pożyczka

Czym się różni pożyczka od kredytu?

Opublikowano: 18 kwietnia 2017

Terminy: pożyczka i kredyt często są używane zamiennie, ponieważ ich istotą jest zaciąganie długu, jednak nie oznaczają tego samego.

Różni je kilka bardzo ważnych kwestii, takich jak: podmiot, który ich udziela, przeznaczenie otrzymanych w ten sposób środków oraz regulacje prawne.

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to szerokie pojęcie, oznaczające pożyczenie pieniędzy od osoby, która jest ich właścicielem. Dlatego pożyczkę można zaciągnąć u brata, sąsiada, ale również w instytucjach takich jak bank czy pozabankowych placówkach specjalizujących się w udzielaniu tego typu zobowiązań.

Umowa pożyczki może być ustna lub pisemna. W przypadku kwot wyższych niż 500 zł zawsze zalecane jest spisanie wszystkich ustaleń. Po to by w chwili pojawienia się roszczeń lub konieczności dochodzenia praw móc posiłkować się tego rodzaju dokumentem. Pieniądze pożyczone w ten sposób można spożytkować na dowolny cel. Nie ma konieczności przedstawiania w formie dołączanych do umowy oświadczeń, o tym na co zostanie wydana pożyczona kwota.

Pożyczka może być również bezpłatna, oznacza to, że nie istnieje obowiązek ponoszenia dodatkowych kosztów jej uzyskania (szczególnie w przypadku pożyczania od osób fizycznych). Może być jednak oprocentowana, a nieterminowość spłacania długu bywa obarczona finansowymi sankcjami. Pieniądze przekazane w formie pożyczki stają się własnością pożyczkobiorcy.

Uzyskanie pożyczki jest dużo prostsze niż kredytu. Można pożyczyć pieniądze przez internet bez względu na to, czy posiada się jakiekolwiek dochody oraz fakt figurowania w rejestrach dłużników. Pożyczka często jest jedyna możliwością na pozyskanie niezbędnych dodatkowych środków, gdy wniosek kredytowy w banku został odrzucony.

Co to jest kredyt?

Kredyt udzielany jest wyłącznie przez instytucję finansową, czyli bank. Wnioskowaną kwotę otrzymuje się po dokładnym przeanalizowaniu zdolności kredytowej podmiotu lub osoby starającej się o uzyskanie środków finansowych w ten sposób. Do banku należy ostateczna decyzja o wysokości pożyczanej sumy. Klient zawsze musi ponieść koszty zawarcia umowy kredytowej, która w każdym przypadku jest sporządzana na piśmie (w przeciwieństwie do pożyczki).

Ponadto starając się o kredyt zawsze należy podać cel, na jaki będą przeznaczone uzyskane w ten sposób środki, np. na zakup samochodu czy mieszkania. Pożyczana w drodze kredytu suma pieniędzy jest oddawana na czasowe użytkowanie kredytobiorcy – nie staje się ona nigdy jego własnością. Umowy kredytowe regulowane są zapisami zawartymi w Prawie Bankowym. Ważne jest, aby bez względu na to, w jaki sposób pożyczane są pieniądze, zawsze bardzo dokładnie czytać wszystkie dokumenty oraz umowę, którą się podpisuje.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy prosić o dodatkowe wyjaśnienia. Spłacając pożyczkę czy kredyt, najważniejsza jest terminowość. W przypadku braku środków na pokrycie zobowiązań w określonym czasie, najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie kontaktu z placówką lub osobą, która udzieliła kredytu czy pożyczki w celu ustalenia korzystnego dla obu stron rozwiązania.

Udostępnij ten post:



  • pożyczka online pisze:

    Ciekawe różnice między pożyczką a kredytem. Nieźle to opisaliście !

  • WordPress › Błąd