Dama Kameliowa – w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

Opublikowano: 10 kwietnia 2018

Dama Kameliowa została nazwana kamieniem węgielnym dorobku Johna Neumeiera, jednego z najwybitniejszych choreografów naszych czasów – twórcy i dyrektora Baletu Hamburskiego. Jest też najważniejszym wydarzeniem sezonu baletowego w Polsce. Mimo że od publikacji powieści Dumasa minęło już 170 lat, a od premiery baletowej w Stuttgarcie 40 lat, dzieło to do tej pory cieszy się na świecie niesłabnącą popularnością. Polska premiera Damy kameliowej, z muzyką Fryderyka Chopina, odbyła się 20 kwietnia 2018 roku na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.  

Powieść Aleksandra Dumasa (syna) została wydana w 1848 roku. Oparta jest na autentycznej biografii kurtyzany Marie Duplessis i historii jej romansu z pisarzem. W 1851 r. wystawiono Damę Kameliową w teatrze w Paryżu, gdzie odniosła duży sukces. Na podstawie książki powstała również opera Verdiego – La Traviata, której premiera odbyła się w Wenecji w 1853 r., niestety nie cieszyła się wtedy uznaniem publiczności.

Ważniejsze ekranizacje

Tragiczna historia miłości paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier i młodego arystokraty Armanda Duvalla została przetłumaczona na wiele języków. Doczekała się również licznych ekranizacji i inscenizacji baletowych. Pierwsza ekranizacja melodramatu ukazała się we Francji w 1912 roku. W 1921 r. w rolę Armanda wcielił się słynny Rudolph Valentino, a w 1936 r. w amerykańskiej inscenizacji główną rolę zagrała Greta Garbo. Do ważniejszych realizacji zaliczyć trzeba również zaliczyć ekranizacje, w których w rolach głównych wystąpili Colin Firth i Ben Kingsley – laureaci Oskara. Polska kinematografia także doczekała się swojej wersji – w 1995 r., w reżyserii Jerzego Antczaka.

Tę wzruszającą opowieść wielokrotnie przenoszono także na scenę taneczną, ale pozycję arcydzieła baletowego zyskała dopiero realizacja Johna Neumeiera, jednego z najwybitniejszych choreografów naszych czasów. Skojarzył on romantyczną miłość Małgorzaty i Armanda z muzyczną kwintesencją romantyzmu, jaką jest twórczość Fryderyka Chopina. Przedstawienie powstało w 1978 roku w Stuttgarcie. Choreograf bardzo oszczędnie udostępniał je innym zespołom baletowym – obecnie udostępnił je Polskiemu Baletowi Narodowemu. W ostatnich latach  Dama kameliowa pojawiła się także na scenach Opery Paryskiej, w Metropolitan Opera House czy Teatrze Bolszoj w Moskwie, a w grudniu ubiegłego roku w mediolańskiej La Scali. Scenografię i kostiumy do wszystkich spektakli przygotował wybitny niemiecki scenograf Jürgen Rose.

 

Wybór muzyki do spektaklu

Neumeier na początku myślał o wykorzystaniu do baletu muzyki Verdiego, a także francuskiego kompozytora Saugueta. Ostatecznie, za namową dyrygenta Gertharda Marksona, wprowadził utwory chopinowskie. Wykorzystał w swoim balecie: Koncert f-moll, Fantazję A-dur na tematy polskie, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz szereg innych utworów kompozytora. Gra pianistów: Krzysztofa Jabłońskiego i Marka Bracha z towarzyszeniem Orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka stworzyła niezapomnianą atmosferę. Nad realizacją spektaklu w Warszawie współpracują z choreografem trzej asystenci: Kevin Haigen, Janusz Mazoń i Radik Zaripov.

Yuka Ebihara i Patryk Walczak

Wiele wzruszeń dostarczyli widzom soliści – Yuka Ebihara  w roli Małgorzaty i Patryk Walczak w roli Armanda.  Cały zespół baletowy zaprezentował najwyższy kunszt tańca i dostarczył widzom wiele przeżyć i emocji.

Krzysztof  Pastor powiedział na spotkaniu przed premierą, że  wystawienie tego baletu w naszym teatrze podnosi rangę zespołu i pozwala mu wejść do grona tych niewielu zespołów, które liczą się w Europie i na świecie.

 

Dama Kameliowa to perła światowej sztuki baletowej i kolejna pozycja choreograficzna z muzyką wielkiego polskiego romantyka, która wejdzie do repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
_________________________

Fot. Ewa Krasucka

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *