zatory płatnicze

Czym są zatory płatnicze i jak ich uniknąć?

Opublikowano: 25 września 2019

Zatory płatnicze stanowią jeden z najczęstszych powodów, dla którego firmy z sektora MSP tracą płynność finansową. Na czym dokładnie polegają? Jak ich uniknąć? Co robić, gdy już pojawią się w firmie?

Zator płatniczy jest zwykle zapoczątkowywany przez brak terminowej zapłaty za jedną lub kilka faktur z odroczonym terminem płatności. Jeśli zaległe zadłużenie dotyczy większej sumy, a dostawca towarów lub wykonawca usług prowadzi niewielką działalność i ma ograniczone zasoby gotówki, może mieć trudności z zachowaniem płynności finansowej. W takiej sytuacji trudno będzie mu regulować zobowiązania wobec ZUS-u, US, pracowników czy dostawców. Może doprowadzić to u niego do mniejszej lub większej zwłoki w płatnościach, a w skrajnym przypadku, nawet do utraty płynności i braku możliwości utrzymania przedsiębiorstwa. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, jak zapobiegać zatorom płatniczym i jak ograniczać ich ewentualne negatywne konsekwencje.

Zatory płatnicze – jak ograniczyć ryzyko ich wystąpienia?

By zmniejszyć ryzyko występowania zatorów płatniczych trzeba między innymi rozsądnie dobierać partnerów biznesowych. Chodzi tu o to, by każdorazowo przed nawiązaniem nowej relacji sprawdzić sytuację finansową i rzetelność płatniczą danej firmy. W tym celu dobrze jest zweryfikować, czy nie widnieje ona czasem w rejestrach dłużników, a także przeanalizować publikowane przez nią sprawozdania finansowe (opcja dostępna w przypadku większych podmiotów). Potencjalnego kontrahenta można też poprosić o okazanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, potwierdzającego brak zaległości podatkowych.

Przedsiębiorcy łatwiej jest utrzymać płynność finansową, jeśli możliwie najczęściej korzysta z kredytów kupieckich, a zarazem sam unika stosowania późnych, niekorzystnych dla siebie terminów zapłaty. Zachowaniu płynności sprzyja również sprawne działanie w razie opóźnień w płatnościach ze strony kontrahentów. Gdy u któregoś z nich pojawia się zaległość, warto jak najszybciej przypomnieć mu o istniejącej należności. Jeśli natomiast doszło już do przeterminowania wierzytelności i odbiorca nie reaguje na monity, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Jak walczyć z zatorem płatniczym i zachować płynność finansową?

Powstające zatory płatnicze nie muszą oznaczać negatywnych konsekwencji, ale pod warunkiem, że przedsiębiorca posiada taką ilość wolnych środków, która pozwala mu bez problemu regulować własne zobowiązania. Jeśli nie dysponuje odpowiednimi oszczędnościami, może skorzystać ze wsparcia banku, który w ramach kredytu lub pożyczki zapewni mu niezbędny zastrzyk gotówki.  W utrzymaniu płynności pomagają również inne źródła zewnętrznego finansowania, takie jak, dobrze znany przedsiębiorcom leasing, czy też coraz bardziej popularny faktoring.

Warto podkreślić, że faktoring, spośród wspomnianych instrumentów finansowych, jest jedynym, którego najważniejszy cel stanowi poprawa płynności finansowej firmy. Istota każdej odmiany klasycznego faktoringu należnościowego polega na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki takim produktom, przedsiębiorcy nie muszą czekać tygodniami na płatności od odbiorców, lecz mogą od razu otrzymywać należne środki od banku lub wyspecjalizowanej firmy faktoringowej. To w oczywisty sposób ułatwia im utrzymanie płynności i minimalizuje ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji zatorów płatniczych.

Więcej na temat działania poszczególnych instrumentów ułatwiających zachowanie płynności można przeczytać na stronie:  https://faktoria.pl/artykuly/19,10867/d,blog,plynnosc-finansowa-przedsi-biorstwa-jak-ja-zwi-kszyc.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przedsiębiorstwo tracące płynność finansową, nawet jeśli prowadzi rentowną działalność, może stanąć przed widmem bankructwa. Dlatego tak ważne jest, by podejmować działania ograniczające ryzyko powstawania zatorów płatniczych, a także odpowiednio reagować na opóźnienia w zapłacie ze strony kontrahentów. To szczególnie istotne w przypadku niewielkich firm, dla których nierzadko nawet pojedyncze nieopłacone faktury oznaczają spore trudności w zachowaniu stabilności finansowej.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...