Czystek

Czystek – właściwości lecznicze, zastosowanie

Opublikowano: 9 marca 2017

Naturalna medycyna znowu wraca do łask. W coraz większej ilości przypadków zamiast leków wybieramy naturalne środki lecznicze, jakimi są zioła. Ogromną popularnością wśród osób, które zaczynają prowadzić zdrowy styl życia jest czystek.

Czystek charakteryzuje się podobnymi właściwościami co zielona herbata – działa oczyszczająco. Uważa się jednak, że zielona herbata zawiera substancje psychoaktywne i może wysuszać organizm. Nie poleca się jej dzieciom. Tych wszystkich negatywnych właściwości nie posiada czystek. Dodatkowo charakteryzuje się zbawiennym wpływem na ludzki organizm.

Czystek – właściwości lecznicze

Oprócz tego, że czystek nie szkodzi, to jeszcze pomaga nam w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. Można powiedzieć, że jest on prawdziwym panaceum. Na co pomaga napar z rośliny?

  • Działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Zioło wspiera naszą odporność, dlatego szczególnie poleca się go w okresie jesiennym, gdy wirusy i bakterie szczególnie się uaktywniają. Czystek jest świetnym dodatkiem do kuracji antybiotykowych.
  • Na katar i zatoki! Picie naparu wspomaga leczenie stanów zapalnych szczególnie górnych dróg oddechowych. Dodatkowo pomoże przy przewlekłych problemach z zatokami.
  • Na zmarszczki. Czystek posiada działanie zwalczające wolne rodniki, ponieważ zawiera mnóstwo antyoksydantów. Dzięki temu redukuje zmarszczki i opóźnia proces starzenia się skóry.
  • Na problemy skórne. Czystek działa od środka, oczyszcza organizm, przez co pomaga w walce z trądzikiem, przetłuszczaniem się skóry oraz leczeniem ran po pryszczach.
  • Ma działanie przeciwalergiczne. Działa przeciwzapalnie, pomaga szczególnie przy alergiach na pyłki i kurz.
  • Pomaga w walce z grzybicą i opryszczką. Czystek sprawdzi się przy leczeniu grzybicy skóry i paznokci. Ochroni cię także przed opryszczkami.
  • Pomaga przy nadmiernym poceniu się. Okazuje się przydatny szczególnie latem gdy pocimy się dużo mocniej, picie naparu zmniejszy ten proces. Poza tym sprawi, że zapach potu nie będzie tak nieprzyjemny.
  • Czystek ma także działanie przeciwłupieżowe, a dodatkowo pomaga pozbyć się przetłuszczających się nadmiernie włosów.
  • Napar z zioła zapobiega ugryzieniom przez kleszcze. Pomoże także pozbyć się pcheł u psa.
  • Oczyszcza organizm z trujących substancji, dlatego poleca się go szczególnie palaczom.
  • Czystek ma właściwości, które pozwalają rozpuszczać zatory i zakrzepy, a ponadto wzmacnia budowę naczyń krwionośnych, dlatego chroni nas przed miażdżącą czy zakrzepicą.
  • Można go stosować jako płukankę do jamy ustnej, ponieważ niweluje nieprzyjemny zapach z ust, a dodatkowo wybiela zęby.

Czystek – zastosowanie

Aby zobaczyć efekty działania czystka, należy spożywać herbatę z niego regularnie i przez dłuższy okres czasu. Pierwsze efekty można zaobserwować już po trzech tygodniach. Jeżeli będziesz pić czystek tylko sporadycznie, prawdopodobnie nie zauważysz żadnej poprawy. Właściwości oczyszczające dadzą o sobie znać dopiero po jakimś czasie.

Najczęściej czystek można spotkać pod postacią naparu lub wywaru.

Aby przygotować napar, należy łyżkę suszu zalać litrem wrzątku i pozostawić na 10 minut pod przykryciem do zaparzenia. Taką herbatkę należy pić 2 lub 3 razy dziennie. Warto wiedzieć, że aby maksymalnie wykorzystać właściwości zioła, susz można zaparzać 4 razy.

Aby przygotować wywar z czystka należy wlać do garnka szklankę wody i wsypać łyżkę suszonego czystka. Teraz wystarczy doprowadzić wywar do wrzenia i gotować przez około 5 minut. Wywar trzeba ostudzić i odcedzić. Zazwyczaj stosuje się go do leczenia przewlekłych stanów zapalnych, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.

Aby wywar zaczął działać, poleca się picie 100 mililitrów wywaru 3 – 4 razy dziennie. Stosowanie zewnętrzne opiera się na robieniu okładów i kompresów z ostudzonego wywaru.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...