedawno za bitcoiny można było dostać co najwyżej kilka dolarów, a obecnie kręci się w okolicach granicy 45 – 50 tysięcy dolarów USA. Warto mieć to na uwadze, gdyż wielu specjalistów zgodnie twierdzi, że jego granica sięga gdzieś miliona $. Wszelkie inne rozwiązania noszą nazwę altcoinów. Jest ich bardzo dużo i wyrastają wręcz jak grzyby po deszczu. Z tego powodu należy być uważnym i nie inwestować dużych pieniędzy w opcje, które dopiero wchodzą na rynek i nie są zweryfikowane przez doświadczonych użytkowników.

Podsumowując, świat kryptowalut wciąż jest dla nas owiany pewnego rodzaju tajemnicą. Szczególnie ciekawa jest historia bitcoina, który jest protoplastą swojego gatunku. Czy kiedyś dowiemy się czegoś więcej o jego twórcy? Być może… Warto jednak zapamiętać, z czym ma ludzkość do czynienia i zdać sobie sprawę, że może to być brakujące ogniwo wielu technologii oraz wyjście z problemów finansowych całego świata. Warto w końcu zerwać z określenie „nibywalut”, gdyż w tym przypadku ludzkość ma do czynienia z pełnoprawnym zdecentralizowanym środkiem płatniczym

zewnętrzny materiał sponsorowany – redakcja nie ponosi odpowiedzialności za inwestycje związane z tą ofertą 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023